مدیر كل دفتر برنامه ریزی تلفیقی شركت توانیر:

سهام نیروگاه های برق به بخش خصوصی واگذار میگردد

سهام نیروگاه های برق به بخش خصوصی واگذار میگردد خبرگزاری نفت و گاز: مدیر كل دفتر برنامه ریزی تلفیقی شركت توانیر از امكان واگذاری 80 درصد سهام نیروگاه های دولتی به استثنای شبكه های اصلی انتقال برق به بخش های خصوصی از طرف دولت آگاهی داد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، دكتر فرید فیاض منش در در نشست هم اندیشی صاحبان صنایع استان با مسئولان صنعت برق كه به میزبانی شركت برق منطقه ای یزد برگزار شد، به بررسی الزامات قانونی و كلیات انعقاد قرارداد اتصال به شبكه پرداخت.
وی با اشاره به سیاست های كلی اصل 44 قانون اساسی اظهار داشت: دولت از حق فعالیت اقتصادی جدید خارج از موارد صدر اصل 44 منع و موظف میگردد هرگونه فعالیتی شامل تداوم فعالیت های قبلی و بهره برداری از آنرا كه مشمول عناوین صدر اصل 44 نباشد حداكثر تا اختتام برنامه پنج ساله چهارم، سالیانه حداقل 20 درصد كاهش فعالیت دهد و به بخش های تعاونی و خصوصی و عمومی غیردولتی واگذار كند.
فیاض منش افزود: یكی از این مواردی كه در این اصل آمده بحث تولید و توزیع برق است كه بر طبق سیاست های كلی اصل 44 قانون اساسی سرمایه گذاری و مالكیت و مدیریت در زمینه تأمین نیرو شامل تولید و واردات برق برای مصارف داخلی و صادرات توسط بنگاه ها و نهادهای عمومی غیردولتی و بخش های تعاونی و خصوصی مجاز است.
وی اظهار نمود: بر همین مبنا به دولت اجازه داده شد كه 80 درصد سهام نیروگاه های دولتی تأمین كننده نیرو به استثنای شبكه های اصلی انتقال برق را به بخش های خصوصی و شركت های تعاونی و سهامی عام و بنگاه های عمومی غیردولتی واگذار كند.
مدیر كل دفتر برنامه ریزی تلفیقی شركت توانیر با اشاره به آیین نامه نحوه تأمین برق و سوخت صنایع در سال 88 هیئت وزیران، اظهار داشت: در ماده شش این آیین نامه مقرر میگردد تأمین برق متقاضیان بزرگ صنعتی یعنی متقاضیانی كه در سطح ولتاژ انتقال، فوق توزیع و یا از راه فیدر اختصاصی فشار متوسط به شبكه برق كشور متصل می شوند و یا شهرك های صنعتی تنها از راه ساخت نیروگاه اختصاصی و یا انعقاد قرارداد دوجانبه با تولیدكنندگان غیردولتی صورت گیرد.
وی بیان كرد: به منظور پشتیبانی از سرمایه گذاری در ساخت نیروگاه سپس واگذاری به بورس انرژی، تأمین انرژی برای مصارف سطح ولتاژ انتقال و فوق توزیع توسط شركت های برق منطقه ای و همین طور تأمین انرژی جهت مصارف بیشتر از پنج مگاوات برای شركت های توزیع نیروی برق به تدریج محدود شود به نحوی كه تا اختتام برنامه پنجم توسعه این قبیل مصرف كنندگان حداقل دو سوم انرژی مورد نیاز خودرا از راه نیروگاه های غیردولتی یا عرضه كنندگان در بورس تأمین كنند.
فیاض منش از گردنگیر وزارت نیرو به فراهم كردن شرایط برای آن دسته از مشتركانی كه قدرت قراردادی آنها بالای پنج مگاوات است و تمایل به تأمین تمام و یا بخشی از انرژی برق موردنیاز خودرا از راه نیروگاه های متعلق به خود و یا بورس انرژی و یا قراردادهای دوجانبه با نیروگاه ها را دارند با عنایت به مصوبه هیئت وزیران در سال 94 آگاهی داد.
«محمدحسن صباغزادگان» مدیر عامل برق منطقه ای یزد باز در این نشست اظهار نمود: یزد یك استان صنعتی است كه بیشتر از ۷۳ درصد مصرف الكتریكی اش برای به حركت درآوردن چرخ صنایع و برای احداث اشتغال و ارزش افزوده استفاده می نماید.
وی ادامه داد: الان ما در استان یزد ۲۶ مشترك بالای هفت مگاوات داریم كه با عنایت به وجود بیشتر از ۳۰۰ صنعت بزرگ در كل كشور، حدود هشت درصد این مشتركان در استان یزد مستقر هستند.
صباغزادگان میزان مصرف كل انرژی كه در استان یزد را هشت میلیارد و 318 میلیون كیلووات ساعت ذكر كرد و اضافه كرد: از این مقدار سه میلیارد و 980 میلیون كیلووات ساعت توسط این 26 مشترك مصرف شده است كه مشتركان صنعتی بزرگ استان بیشتر از ۴۶ درصد انرژی در سال ۹۶ مصرف داشتند.
وی با اشاره به این كه شبكه برق استان یكی از پایدارترین شبكه های كشور است، اشاره كرد: علت این ادعا ۵ خط ۴۰۰ كیلوولت ارتباطی است كه دو خط به اصفهان، یك خط به كرمان، یك خط به هرمزگان و یك خط به خراسان است.
این مسئول در صنعت برق استان، ظرفیت نیروگاه های استان را بیشتر از ۲۶۰۰ مگاوات عنوان نمود و اظهار داشت: میزان مصرف انرژی الكتریكی ۲۶ مشترك نسبت به ۹ ماهه اول سال 96 بیست درصد رشد داشته است.
وی با بیان این كه استان یزد كمترین خاموشی را بین استان های كشور داشته است، بیان كرد: میزان پیك سال ۹۶ معادل 1408 مگاوات بوده است كه با رشد 9 درصدی در سال 97 به ۱۵۳۸ مگاوات رسید كه نشان دهنده رونق اقتصادی در استان و تامین برق پایدار صنایع است. در زمینه انرژی های نو، تعداد شش نیروگاه خورشیدی در شهرستان های مهریز، اردكان، اشكذر، خاتم و تفت در حال بهره برداری است و امیدواریم تا آخر سال ظرفیت این نیروگاه ها به ۷۰ مگاوات برسد.
مدیر دفتر قراردادهای بازار برق و مدیر دفتر توسعه بازار برق و هماهنگی با بورس انرژی شركت مدیریت شبكه برق ایران باز در این نشست به سوالات نمایندگان صنایع استان یزد پاسخ گفتند.
1397/10/19
14:27:29
5.0 / 5
4988
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز