آخرین جزئیات تغییر قبوض برق از زبان وزیر نیرو

آخرین جزئیات تغییر قبوض برق از زبان وزیر نیرو به گزارش خبرگزاری نفت و گاز وزیر نیرو با تاكید بر اینكه با وضع تعرفه های جدید هیچ تغییری در قبوض برق ۷۵ درصد مشتركان تولید نخواهد شد، اظهار داشت: برای مشتركان پرمصرف هم مسیر را باز گذاشته ایم تا مصرف خویش را مدیریت كرده و شامل تعرفه های جدید نشوند.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، رضا اردكانیان در برنامه نگاه یك با اشاره به اینكه نیاز به آب و برق در كشور همزمان با رشد جمعیت روند صعودی به خود گرفته است، خاطرنشان كرد: ما بایستی در شیوه های مصرف خود دقت بیشتری داشته باشیم تا اگر گرفتار دوره های بزرگ خشكسالی شدیم، جامعه گرفتار تنش بخصوص در بخش آب آشامیدنی نشود.
وی تصریح كرد: بدین منظور درصددیم تا تعداد كمی از مصرف كنندگان را كه درصد بالایی از مصرف را به خود اختصاص داده اند و بعنوان مشتركین پرمصرف شناخته می شوند را تشویق كرده تا به جرگه خوش مصرف ها بپیوندند.
وزیر نیرو با اشاره به اینكه ۵۷ درصد مشتركان بخش آب آشامیدنی كمتر از الگوی مصرف استفاده می نمایند، افزود: ما بایستی به گونه ای عمل نماییم كه این مشتركان تشویق شوند كه طبیعتا بخشی از این تشویق ها مادی خواهد بود.
وی اضافه كرد: ازاین رو سیستمی طراحی شده و در دستور كار هیئت دولت می باشد تا شهروندانی كه از الگوی تعیین شده هم كمتر مصرف می كنند عملا رقم صرفه جویی شده در قبوض آنها اعمال شده و آنرا دریافت نمایند.
اردكانیان افزود: اگر الگوی مصرف برای یك خانواده در ماه حدود ۱۵ مترمكعب است و میزان مصرف این خانوار ماهیانه به ۱۲ مترمكعب می رسد طبیعتا به ازای میزان مصرف باقی مانده تا سطح الگوی مصرف مبالغی در اختیار خانواده ها قرار خواهد گرفت تا از این محل هم درآمدی داشته باشند.
وزیر نیرو تصریح كرد: هم اكنون ۴۳ درصد مشتركان ما مصرف بالای الگو تعیین شده دارند كه دلیل اصلی آن ارزان بودن این مایع حیاتی می باشد. الان قیمت یك لیتر آب معدنی ۲۰ هزار ریال است ولی هزینه ای كه مشتركین برای یك لیتر آب با كیفیت در شهرها پرداخت می كنند حدود پنج ریال و در روستاها حدود دو ریال است.
اردكانیان افزود: در سبد هزینه خانوار مجموعه پول صرف شده برای آب و برق تنها از پولی كه برای دخانیات صرف می گردد كمتر است، ازاین رو با وجود چنین قیمت هایی كه حدودا حدود صفر است چگونه می توان از مشتركین پرمصرف انتظار صرفه جویی و اصلاح الگوی مصرف داشت.

قبوض ۷۵ درصد مشتركان شامل تعرفه های جدید نمی شود
وی با تاكید بر اینكه با وضع تعرفه های جدید هیچ تغییری در قبوض برق ۷۵ درصد مشتركان تولید نخواهد شد، افزود: برای مشتركان پرمصرف هم مسیر را باز گذاشته ایم تا مصرف خویش را مدیریت كرده و شامل تعرفه های جدید نشوند.
وزیر نیرو با اشاره به اینكه وضع تعرفه های جدید برق باعث كاهش درآمدهای این بخش خواهد داشت، افزود: درصددیم در حوزه برق هم هر مشتركی كه كمتر از الگو استفاده می نماید، به ازای هر كیلووات ساعتی كه كمتر مصرف می كند مبالغ آنرا دریافت كند.
اردكانیان تصریح كرد: با وجود اینكه درآمدهای بخش برق ناشی از این تعرفه ها كاهش پیدا خواهد كرد، ولی صنعت برق هم در این بخش بهره مند خواهد شد. زمانی كه این تعرفه ها اعمال شود و اثر اصلاحی خویش را اعمال نماید طبیعتا نیاز به سرمایه گذاری سنگین برای ساخت نیروگاه كمتر می گردد و ما ناچار نخواهیم بود هر سال چند هزار مگاوات نیروگاه جدید بسازیم تا بتوانیم رشد مصرف هفت درصدی را پاسخگو باشیم.
وی با تاكید بر اینكه تعرفه های جدید برای چهار ماه تیر تا شهریور اعمال خواهد شد، خاطرنشان كرد: ۱۳ آبان ماه سال جاری تفاوت اوج بار ما با تابستان امسال به حدود ۲۲ هزار و ۸۰۰ رسیده بود كه عمده این رقم ناشی از دستگاه های سرمایشی است. سالیانه حدود ۸۵۰ هزار كولر گازی وارد كشور می گردد كه ۷۰ درصد آنها غیراستاندارد و قاچاق هستند كه بخش زیادی از افزایش مصرف برق مربوط به دستگاه های یاد شده است.
وزیر نیرو تصریح كرد: ازاین رو با تصویب تعرفه های جدید تا آخر آذرماه فرصت كافی در اختیار داریم تا شهروندان را در جریان كامل این مسائل قرار دهیم و آموزش های لازم به مشتركان پرمصرف داده شود. بر این اساس همراه قبوض آنها یك قبض مجازی هم ارسال خواهد شد تا به خوبی آگاه شوند اگر در خردادماه سال آینده مصرفی مشابه خرداد سال ۱۳۹۷ داشته باشند با وضع تعرفه های جدید باید چه مبالغی پرداخت كنند تا قبل از شروع چهارماه یاد شده به فكر مدیریت مصرف باشند.
اردكانیان با اشاره به بارش های مناسب پاییز سال جاری و طرح مبحث آخر خشكسالی در كشور، اظهار داشت: هر دشت و حوضه آبریزی در دنیا زمانی كه چندین سال متمادی دچارخشكسالی می گردد طبیعتا خاك این مناطق به میزان زیادی رطوبت خویش را از دست می دهد و حتی زمانی كه وارد دوره ترسالی می گردد افزایش چشمگیر بارش ها تا مدتی رواناب زیادی تولید نخواهد كرد چون كه بخش اعظمی از آن صرف رطوبت از دست رفته خاك می گردد.
وی با اشاره به اینكه میزان بارندگی های كشور تا روز گذشته به حدود ۸۵ میلیمتر رسیده است، عنوان كرد: این رقم در مقایسه با بارندگی ۲۶ میلیمتری مدت مشابه سال قبل حدود ۲۲۰ درصد و در مقایسه با بارندگی ۴۵ میلیمتری مدت متوسط بلند مدت بیشتر از ۸۸ درصد افزایش داشته است كه امیدواریم در ماه های پیش رو بخش بیشتر نزولات جوی ما به صورت برف باشد تا این ذخیره را برای فصول بهار و تابستان داشته باشیم.
اردكانیان خاطرنشان كرد: با این وجود وزارت نیرو برنامه سال آبی جاری خویش را متناسب با شرایط سال آبی گذشته دیده است تا غافلگیری در این زمینه برای تامین آب آشامیدنی با كیفیت و كمیت مناسب و برق پایدار برای مشتركین پیش نیاید.

ورودی به سدهای كشور دو برابر شده است
وزیر نیرو با تاكید بر اینكه ورودی به سدهای كشور از آغاز سال آبی جاری تابحال دو برابر مدت مشابه سال قبل بوده است، افزود: بر مبنای برنامه ریزی صورت گرفته مدیریت مخازن سدها را به گونه ای مدیریت خواهیم كرد كه بتوانیم تابستان سال ۱۳۹۸ سهم مناسبی را از ظرفیت تولید نیروگاه های برق آبی در اختیار داشته باشیم.1397/09/18
13:36:35
5.0 / 5
4456
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز