اخبار جهان انرژی؛

عرضه جهانی نفت كاسته می شود

عرضه جهانی نفت كاسته می شود خبرگزاری نفت و گاز: تهران- احتمال به حداقل رسیدن عرضه جهانی نفت، برآورد بانك آمریكایی از افزایش قیمت نفت، افول 12 درصدی اقتصاد ونزوئلا و پیش بینی افزایش تولید نفت جمهوری آذربایجان، مهمترین عناوین خبری جهان انرژی در 24 ساعت گذشته است.


به گزارش روز یكشنبه ایرنا، رویترز به نقل از آژانس بین المللی انرژی گزارش داد: به علت وقفه های طولانی مدت در عرضه جهانی نفت، افزایش قیمت این محصول و پیش بینی رشد تقاضا، عرضه جهانی نفت خام به شدت كاهش خواهد یافت.
انتظارها درباره كاهش عرضه نفت خام ایران به دنبال تحریم های جدید آمریكا، در كنار افت تولید ونزوئلا و وقفه های تولید در لیبی، كانادا و پروژه های برداشت نفت در دریای شمال، قیمت نفت خام را در هفته های اخیر، به بالاترین سطح از سال 2014 رسانده است.
براساس تازه ترین گزارش آژانس بین المللی انرژی، گرچه تولید نفت خام كشورهای غیر عضو اوپك مانند نفت شیل به روند افزایشی خود ادامه می دهد، اما این شرایط برای از بین بردن نگرانی ها كافی نیست.
بر اساس اعلام این نهاد، این مسائل، قیمت جهانی نفت خام را افزایش داده است و به نظر می آید این روند تداوم داشته باشد و نشانه ای از افزایش بیشتر تولید نفت خام در مناطق دیگر كه بتواند سبب كاهش نگرانی ها از شرایط محدودیت عرضه گردد، وجود ندارد.

**افزایش برآورد بانك آمریكایی از قیمت نفت
به گزارش رویترز، بانك سرمایه گذاری جی پی مورگان آمریكا، برآورد خویش را از قیمت نفت افزاش داد اما با استناد به وجود ابهام ها درباره تجارت بین الملل، پیش بینی خود درباره رشد تقاضای نفت جهان امسال میلادی را كاهش داد.
بر اساس پیش بینی این بانك، میانگین قیمت شاخص نفت خام برنت در سال های 2018 و 2019 میلادی، 70 دلار خواهد بود كه از برآورد پیشین این بانك بیشتر است، قیمت شاخص نفت خام برنت هم آخر هفته گذشته، حدود 74 دلار بود.
این بانك گزارش داد: ابهام درباره افزایش واقعی تولید نفت اوپك، محدودیت های بودجه ای كنونی و نتایج تحریم، به معنای این است كه قیمت نفت در كوتاه مدت، بالا خواهد ماند.
این بانك برآورد رشد تقاضای روزانه نفت امسال میلادی را از یك میلیون و 400 هزار بشكه، به یك میلیون و 200 هزار بشكه كاهش و برآورد رشد تقاضای روزانه نفت در سال 2019 میلادی را از یك میلیون بشكه به یك میلیون و 100 هزار بشكه افزایش داد.
بانك جی پی مورگان پیش بینی كرد؛ عرضه نفت در جهان با وجود برخی اختلال های كوتاه مدت، همچنان پر رونق باشد و میانگین عرضه روزانه نفت اوپك در سال 2018 میلادی به 32 میلیون و 900 هزار بشكه در روز برسد.

**افول 12 درصدی اقتصاد ونزوئلا به دنبال افت تولید نفت
به گزارش رویترز، اقتصاد ونزوئلا در سه ماه نخست سال جاری میلادی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 12 درصد كاهش داشت؛ به قول كارشناسان دلیل این كاهش، سقوط شدید تولید نفت این كشور و رسیدن آن به كمترین میزان از 30 سال قبل به دنبال كاهش سرمایه گذاری ها است.

**پیش بینی افزایش تولید نفت جمهوری آذربایجان
به گزارش پایگاه اینترنتی سازمان كشورهای صادركننده نفت (اوپك)، این سازمان در گزارش ماهانه خود با بهبود آمار تولید نفت جمهوری آذربایجان پیش بینی نمود كه میانگین تولید این كشور امسال میلادی با روزانه 10 هزار بشكه كاهش به 790 هزار بشكه در روز برسد.
این در حالیست كه اوپك در گزارش ماه پیش خود (ژوئن) این رقم را 780 هزار بشكه در روز اعلام نموده بود.
به گفته این سازمان، تولید نفت جمهوری آذربایجان در سال 2019 میلادی با 20 هزار بشكه در روز كاهش به رقم 770 هزار بشكه در روز خواهد رسید.
اقتصام **1070**2025


1397/04/24
14:23:43
5.0 / 5
4577
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز