تحلیلگران غربی هشدار دادند

سیگنال منفی ریزش قیمت نفت برای چشم انداز اقتصادی

سیگنال منفی ریزش قیمت نفت برای چشم انداز اقتصادی به گزارش خبرگزاری نفت و گاز تحلیلگران اعلام كردند ریزش قیمت های نفت نشان داده است كه بازار نسبت به ركود در سال ۲۰۱۹ نگران است.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، شاخص های قیمت های نفت بعد از این كه در ابتدای اكتبر به بالاترین حد چهار سال قبل صعود كردند، حدود ۴۰ درصد از ارزش خویش را در مدت سه ماه از دست داده اند و تحلیلگران با ادامه ریزش قیمت ها در بازار نفت، نشانه های ضعیف شدن رشد تقاضای جهانی را می بینند.

شاخص قیمت وست تگزاس اینترمدیت آمریكا هفته گذشته ۱۱ درصد سقوط كرد كه بزرگترین كاهش هفتگی در حدود سه سال اخیر بود. این شاخص روز دوشنبه برای اولین بار از ژوییه سال ۲۰۱۷ به پایین ۴۵ دلار در هر بشكه سقوط كرد.

هلیما كرافت، مدیر استراتژی كالای جهانی شركت "آر بی سی كپیتال ماركتس" به شبكه سی ان بی سی اظهار داشت: تصور می كنم ما در نفت یك نگرانی بزرگ نسبت به ركود احتمالی در سال ۲۰۱۹ مشاهده می نماییم. اظهارات وی منعكس كننده دیدگاه وال استریت درباره كندی رشد اقتصادی و ضعیف تر شدن بیش از اندازه تقاضا است كه بازار نفت را گرفتار روند نزولی كرده است.

روند كاهش قیمت های نفت با وجود توافق ماه جاری میان تولیدكنندگان اوپك و غیراوپك برای كاهش تولید به میزان ۱.۲ میلیون بشكه در روز در شش ماه نخست سال ۲۰۱۸ ادامه پیدا كرده است.

افزایش تولید از جانب آمریكا، عربستان سعودی و روسیه یكی از عوامل اصلی كاهش قیمت های نفت بوده است اما كرافت می گوید شدت این كاهش مبین انتظارات برای رشد اقتصادی كمتر و تیره شدن چشم انداز تقاضا است.

البته كرافت ركود را پیش بینی نمی كند و نشانه های معدودی وجود دارد كه چشم انداز دوره ركود اقتصادی به چشم می خورد اما نظرسنجی ها از آن حكایت می كند كه مدیران نگرانی تجاری فزاینده ای نسبت به چنین چشم اندازی پیدا كرده اند.

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی كرده تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۹ به میزان ۱.۴ میلیون بشكه در روز رشد خواهد نمود در حالیكه اداره اطلاعات انرژی آمریكا بر این باور است كه جهان در سال میلادی آینده ۱.۵ میلیون بشكه در روز نفت بیشتری مصرف خواهد می كند. پیش بینی اوپك از میزان رشد تقاضا در سال میلادی آینده ۱.۳ میلیون بشكه در روز است كه واقع گرایانه تر به نظر می آید.

بانك جی پی مورگان دورنمای تیره تری داشته و پیش بینی كرده تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۱۹ تنها ۱.۱ میلیون بشكه در روز رشد خواهد نمود.
1397/10/04
15:02:54
5.0 / 5
4303
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز