تولید هشت هزار مگاوات برق با تبدیل نیروگاه ها به سیكل تركیبی

تولید هشت هزار مگاوات برق با تبدیل نیروگاه ها به سیكل تركیبی خبرگزاری نفت و گاز: تهران- مدیر عامل شركت مپنا اظهار داشت: 160 واحد گازی نیروگاهی مستعد تبدیل شدن به سیكل تركیبی هستند كه با راه اندازی واحد بخار این نیروگاه ها، هشت هزار مگاوات برق بدون مصرف سوخت به تولید كشور اضافه می گردد.


به گزارش روز جمعه خبرنگار اقتصادی ایرنا، «عباس علی آبادی» در آستانه راه اندازی دومین واحد بخش بخار نیروگاه پرند، در جمع خبرنگاران اضافه كرد: در كل 160 واحد گازی كشور مستعد تبدیل شدن به سیكل تركیبی هستند كه با تبدیل همه این نیروگاه ها به سیكل تركیبی، 12 هزار و 600 مگاوات به ظرفیت اضافه می گردد.
وی افزود: البته با عنایت به اینكه برخی نیروگاه ها فقط برای بهره برداری در زمان اوج مصرف در مدار قرار می گیرند، واحدهای گازی این نیروگاه ها به سیكل تركیبی تبدیل نمی شوند.
مدیر عامل شركت مپنا، راه اندازی بخش بخار نیروگاه پرند را آغاز یك عملیات بزرگ در تبدیل نیروگاه های گازی به سیكل تركیبی توصیب كرد و اظهار داشت: بعد از پرند، نیروگاه های عسلویه، فردوسی (طوس)، ارومیه، اردبیل، چابهار، غرب كارون و رود شور با همین الگو به سیكل تركیبی تبدیل می شوند. بعد از اینها نیز، واحدهای دیگری همچون نیروگاه جنوب اصفهان و فارس در صف تبدیل به سیكل تركیبی هستند.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایرنا، با تبدیل نیروگاه های سیكل باز به سیكل تركیبی، واحدهای بخار در كنار واحدهای گازی قرار می گیرد و به این ترتیب، بدون مصرف سوخت بیشتر، میزان تولید برق آن نیروگاه افزایش می یابد.
بازدهی یك نیروگاه در سیكل باز حدود 30 درصد است كه با تبدیل آن به سیكل تركیبی، بازدهی به 50 درصد افزایش خواهد یافت؛ ضمن آنكه با تبدیل واحدهای گازی به سیكل تركیبی اثرات گازهای گلخانه ای به شدت كاسته می شود.
علی آبادی با اشاره به اینكه با راه اندازی كامل بخش بخار نیروگاه پرند، 480 مگاوات به ظرفیت واحدهای بخار نیروگاه ها افزوده می شود، اظهار داشت: امیدواریم با تامین مالی و كمك وزارتخانه های نیرو و نفت و استفاده از ظرفیت قانونی (ماده 12 قانون رفع موانع تولید) در سال آینده نیروگاه های عسلویه و طوس هم وارد مدار شوند.
بر اساس این ماده قانونی، با ساخت بخش بخار نیروگاه ها، باید سوخت صرفه جویی شده یا مبلغ معادل آن به سرمایه گذاران پرداخت گردد.
به گفته مدیر عامل مپنا، نیروگاه پرند اولین نیروگاهی است كه در راه تبدیل سیكل باز به سیكل تركیبی اجرایی شده اما تابحال یك ریال یا یك لیتر بابت سوخت صرفه جویی شده به این نیروگاه اختصاص نیافته است.
وی در پاسخ به این سوال ایرنا كه «اگر منابع تولید بخش بخار نیروگاه ها تامین نشود و وزارت نفت هم سوخت صرفه جویی شده را عودت ندهد، تكلیف بقیه واحدهای نیروگاهی چه می شود؟»، اظهار داشت: « در این صورت تبدیل نیروگاه های بعدی به سیكل تركیبی با مشكل اساسی مواجه می شود؛ خیلی از نیروگاه ها منتظرند ببینند نتیجه نیروگاه پرند چه می شود؛ از آبان تا الان این نیروگاه در حال تولید برق است و ما باید بخش عمده ای از منابع سوخت صرفه جویی شده را دریافت می كردیم اما تابحال هیچ سوخت یا منابعی دریافت نكرده ایم».
علی آبادی اضافه كرد: هم اكنون بجز 9 واحد بخار در نیروگاه های طوس، عسلویه و پرند، نیروگاه های رودشور (سه واحد)، سبلان (سه واحد)، ارومیه (سه واحد)، چابهار (یك واحد)، كاشان (یك واحد) و در كل 19 واحد در حال تبدیل به سیكل تركیبی هستند و در كنار این نیروگاه ها، نیروگاه هایی هم هستند - مثل نیروگاه غرب كارون - كه از ابتدا به صورت سیكل تركیبی احداث می شوند.
مدیر عامل شركت مپنا با اشاره به اینكه حدود 6 هزار مگاوات واحد بخار در دست احداث است كه پیشرفت هایی قابل ملاحظه دارند، اظهار داشت: منابع این پروژه ها قرار نیست از مردم گرفته شود بلكه با استفاده از صرفه جویی سوخت تامین می گردد.
علی آبادی تصریح كرد: «ما به وزارت نیرو اعلام نموده ایم كه مپنا آمادگی دارد از اكنون پنج هزار مگاوات نیروگاه به مدار بیاورد؛ به شرطی كه مطالباتمان را دریافت نماییم. مساله اینجاست كه باید مطمن باشیم آنها منبع دارند».
وی افزود: «من نمی خواهم مناسبات مپنا با وزارت نیرو یا نفت به هم بخورد چون در این اوضاع و احوال، همه باید دست به دست هم، یك دل و یك زبان به جنگ حل مشكلات برویم؛ وزارت نیرو و نفت هم البته مشكلاتی دارند و ما با صبوری پیگیری می نماییم و تلاش می نماییم كه این منابع را تامین كند تا این كار بزرگ ملی صورت گیرد. دوستان ما در وزارت نیرو و نفت هم باید قدر این صبوری را بدانند و بدانند كه این صبر هم حدی دارد؛ تاثیر ادامه این روند توقف پروژه ها خواهد بود كه حیف است برای كشور این توقف صورت بگیرد».
مدیر عامل مپنا تصریح كرد: با عنایت به اینكه در صنعت نیروگاه سازی، ما در منطقه حرف نخست را می زنیم و در دنیا حائز رتبه هستیم؛ دلمان می سوزد كه امروز با مشكل تامین برق مواجه شده ایم.
وی در پاسخ به این سوال كه تولید هشت هزار مگاوات ظرفیت با استفاده از احداث بخش بخار نیروگاه ها چقدر زمان می برد؟ اظهار داشت: «كل هشت هزار مگاوات تبدیل سیكل ساده به تركیبی در صورتیكه به صورت همزمان شروع و تامین مالی شود، ظرف 30 ماه اجرا می گردد اما اگر به ترتیب بخواهیم این كار را انجام دهیم، ظرف 5 سال سفره آن را می توان جمع كرد».
علی آبادی اضافه كرد: هیچ نقص فنی یا ضعف فنی برای این كار وجود ندارد؛ اشكال اساسی در اقتصاد برق است؛ مفهوم اقتصاد برق این نیست كه درآمد ما برای نیروگاه سازی كافی نیست، بلكه چون برق خیلی ارزان است مصرف ما بی رویه رشد می كند؛ بنابر این رشد بی رویه مصرف مشكل اصلی است و با این قیمت ها، مردم چندان به صرفه جویی ترغیب نمی شوند.
وی با طرح این پیشنهاد كه «قیمت برق در اوج مصرف باید افزایش یابد» اظهار داشت: بدین سان مشتركانی كه در زمان اوج مصرف می خواهند مصرف بالایی داشته باشند، قیمت واقعی را پرداخت می كنند؛ پرمصرف ها باید پول قیمت تمام شده برق را پرداخت كنند. جرایم و قیمت های تصاعدی كه اكنون اجرا می شود، مطلقا با هزینه های برق برابری نمی كند.
مدیر عامل مپنا با اشاره به اینكه صنعت برق یك فعالیت اقتصادی به حساب نمی آید، اظهار داشت: این خدمت به مردم با نرخی غیرواقعی عرضه می گردد در نتیجه بازگشت سرمایه در این مسیر بسیار كند است و ما منابع كافی برای انجام این كار نداریم.
مدیر عامل مپنا با تاكید بر اینكه منابع لازم در این پروژه یعنی تبدیل واحدهای گازی به سیكل تركیبی در خود این طرح وجود دارد، اظهار داشت: در پرند، 1.1 میلیارد متر مكعب گاز طبیعی یا معادل لیتر گازوئیل صرفه جویی می گردد كه اگر همین پول را به توسعه واحدهای بخار اختصاص دهیم، در فاصله زمانی كوتاه همه این سرمایه گذاری ها بدون منابع اضافی اجرا خواهد شد؛ به قول معروف با این كار «روغن ریخته را نذر این امامزاده می كنیم».
وی در مورد كانال های تامین مالی بخش بخار نیروگاه پرند اظهار داشت: «كل منابع لازم برای اجرای این پروژه از منابع غیردولتی تامین شد؛ نه از صندوق توسعه ملی توانستیم تسهیلات بگیریم و نه موفق شدیم از بانك های دولتی تسهیلات دریافت كنیم؛ منابع این پروژه از صندوق پروژه در بورس، اوراق سلف و اوراق صكوك و همینطور منابع مپنا تامین شد.
علی آبادی با اشاره به اینكه منابع سرمایه گذاری شده در این پروژه در كمتر از 2 سال برگشت داده می شود، اظهار داشت: با تبدیل نیروگاه پرند به سیكل تركیبی، 1.1 میلیارد متر مكعب گاز طبیعی یا معادل لیتر گازوئیل در مصرف سوخت صرفه جویی می گردد.
وی اضافه كرد: همزمان با پرند، نیروگاه فردوسی در خراسان رضوی و نیروگاه عسلویه در جنوب كشور با سرمایه گذاری مپنا به ارزش هر كدام 420 میلیون یورو (در جمع 1.2 میلیارد یورو) در حال اجرا می باشد.
مدیر عامل مپنا سه مزیت برای این بخش از نیروگاه پرند برشمرد و اظهار داشت: آب مورد نیاز برای این پروژه از سفره های زیرزمینی تامین نمی گردد بلكه آب تصفیه شده فاضلاب شهر پرند در این واحدها بكار گرفته می گردد.
علی آبادی اظهار داشت: با راه اندازی كامل بخش بخار نیروگاه پرند، در مجموع 480 مگاوات به ظرفیت تولید برق در مجاورت تهران و منطقه محروم اسلامشهر اضافه می گردد.
وی اظهار داشت: علاوه بر این دو مزیت، با تبدیل نیروگاه پرند به سیكل تركیبی بازدهی این نیروگاه از 33 درصد به 50 درصد افزایش می یابد.
مدیر عامل مپنا میانگین بازدهمی نیروگاه های كشور را 37 درصد ذكر كرد و تصریح كرد: باید برای واحدهای گازی، سیكل بخار و برای واحدهای بخاری، سیكل گاز را تولید نماییم تا بدین سان میانگین بازدهی نیروگاه های كشور را به مرز 50 درصد برسانیم.

** نگذاریم بازارهای برق كشور به دست دیگران بیافتد
مدیر عامل مپنا در بخش دیگری از سخنان خود بر صادرات برق تصریح كرد و اظهار داشت: حدود 20 هزار مگاوات برق با سوخت گازوئیل و زغال سنگ در منطقه ما تولید می گردد كه ما می توانیم همه این نیاز را با سوخت نسبتا پاك گازی تولید و تامین نماییم.
وی افزود: ما هم ظرفیت صنعتی و هم گاز داریم كه باید این گاز را به برق تبدیل و صادر نماییم.
علی آبادی خاطرنشان كرد: «امروز با همسایگان مبادلات برق داریم و باید این مبادلات را افزایش دهیم؛ مطلقا نباید بگذاریم این بازار به دست دیگران بیافتد؛ این خطای بزرگی است؛ باید این را حفظ كنیم».
وی اضافه كرد: ایران امتیازاتی ویژه در این زمینه دارد؛ موقعیت جغرافیایی، وجود خط لوله گاز و خط انتقال برق در سراسر كشور همچون امتیازاتی است كه با استفاده از آنها، می تواند برق را با قیمت مناسب تولید و به كشورهایی همچون عراق، افغانستان و پاكستان صادر نماییم.
با توجه به افزایش مصرف برق در ایام گرم تابستان، صادرات برق كشور در هفته های گذشته به صفر رسید.
این امر، واكنش عراق بعنوان یكی از واردكنندگان برق از ایران را به دنبال داشت.
رسانه های عراقی نقل كردند كه حیدر العبادی نخست وزیر این كشور، به «قاسم الفهداوی» وزیر برق عراق دستور داد تا برای مذاكره درباره واردات برق از عربستان راهی این كشور شود.
رضا اردكانیان وزیر نیرو در پاسخ به این واكنش ها اعلام نمود: هر قرارداد و موافقتنامه مبادله انرژی، چارچوب ها و الزماتی دارد، همچون اینكه كشور صادركننده در مواقعی كه خود نیاز شدیدی دارد ابتدا به تامین آن بپردازد.
وی اضافه كرد: قطع كردن برق صادراتی به عراق طبق توافقنامه و قرارداد بوده و در شرایطی كه در كشور نیازی شدید به برق داریم، اولویت با تامین نیازهای داخل كشور باشد.
«همایون حائری» معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی هم هفته گذشته میزان بدهی عراق بابت واردات برق از ایران را یك میلیارد دلار اعلام نمود.

** فاز نخست نیروگاه «رمیله» در آستانه اتمام
مدیر عامل مپنا در مورد پروه احداث نیروگاه «رمیله» در بصره عراق هم اظهار داشت: فاز نخست این پروژه در آستانه اتمام است؛ این در شرایطی است كه تابحال ریالی از صندوق توسعه ملی برای این صادرات استراتژیك دریافت نكرده ایم.
وی با اشاره به اینكه پروه احداث نیروگاه «رمیله» درآمد خوبی را نصیب ما و منابع خوبی را نصیب مردم عراق می كند، اظهار داشت: این پروژه در دست اجراست اما برای سرعت بیشتر به حمایت های صندوق توسعه ملی نیازمند است.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایرنا، قرارداد 2.5 میلیارد دلاری احداث نیروگاه سه هزار مگاواتی سیكل تركیبی رمیله بصره در سال 1394 توسط شركت مپنا به امضا رسید؛ این نیروگاه حدود 20 درصد ظرفیت برق كشور عراق را بالا می برد.
احداث پروژه رمیله، بزرگترین قرارداد تاریخ صادرات خدمات فنی و مهندسی كشور به حساب می آید كه به قول مدیر عامل مپنا، حداقل برای 2 هزار نفر در دو كشور ایران و عراق تولید شغل می كند.
اقتصام**9189**2025


1397/04/29
23:48:54
5.0 / 5
4858
تگهای خبر: انرژی , برق , تولید , سوخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز