پشت پرده كارشكنی آمریكا در قرارداد ۱۵ میلیاردی زیمنس با عراق

پشت پرده كارشكنی آمریكا در قرارداد ۱۵ میلیاردی زیمنس با عراق خبرگزاری نفت و گاز: دولت آمریكا عراق را وادار كرد قرارداد ۱۵ میلیارد دلاری با شركت زیمنس برای توسعه نیروگاه های برق در این كشور را لغو كرده و در عوض با شركت آمریكایی جنرال الكتریك توافق امضا كند.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، بلومبرگ به نقل از مقامات آگاه كه مایل نبودند نامشان فاش شود، نوشت: عراق در ایام اخیر بعد از آنكه مقامات بلندپایه آمریكایی به حیدر العبادی، نخست وزیر عراق اخطار دادند اگر قرارداد با زیمنس را بپذیرد آینده روابط آمریكا-عراق به خطر خواهد افتاد، تفاهم نامه ای را با شركت جنرال الكتریك امضا كرد.

مقامات آمریكایی اظهار كرده اند می خواهند وابستگی عراق به گاز طبیعی ایران را كاهش دهند و تصور می كنند ایران رهبران عراق را تشویق كرده قرارداد زیمنس را بعنوان راهی برای تضعیف روابط با آمریكا دنبال كند.

این مقامات اعلام كردند به همراه قرارداد جنرال الكتریك، آمریكا تفاهم نامه گسترده تری با عراق برای توسعه صنعت انرژی و استقلال انرژی این كشور امضا نموده است. هدف از این اقدام، كاهش وابستگی عراق به واردات گاز طبیعی ایران است چونكه این كشور فاقد زیرساخت های لازم برای بهره برداری از ذخایر فراوان خود است كه ۶۰ درصد آن می سوزد.

طبق آمار منابع آمریكایی، ایران حدود ۳۹.۳ میلیون فوت مكعب در روز گاز به عراق صادر می كند كه یك پنجم از تولید نیروی این كشور را تامین می كند.

این دو قرارداد بدنبال تلاش دولت آلمان و ترامپ برای شركت هایشان، امضا شده است.

دولت آمریكا در اوایل سپتامبر آگاه شد عراق سرگرم مذاكره با شركت زیمنس درباره قراردادی برای به سازی بخش نیروی این كشور و تغییرات زیرساختی است كه توسط جنرال الكتریك تولید شده بود. مدیرعامل زیمنس اواخر سپتامبر با عبادی برای مذاكره درباره نصب ۱۱ گیگاوات ظرفیت تولید نیرو ظرف مدت چهار سال و تولید هزاران شغل دیدار كرده بود.

بر اساس این گزارش، مقامات دولت آمریكا با اخطار و سپس تهدید دولت عراق، مانع از امضای توافق این كشور با زیمنس شدند.

توافق عراق با جنرال الكتریك، یك پیروزی برای این شركت بود كه كسب و كار تجهیزات نیرویش كساد شده بود و در بحبوحه افت تقاضا برای توربین های گازی، در مركز مشكلات جنرال الكتریك قرار گرفته است.
1397/07/27
19:11:08
5.0 / 5
4464
تگهای خبر: انرژی , برق , تولید , گاز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز