آب شیرین كن بندرعباس اثبات می كند؛

با دهان تشنه مردن بر لب دریا خوش نیست

با دهان تشنه مردن بر لب دریا خوش نیست خبرگزاری نفت و گاز: بندرعباس – صائب تبریزی 426 سال گفته است: با دهان تشنه مُردن بر لب دریا خوش است اما مردم بندرعباس كه خشكسالی و بی آبی چند ساله را تجربه كرده اند، این باور عارفانه را قبول نداشته و آب شیرینكن بندرعباس پا به میدان گذاشته تا بگوید؛ با دهان تشنه مردن بر لب دریا خوش نیست.


اگر در گذشته به علت نبود دانش و فناوری می گفتیم؛ « آب دریا را اگر نتوان كشید، هم به قدر تشنگی باید چشید» اكنون با پیشرفت فناوری و شیرین سازی آب شور، می توان به قدر نیاز، آب دریا را كشید.
نیاز روز افزون به منابع آبی، خشكسالی های مداوم كشور در سال های گذشته ناشی از كاهش بارندگی، كاهش حجم ذخیره آب پشت سدها، برداشت بی رویه آب سفرهای زیر زمینی كه باعث ممنوع شدن برداشت آب از دشت ها شده و تغییر اقلیم تدبیر دیگری می طلبد.
مجموعه عوامل یاد شده مسئولان نظام را به فكر چاره اندیشی انداخت و شورای عالی آب كشور، سیاست نمك زدایی آب دریا با بهره گیری از آب شیرین كن ها را بعنوان یكی از راهكارهای موثر برگزید.
بهره گیری از آبشیرین كن ها در برنامه ششم توسعه كشور پیش بینی شده و برپایه آن حداقل 30 درصد آب مورد نیاز شهرهای ساحلی باید با استفاده از آب شیرین كن ها تامین گردد و دولتمردان كه اجرایی كردن این برنامه را از مدت ها قبل شروع كرده بودند، درسال های اخیر به آن سرعت داده اند.
آب شیرین كن یك میلیون متر مكعبی بندرعباس یكی از این مهم ترین این طرح هاست كه برای تامین آب مورد نیاز صنایع، شرب و كشاورزی استان های هرمزگان، كرمان و یزد، كلنگ آن در اردیبهشت سال 92 به زمین زده شد.
جمعی از خبرنگاران هرمزگان به همراه معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار هرمزگان و رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی بعد از گذشت 5 سال از آغاز این طرح، برای بازدید از روند احداث آن به محل اجرای آن در شهرك خلیج فارس بندرعباس رفتند.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایرنا، مجری طرح برای بازدیدكنندگان توضیح داد: چند محموله وسایل مورد نیاز آبشیرین كن از كشورهای خارجی خریداری شده كه بعضی از آنها به محل كارگاه آورده شده و برخی دیگر هنوز در گمرك بندرعباس هستند.
امیر پاشا زنجانی نسب تصریح كرد: برخی وسایل كه امكان تهیه و تولید آنها در داخل وجود داشت خریداری شده و برای تولید رقابت در اتمام طرح، پنج پیمانكار به صورت همزمان مشغول كار هستند تا مرحله اول طرح كه شامل 200 هزار متر مكعب می گردد را برای اردیبهشت سال 98 آماده كنند.
وی به پرسش خبرنگاران درباره هزینه شده طرح پاسخ روشنی نداد و اظهار داشت: اجرای چنین طرح هایی با هزینه ای افزون بر 160 میلیون یورو انجام می گردد و در این طرح هزینه های اضافه هم تحمیل شده و خواهد شد كه بنابراین نمی توان هزینه قطعی اعلام نمود.
در بخشی دیگر از كارگاه، رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی به خبرنگاران تصریح كرد: این صندوق در جهت سیاست های مقام معظم رهبری و دولت باید منابع خویش را برای پشتیبانی از بخش خصوصی به كار گیرد.
مرتضی شهید زاده افزود: پشتیبانی از این طرح تا سقف 500 میلیون دلار پیش بینی شده كه تا كنون 300 میلیون دلار برای آن اختصاص یافته و انتظار می رود مشكل آب بخشی از هرمزگان و فلات مركزی كشور را حل كند.
وی افزود: اجرای این طرح اثبات می كند می توان مشكل كم آبی كشور را با بهره گیری از نعمت های خدادادی موجود در مرزهای كشور و به كارگیری توان داخلی، برطرف كرد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار هرمزگان هم درباره تلاش ها برای مكتوب كردن قرارداد خرید تضمینی آب از این آبشیرین كن اظهار داشت: اكنون مبحث سهم 30 درصدی هرمزگان از آب شیرین كن یك میلیون متر مكعبی بندرعباس به مرحله مكتوب رسیده و پیش نویس توافق نامه امضا شده و در حال پیگیری بخش های اجرایی و فنی آن هستیم.
رضا مدرس تصریح كرد: مرحله اول این آبشیرین كن بهمن ماه آماده تولید آزمایشی خواهد شد و امید می رود بتوان سهم هرمزگان را در همین مقطع برداشت كرد.
3219 /2094


1397/06/14
13:42:30
5.0 / 5
5611
تگهای خبر: تولید , خرید , گمرك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز