ایران عضو باشگاه جهانی تولیدكنندگان ماده بوداركننده گاز شد

ایران عضو باشگاه جهانی تولیدكنندگان ماده بوداركننده گاز شد خبرگزاری نفت و گاز: ماده بوداركننده گاز مصرفی كشور در تمام سال هایی كه از عمر صنعت گاز ایران می گذرد، با استفاده از واردات از دو كشور تامین می شد و این در شرایطی است كه اكنون با احداث واحد صنعتی تولید این ماده، ایران بعنوان سومین كشور تولید كننده ماده بوداركننده در دنیا شناخته می شود.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، مدیرعامل شركت مهندسی و توسعه گاز ایران امروز در نشستی با اشاره به این پروژه اظهار داشت: طراحی پایه این پروژه توسط پژوهشگاه صنعت نفت كه صاحب لیسانس این تكنولوژی در كشور است انجام شده، سپس طراحی تفصیلی آن در واحد مهندسی طرح به سرانجام رسید و به مرحله اجرا درآمد.
حسن منتظر تربتی اضافه كرد: این پروژه با آخر پیشرفت فیزیكی آماده ورود به مرحله راه اندازی است كه با راه اندازی آن، علاوه بر تامین تمام نیازهای داخل كشور به ماده بوداركننده، می توان بخشی از این فرآورده را به خارج از كشور هم صادر كرد.
وی با تشریح اهمیت مركاپتان ها (ماده بوداركننده گاز طبیعی) در صنعت گاز اظهار نمود: گاز طبیعی در صورت نشت می تواند خسارت های بسیاری را تولید كند از این رو نیاز داریم گاز را به نحوی بوداركرده تا از بروز انفجار و حریق پیشگیری نماییم.
این مقام مسئول، مركاپتان را از پایه های اساسی ایمنی در صنعت گاز برشمرد و تصریح كرد: با تزریق ماده بودار كننده می توان از نشتی گاز آگاه و مانع از خسارت های مالی و جانی ناشی از نشت گاز شد.
وی اعلام نمود: ایران بعد از فرانسه و روسیه كه تولیدكنندگان عمده این محصول استراتژیك در دنیا شناخته می شوند، سومین كشوری است كه با تولید سالانه ۸۰۰ تن از این محصول، به باشگاه جهانی تولیدكنندگان مركاپتان می پیوندد.
تربتی با اشاره به اینكه دستیابی به فناوری تولید ماده بوداركننده، علاوه بر شكستن انحصار جهانی تولید این ماده، امكان صادرات و ارزآوری قابل توجهی هم برای كشور فراهم می آورد، اظهار داشت: ازآنجایی كه مركاپتان تولیدی از كیفیت بسیار بالایی برخوردار است، پتانسیل خوبی برای فروش در بازارهای منطقه دارد به نحوی كه می توان مازاد مصرف داخلی را به آسانی و با قیمت مناسب به كشورهای اطراف صادر كرد.
افزایش پایداری تولید مجتمع گاز پارس جنوبی
مدیرعامل شركت مهندسی و توسعه گاز ایران در ادامه با اشاره به دیگر پروژه های توسعه ای در پارس جنوبی اظهار داشت: با راه اندازی پست پشتیبان فازهای ۱ تا ۳ پارس جنوبی واقع در فاز یك عسلویه، برق مطمئن با ولتاژ و فركانس پایدار برای تولید گاز در اختیار پالایشگاه های اول و دوم قرار گرفته كه این مورد در پایداری سازی سیستم تولید گاز موثر خواهد بود.
تربتی، درباره اهداف پروژه پست پشتیبان فازهای یك تا سه پارس جنوبی اظهار داشت: تابحال برای تامین برق مورد نیاز پالایشگاه های پارس جنوبی از نیروگاه های محلی استفاده می شد كه مشكلات فراوان این نیروگاه ها، شركت نفت و گاز پارس را بر آن داشت تا با احداث نیروگاهی متمركز، به گونه ای مطمئن تر، اقتصادی تر و آسان تر، توان الكتریكی مورد نیاز پالایشگاه ها را تامین كند.
وی افزود: خروجی این نیروگاه، برق با ولتاژ ۱۳۲كیلوولت است كه در پست برق پشتیبان فازهای ۱-۳، به سطح ولتاژ ۳۳ و ۶ كیلوولت كاسته می شود تا برای تامین نیازهای پالایشگاه های اول و دوم مورد استفاده قرار گیرد.
مدیرعامل شركت مهندسی و توسعه گاز ایران، یكی از اشكالات اجرای پروژه را هماهنگی با سازمان های مختلف برشمرد و خاطرنشان كرد: در حین اجرای پروژه، علاوه بر تعامل با شركت نفت و گاز پارس كه تامین توان الكتریكی ورودی پست برق را بر عهده داشت، با پالایشگاه های مختلف مجتمع گاز پارس جنوبی بعنوان بهره بردار در ارتباط بودیم كه تولید هماهنگی میان این مجموعه ها با عنایت به تفاوت رویه های اداری، بسیار دشوار و زمان بر بود.
تربتی با اشاره به اینكه این پروژه بعد از طی همه مراحل اجرا، هم اكنون آماده راه اندازی و تحویل موقت به بهره بردار است، اظهار داشت: با راه اندازی پست پشتیبان، می توان بخشی از توربین های قدیمی فازهای ۱ تا ۳ را كه هزینه های نگهداری و مشكلات زیادی را به سیستم تحمیل می كنند از مدار خارج كرده و توان الكتریكی مطمئن و قابل اطمینانی را جهت افزایش پایداری تولید گاز طبیعی در اختیار پالایشگاه های اول و دوم قرار داد.1397/04/30
19:09:11
5.0 / 5
4744
تگهای خبر: برق , پالایشگاه , تولید , گاز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز