وصل مجدد نیروگاه های بدهكار به شركت ملی گاز

وصل مجدد نیروگاه های بدهكار به شركت ملی گاز به گزارش خبرگزاری نفت و گاز مدیر گازرسانی شركت ملی گاز اظهار داشت: گاز ۱۷ نیروگاه مقیاس كوچك به علت نپرداختن بدهی قطع شده بود كه بعد از پرداخت بخشی از این مبلغ، گاز تعدادی از نیروگاه ها وصل شده است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، سعید مومنی، مدیرگازرسانی شركت ملی گاز از وصل گاز تعدادی از نیروگاه های مقیاس كوچك خبرداد و اظهار داشت: اوایل آبان، گاز تعدادی از نیروگاه های مقیاس كوچك به علت نپرداختن بهای گاز مصرفی معادل ۷۵ میلیارد تومان قطع شد، این در شرایطی است كه شركت ملی گاز با این حال بدهی مدت زمان زیادی با این نیروگاه ها همكاری كرده بود.

مدیرگازرسانی شركت ملی گاز ادامه داد: گاز، خوراك اصلی این نیروگاه ها برای تولید برق است و تا زمانی كه این خوراك تامین نشود آنها از فعالیت اصلی خود بازمی مانند.

وی اضافه كرد: جلسه ای با حضور مسئولان وزارت نیرو و شركت ملی گاز برگزار گردید تا وضعیت پرداخت بدهی و نحوه محاسبه گازبهای نیروگاه ها مورد بررسی قرار گیرد، كه این امر بر مبنای میزان راندمان نیروگاه ها تعیین می گردد.

مومنی ادامه داد: مطابق قانون معین برای تعرفه نیروگاهی، اگر راندمان تولید این واحدها كمتر از ۵۰ درصد باشد تعرفه گازبهای آنان به صورت صنعتی و در صورتی كه راندمان آنها بیشتر از ۵۰ درصد باشد مانند تعرفه نیروگاه های بزرگ محاسبه می شوند.

مدیر گازرسانی شركت ملی گاز، اظهار داشت: بخشی از مبلغ بدهی به شركت ملی گاز پرداخت شده كه مطابق آن گاز تعدادی از نیروگاه های CHP (سیستم تولید هم زمان برق و حرارت) هم وصل شده اما وصل گاز كامل تنها با پرداخت تمام مبلغ بدهی میسر می گردد.

وی خاطرنشان كرد: شركت ملی گاز نمی تواند بدون دریافت این مبالغ به روند گازرسانی به نیروگاه های بدهكار ادامه دهد، زیرا خود شركت ملی گاز هم تعهداتی به دولت و ستاد هدفمندی یارانه ها و شركت بهینه سازی مصرف سوخت دارد و باید پاسخگوی آنان باشد، محل تامین منابع مالی این تعهدها هم با استفاده از دریافت مبالغ قبض ها است ازاین رو ما مجبور به قطع گاز این نیروگاه ها شده ایم.

نیروگاه هایی كه در مقیاس كوچك فعالیت می كنند با شركت مادرتخصصی توانیر و همینطور با شركت های برق قراردادی امضا كرده اند كه بر مبنای آن شركت توانیر پول گاز را به شركت ملی گاز پرداخت می كند و این مبلغ از صورتحساب نیروگاه های مقیاس كوچك كسر و به صورت مستقیم پرداخت می گردد كه طی ماه های اخیر این اتفاق نیافتاده است.


 

1396/08/24
23:20:17
5.0 / 5
5894
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز