236 پروژه تعمیراتی در پتروشمی جم با موفقیت اجرا شد

236 پروژه تعمیراتی در پتروشمی جم با موفقیت اجرا شد به گزارش خبرگزاری نفت و گاز مدیرعامل شركت پتروشیمی جم اظهار داشت: با انجام موفق و بدون حادثه همزمان 236 پروژه بعنوان بزرگ ترین پروژه های تعمیرات صنعت پتروشیمی، زمینه افزایش ظرفیت، رفع گلوگاه ها و تولید سه محصول استراتژیك در این شركت فراهم گردید.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایرنا روابط عمومی شركت پتروشیمی جم، روز دوشنبه به نقل از سیدحسین میرافضلی اضافه كرد: در چارچوب این پروژه تمامی واحدهای فرآیندی این مجتمع پتروشیمی مورد تعمیرات اساسی و نوسازی قرار گرفت.
وی یادآورشد: رفع گلوگاه های و دستیابی به تولید پایدار، كاهش ریسك عملیاتی در دوره بهره برداری واحدها، افزایش ظرفیت و كاهش تولید آلایندگی و مدیریت مصرف سوخت و انرژی از مهم ترین اهداف انجام این دوره تعمیراتی است.
عضو هیات مدیره شركت پتروشیمی جم اظهارداشت: با اجرای این پروژه ظرفیت دریافت خوراك +C3 به حدود 2 برابر افزایش یافت و در نهایت زمینه افزایش تولید محصول بوتادین و پروپیلن پتروشیمی جم را فراهم نموده است.
وی با بیان اینكه افزایش دریافت خوراك +C3 و تولید محصولات پتروشیمیایی دست كم سودآوری 15 میلیون دلاری سالانه را برای پتروشیمی جم به ارمغان خواهد آورد، اضافه كرد: یكی دیگر از دستاوردهای اجرای این طرح رفع گلوگاه های تولیدی واحد الفین بود به صورتی كه الان امكان تولید با ظرفیت بیشتر از 100 درصدی تولید اتیلن در واحد الفین بعنوان خوراك مادر واحدهای پلیمری را فراهم نموده است.
میرافضلی یادآورشد: همینطور بااجرای طرح رفع گلوگاه های تولید واحد بوتادین و افزایش تولید این محصول پتروشیمی به حدود 100 تا 110 هزار تن در سال رسیده است.
وی اظهار داشت: باقیمت های فعلی بوتادین در بازار هم اجرای این طرح سودآوری سالانه 50 تا 60 میلیون دلاری را به همراه خواهد داشت.
مدیرعامل شركت پتروشیمی جم اضافه كرد: در این دوره تعمیراتی شامل حدود 7000 هزار زیر پروژه توسط حدود 2500 نفر در یك دوره زمانی یكه ماهه برای انجام كارهای تخصصی و نیمه تخصصی جذب و به كارگیری شد.
میرافضلی افزود: در این دوره تعمیراتی تمامی واحدهای فرآیندی شامل الفین، پلی اتیلن سبك خطی، پلی اتیلن سنگین، بوتادین، مشعل ها و مخازن مورد تعمیرات اساسی قرار گرفت و برای اولین بار تمامی تجهیزات، توربین و كمپرسورهای واحدهای عملیاتی كه پیش تر مورد تعمیر قرار نگرفتند هم مورد تعمیر و بررسی فنی قرارگرفت.
مدیرعامل پتروشیمی جم همینطور با اشاره به افزایش استفاده از توان و ظرفیت سازندگان و صنعتگران ایرانی در انجام این پروژه تعمیراتی، بیان كرد: در جهت پشتیبانی از كالای ایرانی در سال های اخیر بیشتر از 1000 قطعه صنعتی مورد نیاز در این شركت طراحی و بومی سازی شد كه بخش عمده ای از این قطعات در این تعمیرات اساسی مورد استفاده قرار گرفت.
به گفته وی تعمیرات اساسی پتروشیمی جم در قیاس با دیگر اورهال های رایج یك 'اورهال-پروژه' است كه همزمان با این اورهال 236 پروژه بهبود فرایندی با هدف افزایش راندمان تولید و رفع موانع و مشكلات، عملی شد.
میرافضلی با اشاره به لزوم پیاده سازی دقیق ضوابط ایمنی و HSE، اضافه كرد: عملیات تعمیرات اساسی مطابق برنامه زمان بندی و بدون هیچگونه حادثه انسانی انجام و از هفته گذشته به بهره برداری رسیده و الان واحدهای تولیدی این مجتمع به صورت عادی و با ظرفیت بالا در حال تولید هستند.
وی اظهار داشت: در بزرگ ترین اورهال تاریخ پتروشیمی جم تمامی واحدهای فرآیندی شامل الفین، پلی اتیلن سبك خطی، پلی اتیلن سنگین، بوتادین، مشعل ها و مخازن مورد تعمیرات اساسی قرار گرفتند و همینطور عملیات اورهال یكی از بزرگ ترین كمپرسورهای جهان كه قلب واحد الفین است ازجمله اقدامات بزرگ و متهورانه بود كه با دستان توانمند متخصصان این مجتمع انجام شد.
میرافضلی یادآورشد: در اورهال پتروشیمی جم پروژه های عظیمی همچون تعویض شریان های یوتیلیتی مجتمع اصلی و پایین دستی ها، عملیات بهبود راندمان كوره ها برای نخستین بار در كشور و پروژه محیط زیستی تعویض تیپ فلر كه آلایندگی را به حداقل می رساند توسط متخصصین باتجربه این مجتمع پتروشیمی انجام شد.
7212/6045


1397/10/10
14:21:56
5.0 / 5
4368
تگهای خبر: انرژی , تولید , سوخت , عملیات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز