وزیر نیرو: 6 هزار و 666 پروژه آب و برق در هفته دولت كلید می خورد

وزیر نیرو: 6 هزار و 666 پروژه آب و برق در هفته دولت كلید می خورد خبرگزاری نفت و گاز: تهران- وزیر نیرو اظهار داشت: به مناسبت هفته دولت، 6 هزار و 666 پروژه صنعت آب و برق به بهره برداری می رسد یا عملیات اجرایی آن آغاز می گردد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «رضا اردكانیان» روز شنبه در حاشیه بازدید از واحدهای اول و دوم بخش بخار نیروگاه سیكل تركیبی پرند، اضافه كرد: این پروژه ها با اعتباری معادل هفت هزار و 200 میلیارد تومان، 720 میلیون یورو و 100 میلیون دلار در دستور كار قرار گرفته است.
وزیر نیرو خاطرنشان كرد: سه نیروگاه به ظرفیت 552 مگاوات در هفته دولت به بهره برداری می رسد و عملیات اجرایی بخش بخار سیكل تركیبی علی آباد در گلستان هم با ظرفیت 160 مگاوات آغاز خواهد شد.
وی اضافه كرد: در این هفته 11 پروژه انرژی تچدیدپذیر به ظرفیت 154 مگاوات در 6 استان كشور آغاز می گردد.
وزیر نیرو اظهار داشت: در بخش آب، علاوه بر بهره گیری از سد ازگله، از پنج پروژه آبرسانی برای 6 هزار و 200 هكتار از اراضی كشور آغاز می گردد.
به گفته اردكانیان، به مناسبت هفته دولت، در 12 استان و 18 شهر كشور، سیستم استفاده از آب شرب به بهره برداری می رسد و در پنج شهر دیگر آغاز می گردد.
وی از افتتاح 15 طرح فاضلاب و شبكه جمع آوری اطلاع داد و اضافه كرد: 6 پروژه فاضلاب شهری هم در 5 استان در هفته دولت آغاز می گردد.
وزیر نیرو اظهار داشت: در زمینه تامین آب شرب با كیفیت برای روستاها هم از مجتمع های آبرسانی برای 796 روستا بهره برداری می گردد.
اردكانیان با اشاره به اعمال تحریم های ظالمانه آمریكا ضد ایران، اظهار داشت: با این وجود، مشاهده می گردد كه آهنگ توسعه كشور تداوم دارد و این آهنگ سرعت خواهد گرفت.
وی اظهار داشت: در سال پیش رو، مردم ما نه فقط مصرف كننده كه تولیدكننده هم خواهند بود و برای تابستان سال آینده سه تا چهار هزار مگاوات با كمك مردم صرفه جویی خواهیم داشت.
اردكانیان تصریح كرد: برنامه های مفصل برای مدیریت مصرف آب و برق تدارك دیده شده و نتیجه آن، این خواهد بود كه جامعه ما به جامعه ای خوش مصرف تر تبدیل گردد.
وی با اشاره به اینكه از دو هفته پیش در كشور خاموشی ها به صفر رسیده است، اظهار داشت: تا زمان اوج مصرف سال آینده، چهار تا پنج هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی به مدار خواهد آمد.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایرنا، دومین واحد بخش بخار نیروگاه پرند به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات بیست و هفتم تیرماه امسال به بهره برداری رسید و امروز سوم شهریور ماه با حضور وزیر نیرو بهره برداری تجاری از آن شروع شد.
نیروگاه سیكل تركیبی پرند مشتمل بر 2 بخش گازی و بخاری است؛ بخش گازی با ظرفیت اسمی ۹۵۴ مگاوات ۱۲ سال پیش وارد مدار شد و پس از اینكه بابت تهاتر بدهی های وزارت نیرو، به مپنا واگذار شد، ساخت بخش بخار این نیروگاه هم در دستور كار قرار گرفت.
این نیروگاه شانزدهم مردادماه به شبكه سراسری برق كشور متصل شد.
بخش بخار این نیروگاه مشتمل بر سه واحد بخار 160 مگاواتی در مجموع به ظرفیت 480 مگاوات است كه قبل از این، واحد نخست وارد مدار شده بود.
در ساخت دومین واحد از بخش بخار نیروگاه پرند، ۶ واحد بویلر بازیاب حرارتی، سیستم خنك كننده، پست 400 كیلوولت و 3.5 كیلومتر خط انتقال 400 كیلوولت بكار گرفته شد كه كل تجهیزات اصلی نیروگاه توسط گروه مپنا و بیش از 90 درصد سایر تجهیزات هم توسط تولیدكنندگان داخلی تولید شده است.
بر اساس گزارش مپنا، واحد اول بخار نیروگاه پرند در آبان ماه به شبكه سراسری متصل شد و واحد سوم هم تا آخر امسال وارد مدار می گردد.
هزینه ساخت این سه واحد ۴۲۰ میلیون یورو و مدت زمان اجرای پروژه ۴۹ ماه (۳۷ ماه ساخت و ۱۲ ماه دوره تضمین) اعلام شده است.
با بهره برداری از واحد سوم نیروگاه، حجمی معادل یك میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمكعب گاز یا معادل یك میلیارد و ۱۰۰ میلیون لیتر گازوئیل در سال صرفه جویی می گردد و بدون مصرف این مقدار سوخت، ۴۸۰ مگاوات برق به شبكه سراسری كشور اضافه می گردد.
با تكمیل پروژه بخش بخار نیروگاه سیكل تركیبی پرند، برق تولیدی این بخش در زمان اوج مصرف برق در سال 98 به شبكه سراسری وارد می گردد و كمك قابل توجهی به حفظ و پایداری شبكه سراسری كشور می كند.
اكنون حدود 160 واحد گازی بزرگ (با ظرفیت تولید حدود 160 مگاوات) در سیكل باز و با بازدهی حدود 30 درصد در مدار تولید قراردارد كه با تبدیل این واحدها به سیكل تركیبی، بازدهی به 50 درصد افزایش خواهد یافت؛ ضمن آنكه با تبدیل واحدهای گازی به سیكل تركیبی اثرات گازهای گلخانه ای به شدت كاسته می شود.
اقتصام*9189*1070*2025


1397/06/03
15:22:53
5.0 / 5
4896
تگهای خبر: برق , تولید , گاز , نیروگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز