آخرین وضعیت صادرات نفت ایران به بازار جهانی

نفت ایران از بازار خارج نمی شود

نفت ایران از بازار خارج نمی شود خبرگزاری نفت و گاز: در شرایطی كه بازارهای نفت و كشتیرانی در انتظار تصمیم كنگره آمریكا برای وضع دوباره تحریم ها علیه تهران می باشد، ایران همچنان به فروش و ارسال نفت به بازار بین المللی ادامه می دهد.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، پلاتس به نقل از معامله گران، كارگزاران و مالكان كشتی نوشت: در صورت وضع مجدد تحریم هایی كه صنعت نفت ایران را هدف قرار می دهند اجرای كامل آنها ماه ها و شاید سال ها طول بكشد، زیرا این امر مستلزم توافق میان سیاست گذاران آمریكایی و همینطور جامعه بین المللی است كه از آمریكا خواسته توافق هسته ای با ایران را برهم نزد. با این همه آنها به پیامدهای احتمالی چشم دوخته اند كه در صورت وضع دوباره تحریم ها از جانب آمریكا و احتمال خروج ایران از برجام ممكن است پیش بیاید.

طبق اطلاعات اس اند پی گلوبال پلاتس، صادرات نفت و میعانات ایران در ماه اكتبر به ۲. ۲۵۶ میلیون بشكه در روز می رسد كه این رقم در مقایسه با ۲. ۵۲ میلیون بشكه در روز كاهش قابل توجهی نشان می دهد، با این همه عمده این كاهش به علت فعالیت های تعمیراتی در میدان گازی پارس جنوبی و رشد مصرف داخلی است.

سارا وخشوری، تحلیلگر شركت مشاوره SVB انرژی اینترنشنال در این باره اظهار نمود: به نظر نمی رسد شركت ملی نفت ایران در حال آماده سازی برای بازگشت تحریم ها باشد. در حالی كه اتحادیه اروپا همچنان از برجام حمایت می كند ایران امیدوار است تاثیر چندانی از بابت عدم تایید برجام توسط ترامپ تولید نشود، اما اگر قرار باشد ایران با تحریم های جدیدی مواجه شود كه از جانب شركای بین المللی آمریكا حمایت می شوند ناچار خواهد بود در رویكردش برای صادرات نفت خلاق تر باشد.

ترامپ در سخنرانی كه جمعه گذشته انجام داد از قانون گذاران آمریكایی خواست در برجام بمانند، اما پیشنهاد كرد تدابیر جدیدی را وضع كند كه تحریم ها علیه تهران را احیا خواهد نمود.

به گفته وخشوری، ایران ممكن است تاكتیك های مختلف برای فروش نفت خود شامل تخفیف در قیمت نفت، فروش نفت به ارزهای محلی، تهاتر نفت در برابر كالا یا قراردادهای خدمات مانند توافق با روسیه را در پیش بگیرد. روسیه و ایران قراردادی دارند كه تحت آن یك شركت روسی در ازای كالا، تجهیزات و خدمات نفت برای ایران، حداكثر ۱۰۰ هزار بشكه در روز از شركت ملی نفت ایران نفت خریداری خواهد نمود. الكساندر نواك، وزیر انرژی روسیه، چهارم اكتبر اظهار كرده بود این قرارداد ممكن است در چند ماه آینده اجرا شود.

سعید خوشرو، مدیر امور بین الملل شركت ملی نفت ایران در كنفرانس نفت آسیا اقیانوسیه پلاتس كه ماه گذشته در سنگاپور برگزار شد، اظهار كرده بود: اگر آمریكا تحریم هایش را مجددا وضع كند ایران اقدامات لازم را در پیش خواهد گرفت. وی اظهار داشت: تحریم های قبلی كه از جانب آمریكا، اتحادیه اروپا، انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه از سال ۲۰۱۲ تا زمان برداشته شدن آنها در ژانویه سال ۲۰۱۶ اجرا شدند، ایران را قوی تر كردند.

امیرحسین زمانی نیا، معاون وزیر نفت هم سه شنبه هفته گذشته اظهار كرده بود: تاثیر چندانی از برنامه های آتی ترامپ بر صنعت نفت نمی بیند.

طبق آمار اوپك پلاتس، تولید نفت خام ایران در سپتامبر به ۳. ۸۳ میلیون بشكه در روز رسید.

در بخش كشتیرانی منابع بازار اظهار كرده اند كه انتظار ندارند تغییرات چندانی روی دهد زیرا ایران عمده صادرات نفت را با استفاده از نفت كش های خود انجام می دهد.

شركت ملی نفت كش ایران یكی از بزرگ ترین شركت های نفت كش جهان با ۶۵ نفت كش و كشتی های حمل گاز با ظرفیت بالغ بر ۱۵. ۵ میلیون dwt است. این شركت ناوگان نسبتا قدیمی از نفت كش های نفت خام دارد و به تازگی طرح هایی را برای مدرنیزه كردن ناوگان خود اعلام كرده بود با این همه برنامه ای برای افزایش مجموع ظرفیت خود ندارد.

یك مالك كشتی به پلاتس اظهار نمود تا زمانی كه سازمان ملل اقدام مشابه آمریكا در وضع دوباره تحریم ها را انجام ندهد، فعالیت ها احیانا طبق معمول ادامه خواهد یافت.

اتحادیه اروپا هفته گذشته در بیانیه ای اعلام كرده بود همچنان به برجام پایبند است و از آمریكا خواسته بود در این توافق بماند.
1396/07/29
16:26:30
5.0 / 5
4660
تگهای خبر: انرژی , تحریم , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز