پیگیری ایران برای دریافت مطالبات یك میلیارد دلاری اش از عراق

پیگیری ایران برای دریافت مطالبات یك میلیارد دلاری اش از عراق خبرگزاری نفت و گاز: سخنگوی صنعت برق اظهار داشت: هم اكنون مطالبات ایران از عراق بابت صادرات برق، یك میلیارد دلار است كه سازوكارهای دریافت این مطالبات در حال انجام می باشد و امیدواریم در آینده نزدیك بتوانیم این مطالبات را وصول نماییم.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، محمودرضا حقی فام امروز در نشستی خبری با بیان این كه طرف عراقی محدودیت های مختلفی را برای پرداخت مطالبات ایران دارد، اظهار نمود: وزارت نیرو به شركت توانیر این مسئولیت را داده تا دریافت مطالبات را تسریع كند.

وی با بیان این كه بخشی از مطالبات حاصل از صادرات برق بابت بدهی ایرلاین ها به فرودگاه نجف پرداخت می شود، اظهار داشت: رقم دقیق بدهی ایرلاین ها را نمی دانم اما مقرر است رقم قابل توجهی از منابع درآمدی حاصل از فروش نفت به عراق برای توسعه نیروگاه ها و تامین تجهیزات این پروژه ها هزینه شود.

سخنگوی صنعت برق كشور با تاكید بر این مساله كه درصدی از آن هم برای تسویه بدهی ایرلاین ها قابل تهاتر است، خاطرنشان كرد: صادرات خدمات فنی و مهندسی در سال های گذشته كاهش پیدا كرده به گونه ای كه هم اكنون نسبت به ۲۰ میلیارد دلار ظرفیتی كه سندیكای صنعت برق ایران برآورد كرده با ظرفیت یك بیستم انجام می گردد.

حقی فام در بخشی دیگر از صحبت های خود در مورد سه الگوی تعرفه ای برای اصلاح مصرف برق، اظهار نمود: سه الگوی اصلاح تعرفه ها، صدور كارت انرژی و تغییرات پله های مصرفی بعنوان پیشنهادات وزارت نیرو برای اصلاح مصرف برق مطرح شده كه یكی از این سه روش برای مدیریت مصرف انتخاب و اعمال خواهد شد.

سخنگوی صنعت برق كشور و معاون هماهنگی توزیع شركت توانیر با تاكید بر این مساله كه اصلاح تعرفه ها همراستا با دو روش دیگر یعنی كارت انرژی و افزایش پله های تعرفه ای قرار دارد، اظهار داشت: تجربه نشان داده است افزایش پله ها اگر اجرا شود هر سال با تغییرات اقتصادی كشور این پله ها به اصلاح نیاز دارد.

وی با بیان این كه قیمت تمام شده برق برپایه آمارهای امسال حدود ۱۱۰ تومان و قیمت تكلیفی ۶۶ تومان است، ابراز كرد: این تبصره را باید مورد توجه قرار داد كه سوخت و مواد اولیه تولید این انرژی بعنوان یارانه تامین می گردد و هزینه تمام شده برق برای اقتصاد كشور بیشتر از ۱۱۰ تومان است.

به گفته حقی فام هم اكنون به پرمصرف ها ۱۰ برابر كسانی كه برق را درست مصرف می كنند، یارانه بیشتری داده می شود از این رو پیشنهاد وزارت نیرو این است كه برق در سطح الگوی مصرف به قیمت یارانه ای ارائه شود.

سخنگوی صنعت برق كشور افزود: اگر كسی بالاتر از الگو مصرف كند باید قیمت تمام شده را بپردازد. علاوه بر این برپایه الگوهای پیشنهادی در مناطق عادی به غیر از ماه های گرم سال هر ماه ۱۰۰ كیلووات ساعت به ازای هر مشترك تعریف شده كه باید گفت هم اكنون ۸۶ درصد مردم این الگو را رعایت می كنند.

وی در مورد قراردادهایی كه با بخش خصوصی منعقد شده است، افزود: در اجرای پروژه های صنعت برق، برخی كالاها سه برابر افزایش قیمت پیدا كرده اند و این در شرایطی است كه نمی توان این قراردادها را لغو نمود، لذ باید در یك كار مشترك با نهادهای ذیربط همچون بانك مركزی و سازمان های نظارتی این مشكل را برطرف كرد.

حقی فام با بیان این كه مرز بین مجلس شورای اسلامی، بانك مركزی، وزارت نیرو و بخش خصوصی باید برداشته شود، خاطرنشان كرد: این چالش باید بعنوان یك چالش همگانی پذیرفته شود و تمام افراد و سازمان ها در حل این مساله مشترك گام بردارند، چون كه قیمت برق بعنوان یك كالا، حتی هزینه نگهداری و انشعاب را هم تامین نمی كند.
1397/08/12
13:59:03
5.0 / 5
4575
تگهای خبر: انرژی , برق , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز