نرخ نفت و دلار در بودجه ۹۸ چقدر است؟

نرخ نفت و دلار در بودجه ۹۸ چقدر است؟ خبرگزاری نفت و گاز: گرچه هنوز بحث ها و رایزنی ها در ارتباط با تعیین نرخ دلار و نفت در بودجه سال آینده ادامه دارد، اما احتمال اینكه قیمت دلار بعنوان مبنای تبدیل درآمدهای ارزی به ریال تا حدود ۵۵۰۰ تومان تعیین شود، بیشتر از نرخ های دیگر است و بحث هایی برای نفت حدود ۶۵ دلاری مطرح است.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، به تازگی بخشنامه بودجه سال آینده از جانب رئیس جمهور به دستگاه های اجرایی ابلاغ گردید، ولی ضوابط و چارچوب های آن كه باید مبنای تعیین بودجه دستگاه ها قرار گیرد، اعلام نشده است. این ضوابط می تواند تعیین كننده سقف هزینه ها و منابع در اختیار دولت و به دنبال آن دستگاه های اجرایی باشد.

این در حالی است كه تعیین شاخص های كلان برای پیش بینی بودجه از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد كه تعیین كننده منابع درآمدی و همینطور نوع هزینه كرد دولت خواهد بود.

با توجه به اینكه بخشی و در حدود یك سوم منابع عمومی دولت از محل درآمدهای نفتی تامین می شود، بر این اساس پیش بینی قیمت هر بشكه نفت، میزان صادرات و در اهم آن نرخ دلاری كه مقرر است درآمدهای نفتی به ریال تبدیل گردد، قابل توجه است كه هر ساله در ارتباط با آن بحث های زیادی شكل می گیرد و معمولا تا روزهای تحویل لایحه به مجلس ادامه پیدا می كند.

اما با عنایت به شرایط ویژه ای كه احیانا پیش روی دولت در سال آینده خواهد بود و رئیس سازمان برنامه و بودجه در ارتباط با آن تابحال مسائلی را مطرح كرده و گفته كه "با توجه به تحریم های احتمالی آمریكا شرایط بودجه را به صورت ویژه بررسی و تدوین خواهند كرد"، بحث درآمدهای نفتی به گونه ای است كه احیانا و بر مبنای آنچه مسئولان اعلام نموده اند میزان صادرات نفت تا حدود یك میلیون بشكه در روز خواهد بود.

این در حالی است كه اكنون برای سال جاری صادرات نفت به حدود دو میلیون و ۴۰۰ هزار بشكه در روز می رسد.

اطلاعات دریافتی ایسنا هم از این حكایت دارد كه در ارتباط با تعیین قیمت فروش هر بشكه نفت با عنایت به افزایش قیمتی كه در بازارهای جهانی در چند ماه گذشته داشته و الان به میانگین حدود ۷۵ دلار در هر بشكه می رسد، برای بودجه سال بعد بحث هایی برای نفت حدود ۶۵ دلاری وجود دارد و بعید نیست كه این قیمت برای آن ثبت گردد.

از سوی دیگر باید نفت فروخته شده توسط دولت از جانب بانك مركزی به ریال تبدیل گردد كه هرساله مبنای آن برای پیش بینی درآمد نفتی دولت تعیین می گردد. نرخ هایی كه پیشنهاد شده هنوز نهایی نشده است اما ظاهرا نرخ ۵۵۰۰ تومان هم برای هر دلار از احتمال بالاتری برخوردار می باشد.

بر این اساس دولت درآمدهای ارزی خود در سال آینده را با رشد قیمت دلار به ریال تبدیل خواهد نمود و البته این امری طبیعی بوده و هر ساله معمولا قیمت دلار در بودجه نسبت به سال قبل افزایش دارد. برای سال جاری مبنای دلاری بودجه ۳۵۰۰ تومان بود.

گرچه احیانا با عنایت به تحریم های پیش رو میزان صادرات نفت ایران كاهش خواهد یافت اما به هر حال افزایش قیمت دلار در بودجه و همینطور افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی تا حدی این كسری را می تواند جبران كند؛ همان گونه كه در ماه های ابتدایی امسال و بر مبنای آنچه سازمان برنامه و بودجه اعلام نمود افزایش قیمت نفت باعث افزایش درآمدهای نفتی شد، چراكه دولت برای قیمت نفت حدود ۵۵ دلار در هر بشكه با نرخ ۳۵۰۰ تومان پیش بینی كرده بود كه این نرخ برای هر بشكه نفت در بازارهای جهانی تا بیشتر از ۷۰ دلار افزایش داشت.

با این وجود اعداد و ارقام بودجه معمولا تا آخر روزهای پایانی تحویل به مجلس (نیمه آذر) در حال گمانه زنی و چكش كاری بوده و امكان دارد تا ساعت های پایانی هم نهایی نشود؛ از این رو هر گونه تغییری در نرخ ها و سقف های بودجه محتمل است.
1397/08/06
14:25:17
5.0 / 5
4449
تگهای خبر: تحریم , صادرات , فروش , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز