صالحی: نیروگاه بوشهر ۱۲۰۰ میلیارد تومان برای سوخت و قطعات یدكی نیاز دارد

صالحی: نیروگاه بوشهر ۱۲۰۰ میلیارد تومان برای سوخت و قطعات یدكی نیاز دارد به گزارش خبرگزاری نفت و گاز رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: دشمنان جمهوری اسلامی ایران هر راهی را رفتند كه ملت ایران را تسلیم خواسته های خود كنند؛ آنها تمام تلاش خویش را به كار می گیرند كه ایران را باردیگر تسلیم خود كنند، اما این ملت تصمیم خویش را گرفته و نشان داده اند كه هزینه های حفظ استقلال خویش را شامل جنگ و تحریم تحمل كرده اند و باوجود همه محدودیت ها و فشارها و تبلیغات سرسام آور می بینیم ملت ایرام طی ۴۰ سال پس از انقلاب اسلامی گام هایی مهم برداشته اند.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، علی اكبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی بامداد امروز در دومین جشنواره سرآمدان فناوری و صنعت كه در سالن خلیج فارس نمایشگاه بین الملی تهران برگزار گردید با اشاره به اینكه خودم یك بسیجی هستم، اظهار نمود: بسیج یادگار ماندگار امام خمینی (ره) است، او با دید ژرفی كه داشت، متوجه بود كه با بسیج توده های مردم می توان آرمان های آنان را محقق كرد. بستر حركت توده ها در ایران بسیج بود و نخستین آزمون موفقیت آمیز خویش را در دفاع مقدس به خوبی بروز و ظهور داد. بسیج كاری بسیار عظیم در دفاع مقدس انجام داد و تبدیل به الگویی شد كه امروز در سوریه و عراق مشابه آن تشكیل شده است.
وی با تاكید بر اینكه الان در دوره جهاد اقتصادی و صنعتی هستیم و این جهاد به همان میزان پرارزش است كه در دفاع مقدس پرارزش بود، تصریح كرد: امروز با چالشی جدی مواجه هستیم؛ دشمنان جمهوری اسلامی ایران هر راهی را رفتند كه ملت ایران را تسلیم خواسته های خود كنند؛ آنها تمام تلاش خویش را به كار می گیرند كه ایران را باردیگر تسلیم خود كنند، اما این ملت تصمیم خویش را گرفته و نشان داده اند كه هزینه های حفظ استقلال خویش را شامل جنگ و تحریم تحمل كرده اند و باوجود همه محدودیت ها و فشارها و تبلیغات سرسام آور می بینیم ملت ایرام طی ۴۰ سال پس از انقلاب اسلامی گام هایی مهم برداشته اند.
رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به نقش بسیج در تحقق آرمان های انقلاب اسلامی اظهار داشت: بسیج حلقه ای برای تحقق آرمان های ما است. مفتخرم بگویم سازمان انرژی اتمی هم دارای یك تشكل بسیجی است و هر دستاوردی كه در این سازمان حاصل شده، ناشی از روحیه ایثار و بسیجی وار است.
صالحی در ادامه سخنرانی خود به بیان عناصر اثرگذار در رشد، پیشرفت و توسعه پرداخت و اظهار نمود: تمایز انسان با موجودات دیگر این است كه انسان صاحب اندیشه است و می تواند اندیشه زایی، اندیشه ورزی و اندیشه پروری كند. اگر شرایط را مهیا نماییم كه این خصلت در انسان بروز و ظهور كند، آن گاه می توان اظهار داشت كه ملت را در بستر پیشرفت قرار داده ایم.
وی نخستین عنصر اندیشه زایی را آزادی عنوان نمود و گفت انسان مقید نمی تواند اندیشه زایی كند. ازاین رو هدف ما باید متمركز بر ایجاد زمینه های رشد و ظهور اندیشه زایی ورزی و پروری باشد. تا این مرحله اجماعی جهانی وجود دارد، اما از این مرحله ما مقداری زاویه می گیریم. ما در ایران پس از انقلاب به بعد معنوی انسان كه فراموش شده بود، توجه كردیم. بعد معنوی بعدی است كه مغفول مانده بود و انقلاب توانست غباری را كه بر این بعد قرار گرفته بود، بزداید و اساس دین باوری را به جامعه تزریق كند.
رییس سازمان انرژی اتمی اضافه كرد: عناصر موثر در پیشرفت در بعد مادی عبارتند از سرمایه انسانی، سرمایه مادی و مدیریت، اما ما عنصری به نام دین باوری كه می تواند زمینه ساز آرمان گرایی، ایثارگری و ایمان باشد با انقلاب اسلامی به دست آوردیم؛ این بعد می تواند به پیشرفت های بعد مادی سرعت ببخشد.
صالحی با بیان اینكه«در بعد معنوی عنصری بعنوان كسب رضای خالق نقش پیشران را ایفا می كند»، تصریح كرد: یونان در ۲۵۰۰ سال قبل از آزادی اجتماعی برخوردار بود و همین دموكراسی در جامعه آن زمان سبب اندیشه زایی شد و تعداد زیادی از دانشمندان و فلاسفه در آن زمان در یونان ظهور و بروز یافتند. ایران هم در ۲۵۰۰ سال پیش كشوری پهناور بود كه از نظر حكم رانی جایگاهی ویژه داشتیم، اما در بعد علمی و فلسفی كم آوردیم و نتوانستیم با یونان آن زمان رقابت كنیم؛ یكی از علل آن این است كه جامعه ایران تا پیش از اسلام، جامعه ای طبقاتی بود و این جامعه طبقاتی سبب شده بود كه آن آزادی اجتماعی وجود نداشته باشد. اما پس از ورود اسلام به ایران آمد، این آزادی حاكم و شرایط برای رشد و پیشرفت بدست آمد. انقلاب اسلامی شرایط لازم را در بعد معنوی فراهم نموده كه به پیشرفت خود در ابعاد مادی سرعت ببخشیم.وی با طرح این پرسش كه آیا ما در این چهل سال در حد انتظار موفق بودیم، اظهار داشت: من می گویم طی ۴۰ سال قبل همه عناصر فراهم بوده و ما بهترین نیروهای انسانی را داریم و سایر عناصر را هم دارا بوده ایم، اما در مدیریت آنچنان كه شایسته نظام بود نتوانستیم عمل نماییم. ما در مدیریت اشكالاتی داریم اما همانطور كه مقام رهبری فرمودند این انقلاب اصلاح پذیر است.
رییس سازمان انرژی اتمی افزود: در چهل سال بعد انقلاب باوجود همه فشارها و محدودیت ها، در كشور بیشتر از ۳۸۰ هزار كیلومتر لوله كشی گاز شده است. الان بیشتر از ۹۰ درصد مردم همان گونه كه دسترسی به آب دارند، به گاز هم دارند. سایر كشورها همچون برخی كشورهای حوزه خلیج فارس در شرایط عدم استقلال سیاسی و وابستگی فنی به كشورهای دیگر دستاوردهایی داشته اند، اما ما در استقلال كامل به پیشرفت رسیده ایم.صالحی با اشاره به اینكه «صنعت هسته ای ما نماد افتخار است چون وارد عرصه ای شدیم كه مرزهای فناوری است و مهندسان ما با زحمت و تلاش خود به غنی سازی ۲۰ درصد رسیدند»، اظهار نمود: ما نمی خواستیم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد تولید نماییم و قرار بود نیازهای خویش را در این زمینه بخریم، اما زمانی كه برای آخرین بار برای خرید اقدام كردیم، فهرستی از شروط در مقابل ما قرار دادند كه حاكمیت و منافع ما را زیر سوال می برد؛ در این شرایط بود كه رهبری فرمودند خودتان شروع كنید. ما هم با بهره گیری از نیروی انسانی نظیر شهید شهریاری ها و تامین مالی در كنار بهترین مدیریت ها توانستیم به هدف خود دست یابیم. در آن زمان برای تامین عنصر مالی، رئیس جمهور وقت ۲۵ میلیارد تومان تخصیص داد و ما روز اول بودجه را گرفتیم، اما تنها ۱۲ میلیارد تومان هزینه شد.
وی با تاكید بر اینكه عنصر معنویت در دست یابی به غنی سازی ۲۰ درصد بسیار كارساز بود، اضافه كرد: خارجی ها گفتند اگر شرایط را قبول كنید ۲۰ درصد را می دهند اما ما در كمتر از ۲ سال به ۲۰ درصد دست یافتیم. شهید شهریاری بدون دریافت پولی اضافه تر از حقوق دانشگاهی و با بهره گیری از روحیه ایثار خود به همراه همكارانش این كار را انجام داد.
رییس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان كرد: برای شتاب بخشیدن به دستاوردها و حركات صنعتی باید مجموعه ای تشكیل گردد كه نیازهای مختلف صنعتی مطرح شود تا دانشمندان بتوانند این نیازها را برطرف نمایند.
صالحی همینطور در بخش دیگری از سخنرانی خود با اشاره به برخی مطالب مطرح شده در رسانه های بیگانه درباره بودجه صنعت هسته ای كشور، اظهار نمود: در صنعت هسته ای در رسانه های بیگانه اعلام نمودند كه میلیاردها دلار هزینه می شود و این هزینه ها عامل مشكل اقتصادی مردم است، در حالیكه این یك دروغ است و اسناد مربوط به پرداختی های صنعت هسته ای در سازمان برنامه و بودجه وجود دارد. همینطور از ۳۰ سال قبل كل بودجه تخصیصی به انرژی اتمی احصا و تبدیل به دلار كردیم، بر مبنای اطلاعات به دست آمده در ۳۰ سال حدود ۶ میلیارد دلار هزینه كردیم كه نیروگاه بوشهر هم شامل می شود؛ این درحالی است كه اگر بخواهیم امروز نیروگاه بوشهر را بخریم، باید ۵ میلیارد دلار هزینه نماییم. در مجموع به صورت متوسط سالانه ۲۰۰ میلیون دلار هزینه شده است.
وی افزود: الان در سازمان انرژی اتمی ۱۵ هزار نیروی انسانی فعالیت می كند و اگر بودجه امسال ما داده شود حدود ۲۰۰ میلیون دلار است. برق تولیدی نیروگاه بوشهر ۷ میلیارد كیلو وات ساعت در سال است كه هر كیوات ساعت را نیم سنت می خرند كه میشود حدود ۴۰۰ میلیارد تومان كه ما این برق را صادر می نماییم. ما این برق را 9 سنت صادر می نماییم كه می شود ۶۳۰ میلیون دلار كه با دلار قیمت ۱۰ هزار تومان هزار میلیارد تومان است. حال به این بخش ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار می دهند. این در شرایطی است كه نیروگاه بوشهر ۱۲۰۰ میلیارد تومان برای سوخت و قطعات یدكی نیاز دارد؛ من سال آینده ۸۰۰ میلیارد تومان را از كجا بیاورم. ما می گوییم ۲۰ درصد برق بوشهر را با قیمت صادراتی و ۸۰ درصد را با قیمت تكلیفی بخرید. ما به اولویت ها به درستی توجه نمی نماییم.
1397/12/08
15:28:35
5.0 / 5
4376
تگهای خبر: انرژی , برق , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز