وزیر نیرو:

بركت معنوی تأمین آب یزد برای تمام عمر كاری من كافی است، لزوم اصلاح قیمت آب

بركت معنوی تأمین آب یزد برای تمام عمر كاری من كافی است، لزوم اصلاح قیمت آب خبرگزاری نفت و گاز: وزیر نیرو اظهار داشت: تدوین «طرح آمایش آب محور» یكی از نیازهای جدی مدیریت منابع آبی در استان و كشور است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، رضا اردكانیان در جلسه كارگروه سازگاری با كم آبی استان، با بیان این كه حداكثر كوشش برای انتقال آب به استان یزد انجام می شود، اظهار نمود: در این دوره مدیریت وزارت نیرو برنامه انتقال دراز مدت آب به یزد تدوین و در دستور كار دولت قرار خواهد گرفت. همین امسال جمع بندی های وزارت نیرو در بخش آب و بحث انتقال آب به استان یزد تكمیل و به استان ابلاغ می گردد.
وزیر نیرو در ادامه با اشاره به این كه بحث آبهای فسیلی هنوز به نتیجه ای نرسیده است، اظهار داشت: برپایه نتایج كمی و كیفی و آنالیز اقتصادی تصمیمات نهایی در این خصوص اتخاذ می گردد.
اردكانیان خاطرنشان كرد: هم اكنون در بخش آب، برق، فاضلاب و انرژی های تجدیدپذیر، 804 طرح با اعتبار یك هزار و 800 میلیارد تومان انجام شده است.
این مقام مسئول با بیان این كه بررسی و پیگیری بحث آب استان یزد جزو نخستین احكامی است كه در پرونده پرسنلی من وجود دارد، تصریح كرد: بركت معنوی تأمین آب استان یزد برای تمام عمر كاری من و فرزندانم كافی است.
وی با اشاره به این كه طرح های بلند مدتی كه امروز مطرح است و همه اصرار دارند كه سریع تر انجام شوند، از روزهای اول هم مطرح بوده است، اظهار داشت: من هنوز هم دنبال برنامه و اهداف خود در مورد تأمین آب به استان یزد هستم. مسئله تأمین آب استان یزد مستلزم تحقق یك سری پایبندی های پیش نیاز فرهنگی و اخلاقی است و به حمدالله در استان یزد سطح بسیار بالایی از پایبندی اخلاقی و فرهنگی وجود دارد.
اردكانیان ارزش تلقی شدن مصرف صحیح منابع آبی كه باید بعنوان امری اخلاقی در سطح جامعه نهادینه شود را ضروری دانست و بیان كرد: بحث مصرف صحیح آب باید طوری در جامعه نهادینه شود كه حتی در زمان زیاد بودن این نعمت الهی هم درست و بهینه مصرف شود.
این مقام مسئول، استانداران، سازمان محیط زیست، سازمان برنامه و بودجه را همچون دستگاه های میان بخشی دانست و بیان كرد: دوران مدیریت تأمین و عرضه، دوران مدیریت توامان عرضه و تقاضا و دوران مدیریت صرف تقاضا، سه دوران مدیریت آب در جهان است.
اردكانیان با بیان این كه ایران دوران مدیریت تأمین و عرضه را طی كرده است، اضافه كرد: ساختار وزارت نیرو باید اصلاح و فضا را برای ورود كارشناسان و نخبگان اجتماعی به منظور مدیریت عرصه عرضه و تقاضا باز كند.
وزیر نیرو با بیان این كه طرح «پایداری حیاط استان» با مشاركت بخش خصوصی و تمام مسئولان و دست اندركاران حوزه آب در استان یزد باید تدوین شود، اظهار داشت: «طرح آمایش آب محور» یكی از نیاز های جدی مدیریت منابع آبی در استان و كشور است.
این مقام مسئول اصلاح قیمت آب را از دیگر لزوم های اجرایی مدیریت منابع آبی كشور دانست و بیان كرد: قیمت باید طوری اصلاح گردد كه بخش عمده ای از مردم به علت صرفه جویی آن را پرداخت نكنند.
وزیر نیرو با اشاره به لزوم استفاده از پسآب بعنوان منبع پایدار، اظهار داشت: حدود چهار و نیم میلیارد متر مكعب پساب تولید می گردد كه باید آن را جمع آوری نماییم وگرنه این پساب به محیط زیست ضربه می زند و امكان بهره مندی از آن را هم از دست می دهیم.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، رضا اردكانیان در مراسم افتتاح طرح شبكه جمع آوری، انتقال و تصفیه خانه فاضلاب اردكان با بیان این كه این طرح همچون طرح های پرارزش بخش آب و فاضلاب كشور است اظهار نمود: این طرح را بعنوان اولین طرح بیع متقابل وزارت نیرو می شناسیم.
وی با اشاره به این كه تابحال 30 قرارداد بیع متقابل با بخش خصوصی در وزارت نیرو امضا شده اضافه كرد: تابحال 11 مورد از این طرح های به بهره برداری رسیده است.
وزیر نیرو در ادامه با بیان این كه كشور ما كشور كم آبی است و ما باید با این كم آبی سازگار شویم، اظهار داشت: در عین كم آبی و مشكلاتی كه در تامین آب شرب داریم، یك چیز روشن و قطعی است و آن این كه مطمئن ترین منبع آب در كشور پساب است.
این مقام مسئول با اشاره به این كه حدود هفت و نیم میلیارد متر مكعب آب برای شرب در كشور تولید می شود، خاطرنشان كرد: از این میزان حدود 4.5 میلیارد متر مكعب پساب تولید می گردد كه باید آن را جمع آوری نماییم وگرنه این پساب به محیط زیست ضربه می زند و امكان بهره مندی از آن را هم از دست می دهیم.
اردكانیان تصریح كرد: از چهار میلیارد و 300 میلیون متر مكعب پساب الان فقط حدود یك میلیارد متر مكعب آن مورد استفاده قرار می گیرد و این اصلا مناسب نمی باشد و باید بتوانیم هرچه سریع تر در این زمینه وضعیت استفاده ازپساب را بهتر نماییم.
وی با تاكید بر این كه زمینه حضور بخش خصوصی را به صورت كامل در این عرصه فراهم نموده و می نماییم اظهار داشت: با مشاركت بخش خصوصی ما مبلغ بزرگی از آب را می توانیم مجددا در چرخه قرار دهیم.
وزیر نیرو همینطور اظهار داشت: در وزارت نیرو مركز مدیریت امور اجتماعی آب به منظور مدیریت عرضه و تقاضای این مهم به راه افتاده است.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، رضا اردكانیان در ادامه سفر خود به استان در مراسم«شب مهر آب یزد»، اظهار نمود: تمام مسئولان و دست اندركاران مصرف آب باید بدانند كه آب در شرایط فعلی اقلیمی به مدیریت همه جانبه نیاز دارد. طرح های تأمین آب و مبحث باروری ابرها، مطالعه آبهای ذخیره شده باید به صورت همزمان در دستور كار مسئولان و دست اندركاران حوزه آب و انرژی قرار گیرد.
وزیر نیرو در ادامه اصلاح الگوی مصرف را از دیگر لزوم های مدیریت منابع آبی در استان و كشور دانست و بیان كرد: مدیریت عرضه و تقاضای آب در شرایط كنونی به مدیریت اجتماعی و فرهنگی نیاز دارد.
اردكانیان ارتباط چندسویه و جذب مشاركت تمام مصرف كنندگان را یكی از اولویت های جدی در بحث مدیریت اجتماعی آب عنوان نمود و اظهار داشت: تأسیس مركز مدیریت امور اجتماعی آب یكی از اقدامات انجام شده در وزارت نیرو است.1397/05/05
13:53:25
5.0 / 5
4634
تگهای خبر: انرژی , تولید , وزارت نیرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز