اندونزی، خرید نفت با دلار را حذف می كند

اندونزی، خرید نفت با دلار را حذف می كند خبرگزاری نفت و گاز: كوالالامپور - شركت ملی نفت و گاز اندونزی؛پرتامینا؛ اعلام نمود: به دنبال راهكاری است كه هزینه های دلاری خویش را كم كند و از این رو درصدد است تا نفت خام را در بازارهای جهانی یا منطقه ای با ارزهای دیگری غیر از دلار خریداری كند.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا از رسانه های جنوب شرق آسیا، مدیربازاریابی شركت ملی پرتامینا در این زمینه گفت این شركت اندونزیایی درصدد است تا در مناقصه های خود به غیر از دلار از ارزهای دیگر مانند روپیه اندونزی هم استفاده نماید.
به گفته وی، این اقدام با عنایت به شرایط كنونی پرتامینا و لزوم كاهش هزینه های دلاری این شركت بزرگ اندونزیایی انجام می گردد.
بهای روپیه اندونزی در هفته گذشته به پائین ترین سطح خود درمقابل دلار آمریكا از سال 1998تاكنون رسید.
روپیه اندونزی با 12 درصد كاهش در هفته جاری در مقابل دلار آمریكا دربازارهای این كشور فروش رفت كه در پایین ترین سطح بهای خود در دو دهه اخیر قرار گرفته است.
كارشناسان اقتصادی شرایط كنونی ارز اندونزی را بدترین وضعیت امسال هم ارزیابی كرده اند.
شركت ملی نفت و گاز اندونزی' پرتامینا' در اولین گام در این زمینه اعلام نمود كه برای بهبود و قدرت یافتن دوباره روپیه اندونزی درصدد است معاملات خویش را با ارز این كشور در بازارهای جهانی مورد پیگیری قرار دهد.
جاكارتا پست در گزارش دیگری در این زمینه اعلام نمود: پرتامینا درصدد است محموله نفت خام مورد نیاز خود از برای فصل اول سال آینده میلادی با ارز دیگری غیر از دلار آمریكا خریداری كند.
كارشناسان اقتصادی منطقه ای، این اقدام را گام جدید جاكارتا برای مقابله با سقوط بیشتر بهای روپیه اندونزی ارزیابی كرده اند.
اندونزی همزمان با افزایش بهای نفت خام در جهان با كسری شدید تجاری هم روبه روشده كه این امر درمجموع قدرت روپیه این كشور را رو به ضعف برده است.
طبق گزارش تارنمای پرتامینای اندونزی هم این شركت به دنبال خرید 5.7 میلیون بشكه نفت خام كم گوگرد از غرب آفریقا، مالزی، ویتنام، برونئی است كه بهای آن با ارزهای دیگر بین المللی مانند ' یورو'، روپیه اندونزی، یوان چین و یا ین ژاپن پرداخت گردد.
براساس گزارش های رسانه ای به رغم اقدام های مالی انجام شده این جنوب شرق آسیا اما بهای روپیه ارز ملی اندونزی در ماههای اخیر همچنان در روند شدید نزولی قرار دارد و فاصله آن با ارزهای خارجی فزاینده بوده است.
كارشناسان اقتصادی شدت یافتن جنگ تجاری آمریكا ضد چین، افزایش جهانی بهای نفت و كسری شدید تجاری این كشور را عامل افت شدید بهای ارزملی اندونزی اعلام نمودند.
بانك ملی اندونزی كه در چند ماه گذشته تدابیر مختلفی برای درمان شرایط اقتصادی این كشور به كار گرفته است اعلام نمود برای مقابله روند نزولی بهای روپیه، نرخ بهره بانكی در این كشور را كه در یك ماه اخیر به 5 درصد افزایش داده بود تا رقم 5.75 درصد باردیگر بالا برده است.
وزارت تجارت اندونزی هم همینطور تعرفه های گمركی بیشتر از یك هزار و 200 كالای واردای این كشور را بین 10 تا 20 درصد افزایش داده است.
این وزارت خانه روز گذشته اعلام نمود برای رفع كسری تجاری اندونزی قراردادهای تجاری با 13 كشور مورد تجدید نظر قرار گرفته تا صادرات اندونزی به این كشورها افزایش یابد.
آساق**1599**1663**


1397/08/07
14:15:16
5.0 / 5
4440
تگهای خبر: ارزیابی , تجارت , خرید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز