با بهره برداری از سكوی فازهای ۲۲تا۲۴ پارس جنوبی صورت می گیرد

افزایش تولید روزانه ۱۴ ۲میلیون مترمكعب گاز در كشور

افزایش تولید روزانه ۱۴ ۲میلیون مترمكعب گاز در كشور خبرگزاری نفت و گاز: دومین سكوی فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی سپس بارگیری و انتقال به دریا، عصر روز گذشته در موقعیت خود در خلیج فارس نصب گردید كه با بهره برداری از این سكو، روزانه ۱۴.۲ میلیون متر مكعب معادل یك دوم یك فاز استاندارد گازی پارس جنوبی به توان تولید گاز كشور افزوده می شود.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، شناور HL۵۰۰۰ عملیات نصب سكوی اقماری ۲۴A با وزنی معادل ۲۳۰۰ تن را در دریا تكمیل كرد و سپس اختتام مراحل نصب سازه های پل و مشعل با عنایت به شرایط جوی حداكثر در مدت دو هفته، بهره برداری و برداشت گاز ترش غنی از این سكو آغاز می شود.
با بهره برداری از این سكو، روزانه ۱۴.۲ میلیون متر مكعب معادل یك دوم یك فاز استاندارد گازی پارس جنوبی به توان تولید گاز كشور افزوده می شود.
ماه گذشته نیز، سكوی اصلی فاز ۲۲ پارس جنوبی با همین میزان ظرفیت، به تولید رسید و گاز آن به پالایشگاه این طرح گازی ارسال شد.
فرهاد ایزدجو - مجری طرح توسعه فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی - اظهار نمود: سكوی ۲۴A در بخش راه اندازی دارای بیشترین مقدار پیشرفت در میان سكوهایی است كه تابحال برای نصب در میدان پارس جنوبی به دریا منتقل شده است.
وی با اشاره به انجام بیشتر از دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر ساعت كار اجرایی در عملیات ساخت، درباره مشخصات فنی سكوی ۲۴A به شركت نفت و گاز پارس تصریح كرد: در این سكو حدود ۳۱ هزار اینچ - قطر عملیات لوله كشی، بالغ بر ۹۰ كیلومتر كابل كشی برق و ابزار دقیق و ۳۰۷۷ متر عملیات تیوبینگ انجام شده است.
مجری طرح توسعه فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی اعلام نمود: همه مراحل مهندسی، ساخت، نصب و راه اندازی سكوی A ۲۴، از طرف متخصصان ایرانی انجام شده و بخش عمده ای از كالاها و تجهیزات مورد نیاز این سازه از منابع تولید كننده داخلی تأمین شده است.
بر طبق این گزارش، طرح توسعه فازهای ۲۴-۲۲ پارس جنوبی برای تولید روزانه ۵۶ میلیون متر مكعب گاز ترش از میدان مشترك و تولید روزانه ۵۰ میلیون متر مكعب گاز متان، ۲۹۰۰ تن گاز مایع (ال پی جی)، ۲۷۵۰ تن اتان، ۷۵ هزار بشكه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد طراحی شده است.
بگفته بیژن زنگنه، وزیر نفت فازهای ۱۳و ۲۲_۲۴قرار است در آینده نزدیك توسط رئیس جمهور افتتاح شوند.1397/11/26
20:58:51
5.0 / 5
4499
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز