اخطار HSBC نسبت به ریسك نفت ۱۰۰ دلاری

اخطار HSBC نسبت به ریسك نفت ۱۰۰ دلاری خبرگزاری نفت و گاز: بانك HSBC با بالا بردن دورنمای قیمت برنت تا سال ۲۰۲۰، اخطار داد كمبود ظرفیت تولید شناور امكان دارد سبب شود این قیمت پایه جهانی به ۱۰۰ دلار در هر بشكه افزایش پیدا كند.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، بزرگترین بانك اروپا، جدیدترین موسسه مالی جهانی است كه ارزیابی خود از قیمت نفت را به علت نگرانی های رو به رشد نسبت به تاثیر تحریم های آمریكا ضد ایران بر بازار مورد تجدیدنظر قرار می دهد.

این بانك در یادداشت تحقیقاتی نوشت: باآنكه ما به صراحت پیش بینی نمی نماییم نفت برنت به ۱۰۰ دلار در هر بشكه افزایش پیدا كند اما ریسكهای واقعی چنین رویدادی را می بینیم. این حقیقت كه عرضه بسیار بالاتر از جانب كشورهایی مانند عربستان ضروری بوده در حالیكه سطح ظرفیت تولید شناور پایین است، سیستم جهانی را در برابر اختلالات بیشتر عرضه به شدت صدمه پذیر می كند.

این بانك برای اولین بار در ۱۵ ماه گذشته پیش بینی بلندمدت قیمت نفت برنت در سال ۲۰۱۹ را به ۸۰ دلار در هر بشكه در مقایسه با برآورد قبلی ۷۰ دلار افزایش داد. معرفی استانداردهای سخت گیرانه تر برای سوخت كشتی از جانب سازمان IMO در سال ۲۰۲۰ و تحریم صادرات نفت ایران همچون نگرانی های عمده این بانك نسبت به مختل شدن بازار است.

جدیدترین گزارش اوپك بر اساس آمار منابع ثانویه نشان داد تولید نفت ایران در ماه میلادی گذشته به ۳.۶۰ میلیون بشكه در روز رسیده است در حالیكه تولید عربستان در همین مدت ۱۰.۵ میلیون بشكه در روز بود.

بازبینی دورنمای قیمت نفت از جانب این بانك با اقدام مشابه از جانب اداره اطلاعات انرژی آمریكا همزمان شد كه دورنمای میانگین قیمت نفت برنت در سال ۲۰۱۹ را به ۷۳.۶۸ دلار در هر بشكه افزایش داد.

طبق گزارش "اس اند پی گلوبال پلاتس"، بازارهای نفت در سه ماهه چهارم امسال دچار محدودیت عرضه خواهند شد و ریسك سیاسی برای عرضه نفت به علت نگرانی ها نسبت به كاهش تولید ونزوئلا و مختل شدن تولید در عراق و لیبی بالاست.
1397/06/22
17:07:09
5.0 / 5
4478
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز