توان تولید نیروگاه های حرارتی در پیك مصرف برق ۴۴ هزار مگاوات است

توان تولید نیروگاه های حرارتی در پیك مصرف برق ۴۴ هزار مگاوات است خبرگزاری نفت و گاز: معاون راهبری تولید شركت برق حرارتی با تاكید بر اینكه در پیك مصرف سال جاری كمتر از سه درصد ظرفیت نیروگاه های حرارتی از مدار خارج بوده اند، اظهار داشت: توان قابل تولید نیروگاه های حرارتی در پیك تابستان امسال ۴۴ هزار و ۲۰۰ مگاوات است كه در مقایسه با سال قبل تولید در بخش افزایش یافته است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، عبدالرسول پیشاهنگ، معاون راهبری تولید شركت برق حرارتی به میزان آمادگی نیروگاه ها در روزهای پیك مصرف برق اشاره نمود و اظهار داشت: در پیك تابستان سال جاری به صورت متوسط كمتر از سه درصد ظرفیت نیروگاه های حرارتی از مدار خارج بوده اند كه علت خروج یك درصد از ظرفیت نیروگاه ها مربوط به كمبود آب برای استفاده در سیستم های خنك كن بوده است.
وی ادامه داد: با عنایت به قدرت نامی نیروگاه های حرارتی، ضریب خروج اضطراری این نیروگاه ها در تابستان سال جاری ۲.۷ درصد بوده است، به عبارتی آمادگی نیروگاه های حرارتی جهت تولید برق در ساعات پیك ۹۷.۳ درصد بوده كه این رقم در سطح جهانی نرمال می باشد.
پیشاهنگ در ارتباط با تعداد حوادث رخ داده در روزهای پیك و اقدامات صورت گرفته در این باره اظهار داشت: به علت اینكه واحدهای نیروگاه های حرارتی در دماها و فشارهای بالا كار می كنند بعضاً به علت عوامل مختلفی مانند نشتی بویلرها نیاز به تعمیرات جزئی پیدا می كنند كه در اینگونه موارد با تلاش پرسنل نیروگاه ها، در حداقل زمان ممكن واحدها تعمیر و مجدداً در مدار قرار می گیرند.
معاون راهبری تولید شركت برق حرارتی افزود: نشتی بویلر كه به صورت معمول نیاز به چند روز زمان جهت رفع نشتی دارد در كمتر از ۲۰ ساعت، برطرف و واحد مجدداً راه اندازی می گردد.
وی شكستن تعدادی از پره های توربین LP یكی از واحدهای بخار نیروگاه نكا را تنها حادثه مهم تابستان سال جاری دانست و اضافه كرد: هم اكنون پرسنل این نیروگاه تعویض پره ها را انجام داده اند و همزمان ۱۸۰ لوله در بویلر تعویض و با ده روز كار شبانه روزی واحد به مدار تولید بازگشته است.
پیشاهنگ تصریح كرد: در حالت عادی این كار به بیش از یك ماه زمان نیاز دارد.
معاون راهبری تولید شركت برق حرارتی به ظرفیت عملی نیروگاه های كشور امسال اشاره نمود و اضافه كرد: ظرفیت نامی نصب شده نیروگاه های حرارتی در كشور بالغ بر ۵۶ هزارو ۵۰۰ مگاوات است كه بیش از ۷۵ درصد نیروگاه های حرارتی از نوع نیروگاه های گازی و سیكل تركیبی است و توان قابل تولید آنها متاثر از عوامل مختلف مانند محل نصب در نقاط مختلف كشور، دمای محیط، رطوبت و سایر شرایط محیطی است.

توان تولید نیروگاه های حرارتی در پیك تابستان امسال ۴۴ هزار مگاوات است
وی ادامه داد: بعنوان نمونه با افزایش ۱۰ درجه ای دمای محیط به میزان ۶.۲ درصد از توان تولیدی واحدها كم می شود از این رو، توان قابل تولید نیروگاه های حرارتی در پیك تابستان حداكثر ۴۴ هزار و ۲۰۰ مگاوات است كه نشان داده است نیروگاه های حرارتی امسال بیش از سال قبل تولید داشته اند.
پیشاهنگ در پاسخ به این سوال كه در چهارشنبه هفته قبل كه مصرف كشور از مرز ۵۷ هزار مگاوات گذشت، چه میزان از نیروگاه ها در این مدت در مدار بوده اند، عنوان كرد: در روز چهارشنبه مورخ ۲۰ تیر ۱۳۹۷ كه نیاز مصرف شبكه از مرز ۵۷ هزار مگاوات عبور كرد، توان تولیدی واحدهای نیروگاه های حرارتی بیش از ۸۰ درصد ظرفیت تولید كشور بوده است. این در شرایطی است كه با عنایت به افزایش بی سابقه دما، توان قابل تولید واحدها در این روز باید كاهش می یافت.
معاون راهبری تولید شركت برق حرارتی در ارتباط با اینكه چند درصد نیروگاه های كشور از سوخت گاز استفاده می نمایند، اظهار داشت: كل سوخت مصرفی نیروگاه های حرارتی امسال تابحال ۲۶.۰۸ میلیارد(مترمكعب/لیتر) بوده كه از این میزان، ۲۴.۷۲ میلیاردمترمكعب (معادل ۹۴.۷۷ درصد) باسوخت گاز و مابقی با سوخت مایع تامین شده است.1397/04/27
13:46:10
5.0 / 5
4581
تگهای خبر: برق , تولید , سوخت , نیروگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز