گزینه تحریم نفتی كامل ونزوئلا روی میز ترامپ

گزینه تحریم نفتی كامل ونزوئلا روی میز ترامپ به گزارش خبرگزاری نفت و گاز یك هفته بعد از این كه نیكولاس مادورو، رییس جمهور ونزوئلا برای دور دوم ریاست جمهوری سوگند ادا كرد، گزینه تحریم نفتی كامل ضد ونزوئلا روی میز دولت دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریكا قرار گرفت.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، منابع آگاه به شبكه سی ان ان گفتند: رییس جمهور آمریكا همینطور سرگرم بررسی به رسمیت شناختن خوان گوایدو، رهبر مجلس ملی ونزوئلا و سیاستمدار مخالف مادورو بعنوان رییس جمهوری قانونی این كشور است.

در حالی كه مقامات دولت ترامپ مستقیما چنین اطلاعاتی را تایید نكردند، اما شبكه سی ان ان به نقل از گارت ماركیز، سخنگوی شورای امنیت ملی نوشت: آمریكا هم اكنون سرگرم بررسی همه ابرازهای دیپلماتیك، سیاسی و اقتصادی در واكنش به غصب قدرت از جانب رژیم مادورو است.

یك منبع مطلع در دولت آمریكا اظهار نمود: آخرین باری كه تحریمها ضد دولت ونزوئلا به صورت جدی در واشنگتن مورد بحث قرار گرفت، تحریم نفتی كامل در بین گزینه های مورد بحث نبود.

این مقام آگاه به رویترز اظهار داشت: حقیقت این است كه بزرگترین تحریم ضد نفت و تولید نفت ونزوئلا، نیكولاس مادورو و ناكارآمدی شركت PDVSA نام دارد. نیكولاس مادورو این شركت را زمین زده و بیشتر از پیش این شركت را ناكارآمد كرده است.

با این حال، با وجود افت مستمر تولید نفت ونزوئلا، صادرات روزانه نفت از این كشور به پالایشگاههای آمریكایی ثابت مانده است. طبق آخرین آمار منتشره از جانب اداره اطلاعات انرژی آمریكا، در فاصله ماه مه تا اكتبر سال ۲۰۱۸ صادرات نفت ونزوئلا به آمریكا به حدود نیم میلیون بشكه در روز رسید. باآنكه این میزان كمتر از نرخ صادرات در اواخر دهه ۱۹۹۰ است اما به اندازه صادرات در فاصله سال ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۵ اندك نیست و پالایشگاههای آمریكایی امكان دارد نیاز بیشتری به نفت ونزوئلا داشته باشند.

اواخر سال میلادی گذشته دولت آلبرتای كانادا به تولیدكنندگان محلی دستور داد تولیدشان را بیشتر از ۳۰۰ هزار بشكه در روز كاهش دهند تا قیمتها تقویت شود. این مبادرت به خوبی نتیجه داد و الان بعضی از تحلیلگران نگران هستند كه امكان دارد كمبود عرضه نفت سنگین در راه باشد به خصوص كه عربستان سعودی تولیدش را كاهش داده است و زمانی كه این كشور تولیدش را می كاهد، عموما تولید نفت سنگین است.

اكثر پالایشگاهها در منطقه گلف كاست آمریكا كه بیشتر از نیمی از نفت جهان را فراوری می كند، به نفت سنگین نیاز دارند و منابع رقابتی معدودی وجود دارند كه آنها بتوانند در صورت كمبود تامین نفت سنگین، به آنها روی بیاورند.

بر اساس گزارش شبكه سی ان ان، ایده تحریم نفتی قبل از این از جانب رییس جمهور آمریكا رد شده بود چونكه به جهش قیمت بنزین به میزان حداكثر ۱۵ درصد منجر خواهد شد. چنین اتفاقی مورد خوشایند ترامپ نیست به صورتی كه وی در بهار و اوایل تابستان از اوپك خواست بود تولیدش را برای پایین بردن قیمت نفت، افزایش دهد. بر این مبنا این احتمال وجود دارد كه رییس جمهور آمریكا از تحریم نفتی كامل ونزوئلا با عنایت به كمبود عرضه نفت سنگین خودداری كند.مترجم: زهرا وثوقی

دبیر: حسین غلامی


1397/10/28
20:48:57
5.0 / 5
4410
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز