ایرنا گزارش می كند

كارت سوخت در دوراهی طرح های تشویقی و تنبیهی

كارت سوخت در دوراهی طرح های تشویقی و تنبیهی خبرگزاری نفت و گاز: تهران- همه راه های مقابله با قاچاق و مدیریت مصرف سوخت به كارت های هوشمندی می رسد كه برای احیای آنها، طرح های تشویقی و تنبیهی مختلفی پیشنهاد شده است.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، با عنایت به وضعیت ناگوار مصرف بنزین در كشور و حجم بالای قاچاق، عزم نهادهای مسوول برای بازگرداندن و احیای نقش كارت سوخت جدی شده است.
به نظر می رسد اكنون اجماع ملی برای بازگشت كارت سوخت و مدیریت مصرف شكل گرفته اما درباره جزئیات و چگونگی اجرای طرح های مدیریت مصرف، هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده است.
اگرچه در سال های اخیر بعد از حذف سهمیه بندی، هیچ گاه كارت سوخت به صورت رسمی حذف نشد اما رانندگان به استفاده از آن در زمان سوخت گیری تمایلی نداشته اند و در عمل كارت های سوخت جایگاه داران، جایگزین كارت های شخصی شده است.

** كنار گذاشتن تدریجی كارت های سوخت با حذف سهمیه بندی
با یكسان سازی نرخ بنزین و حذف سهمیه بندی در بهار 1394، فرایند حذف تدریجی كارت سوخت توسط مالكان خودروها شروع شد.
رانندگان با حذف سهمیه بندی بنزین، به كارت سوخت بعنوان ابزاری مزاحم می نگریستند كه هیچ كارایی ندارد، چونكه به راحتی می شد با استفاده از كارت سوخت جایگاه داران سوخت گیری كرد.
بدین ترتیب به تدریج كارت سوخت از چرخه سوخت گیری رانندگان كنار گذاشته شد، حتی افرادی كه كارت خویش را گم كرده بودند به سراغ آن نرفتند.
بی رغبتی به كارت سوخت تا آنجاست كه در دفترهای پستی انبوهی از كارت های سوخت وجود دارد كه رانندگان برای تحویل گرفتن آنها نیامده اند.
البته اخیرا بعد از جدی شدن احیای كارت سوخت، رجوع مالكان خودروهای فاقد كارت سوخت برای دریافت این كارت ها به پلیس + 10 و دفترهای پستی افزایش یافته است.

** كارت سوخت، ابزار مدیریت مصرف
استفاده از كارت سوخت مزایایی برای اقتصاد كشور دارد كه سبب جدی شدن بهره گیری دوباره از آن شده است.
حامیان احیای كارت سوخت تاكید می كنند با این كارت ها می توان جلو قاچاق سوخت را گرفت و در صورت كنار گذاشتن آنها، بهترین ابزار كنترل قاچاق از دست می رود.
بر اساس آمار غیررسمی، اكنون روزانه حدود 10 میلیون لیتر بنزین به كشورهای همسایه قاچاق می گردد كه در صورت تشدید كنترل ها با استفاده از كارت سوخت، جلو آن گرفته می گردد.
در واقع، در صورت حذف سامانه هوشمند و كارت سوخت، دولت مهمترین ابزار برای جمع آوری دقیق میزان مصرف خودروها را كه در جلوگیری از قاچاق سوخت هم كاربرد دارد، از دست می دهد.
البته كارت سوخت برای خود مخالفانی هم دارد كه بعضی از آنان حذف دایمی كارت سوخت را خواستارند. به نظر آنان استفاده از كارت های سوخت (بدون سهمیه بندی)، بی فایده است و سبب اتلاف وقت رانندگان در زمان سوخت گیری می گردد.

** طرح های تشویقی و تنبیهی جهت استفاده از كارت های سوخت
جدی ترین طرح برای احیای كارت سوخت، بازگشت سهمیه بندی است كه بر مبنای آن، سهمیه مشخص (مثلا 60 لیتر در ماه) برای خودروهای سواری با نرخ یارانه ای تعیین می گردد كه مازاد بر آن به صورت غیریارانه ای محاسبه می گردد.
اجرای این طرح در شرایط فعلی با ابهام هایی همراه شده است و شنیده می گردد شاید این طرح برای امسال اجرا نشود.
البته جهت استفاده از كارت سوخت بدون سهمیه بندی هم طرح های تشویقی و تنبیهی دیگری مطرح گردیده است.
براساس طرح تشویقی، برای آن دسته از دارندگان خودرو كه در زمان رجوع به جایگاه ها به جای كارت سوخت جایگاه داران از كارت های سوخت شخصی استفاده كنند، جایزه ای تعلق می گیرد.
جوایزی كه تابحال پیشنهاد شده شامل سهمیه های خاص و یا تخفیف در قیمت بنزین است كه البته هیچ كدام نهایی نشده است.
اگرچه پرداخت جایزه بعنوان یكی از طریق های تشویق استفاده از كارت سوخت مطرح است، با عنایت به كمبود منابع مالی دولت و یارانه سنگینی كه بابت بنزین پرداخت می شود، احتمال موافقت با تخفیف در قیمت بنزین در زمان سوختگیری با كارت های شخصی منتفی است.
همچنین در بین طرح های مختلفی كه برای سرنوشت كارت سوخت ارائه شده است، تبدیل این كارت به كیف پول الكترونیكی از مهمترین پیشنهادها به حساب می آید.
بر این اساس، از این كارت ها بعنوان كیف پول الكترونیكی با قابلیت پرداخت اعتباری استفاده می گردد كه این مورد می تواند به صورت یك مشوق در نظر گرفته شود.
از سوی دیگر، طرح هایی هم در دستور كار قرار دارد كه مربوط به اعمال سیاست های تنبیهی جهت استفاده از كارت سوخت شخصی است.
بر این اساس، رانندگانی كه در زمان رجوع به پمپ بنزین ها، از سوختگیری با كارت شخصی خودداری می كنند ناچارند جهت استفاده از كارت سوخت جایگاه داران، هزینه اضافی پرداخت كنند.

**سرنوشت كارت های سوخت در انتظار تصمیم دولت
وزارت نفت و نهادهای مسوول، پیشنهادهای خود درباره كارت های سوخت و مدیریت مصرف را به نهادهای تصمیم گیرنده در دولت ارائه كرده اند كه مقرر است تصمیم نهایی بزودی اتخاذ و اعلام گردد.
زمان و روش اجرای طرح های جدید مدیریت مصرف با استفاده از كارت سوخت هنوز معلوم نیست اما به نظر می آید در اجرای آن تردیدی وجود ندارد.
بنابراین دیر یا زود، كارت سوخت دوباره به یك وسیله ضروری برای رانندگان تبدیل می گردد.

اقتصام*2022*2025*1961*


1397/08/11
23:49:25
5.0 / 5
4951
تگهای خبر: بنزین , سوخت , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز