روحانی:

رابطه با همسایگان را روز به روز توسعه خواهیم داد

رابطه با همسایگان را روز به روز توسعه خواهیم داد به گزارش خبرگزاری نفت و گاز رئیس جمهور با تاكید بر اینكه تمام تلاش دولت، رونق تولید و اشتغال جوانان است، اظهارداشت حقوق كارمندان، بازنشستگان و كارگران درسال 98بیش از ۲۰ درصد افزایش می یابد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز یكشنبه در جمع پرشور مردم در ورزشگاه شهدای كنگان با ابراز خرسندی از اینكه آخرین سفر استانی سال ۹۷، میهمان خطه مرزی بسیار مهم و مردم بوشهر است، اظهار داشت: سالی توام با مشكلات اقتصادی داشتیم، اما مردم در همه صحنه ها حضورشان را به رخ دشمن كشیدند و دولت با تمام توان و در سختی ها، كنار حقوق بگیران ثابت و قشر صدمه پذیر خواهد ماند.
رئیس جمهور با اشاره به اینكه امام جواد(ع) از سن نوجوانی امامت را برعهده گرفت و به آن بزرگوار توسل می نماییم و خوشحالم كه آخرین سفر استانی سال ۹۷، میهمان این خطه مرزی بسیار مهم و مردم بوشهر هستم، اظهار داشت: از ملت بزرگ ایران سپاسگزاری می كنم به سبب اینكه در سالی كه توأم با مشكلات و سختی های اقتصادی بود مردم در همه مراسم باشكوه انقلابی، دینی و مذهبی مقاومت و حضورشان را به رخ جهانیان كشیدند.
روحانی تاكید كرد: مردم ایران در این شرایط سخت به دشمنان اعلام نمودند امكان دارد شما مشكلاتی را برای ما بوجود آورید، اما نخواهید توانست ملت بزرگ ایران را تسلیم كنید و این ملت شجاع و مقاوم در مقابل انواع توطئه ها مقاوم بوده و خواهد بود.
روحانی اضافه كرد: همه می دانیم دشمنان ما در یكسال گذشته تمام توان خویش را برای فشار بر مردم ایران، بكار گرفته و امیدشان این بود كه مردم ایران را از نظام و اعتقاداتشان جدا كنند؛ اما مردم سختی های زندگی را تحمل كرده و با صدای بلند به دشمنان این سرزمین پاسخ منفی دادند.
رئیس جمهور با تاكید بر اینكه دولت در این شرایط سخت با همه توان در كنار ملت خواهد بود، تصریح كرد: دولت با تمام توان و در سختی ها، كنار حقوق بگیران ثابت و قشر صدمه پذیر خواهد ماند
روحانی خاطرنشان كرد: در بودجه سال آینده كه در مجلس به تصویب رسیده برای همه كسانی كه درآمد ثابت دارند شامل شاغل و بازنشسته كه حدود 5 میلیون و 500 هزار نفر را شامل می شود و نزدیك به 14 میلیون نفر كارگر، افزایش 20 درصدی حقوق برای كارمندان و بیشتر از 20 درصدی برای كارگران، در نظر گرفته شده است.
رئیس جمهور اضافه كرد: نمایندگان مجلس در تصویب لایحه بودجه افزایش 20 درصدی حقوق را با فرمول خاصی تصویب و به قانون تبدیل كردند كه دولت قانون مصوب را اجرا می كند در مورد میزان افزایش حقوق كارگران هم این هفته در شورای عالی كار تصمیم گیری خواهد شد.
روحانی با اشاره به اینكه امسال تورم بیشتر از 20 درصد بوده، اظهار داشت: توان ما برای افزایش حقوق بیشتر از این نبود، اما امیدواریم در سال آینده با كمك مردم بتوانیم شرایط مطمئن تری ایجاد نماییم تا از نظر كالا و تأمین ارز خیال مردم مطمئن باشد.
رئیس جمهور اضافه كرد: امسال در مقاطعی مردم با مشكلاتی مواجه بودند و به این واقف هستیم. باید همه توان دولت، مسئولان، مدیران و كارمندان كشور به گونه ای باشد كه مردم شب عید تا حدی احساس راحتی بكنند.
روحانی مستمری بگیران و افراد تحت پوشش كمیته امداد را دیگر گروهی كه از نیازمندی بیشتری برخوردار می باشند، عنوان نمود و اظهار داشت: در 3 سال اخیر، مستمری افراد تحت پوشش كمیته امداد و بهزیستی كه حدود 11 میلیون نفر را تحت پوشش دارند، بیشتر از 4 برابر افزایش یافته است كه برای سال آینده هم در حد توان افزایش خواهد یافت.
رئیس جمهور همینطور بخش تولید را از بخش های مهمی كه مورد توجه دولت قرار دارد، نام برد و اظهار داشت: باید شرایطی فراهم نماییم كه تولید محصولات زراعی و صنعتی و خدمات افزایش یافته و با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار گیرد.
روحانی افزود: اشتغال جوان ها از دیگر موارد مهم مورد توجه دولت می باشد و با تلاش هایی كه انجام شد وضعیت اشتغال در سال 97 مناسب بود اما همچنان بیشتر از 3 میلیون نفر بیكار هستند كه باید برای اشتغال آنان تلاش نماییم.
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود، تصریح كرد: برغم اینكه تمام تلاش دشمنان این بود كه ما در سال 97 توسعه ای در كشور نداشته باشیم و می خواستند دولت همه پروژه هایش را بخاطر مشكلات كنار بگذارد، اما امسال بیشتر از 34 هزار میلیارد تومان برای پروژه های عمرانی پرداخت كردیم و امیدوارم در ایام باقیمانده از سال این رقم باز هم افزایش یابد.
روحانی با اشاره به اینكه به حول و قوه الهی در سال جاری، تمام پروژه های بزرگ را افتتاح كردیم، اظهار داشت: اینكه بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی را ماه گذشته افتتاح نهایی كردیم و با آغاز به كار 2 پالایشگاه در هرمزگان در مجموع 50 میلیون لیتر بنزین به تولید كشور اضافه گردید، نتیجه كار مهندسان، كارگران و دست اندركاران دستگاه های مختلف كشور بود كه موفق شدند این حركت بزرگ را انجام دهند.
رئیس جمهور اضافه كرد: در ایام گذشته پروژه های مهمی همچون راه آهن قزوین رشت، افتتاح و عملیات اجرایی راه آهن رشت به آستارا شروع شد كه این پروژه برای اتصال ایران به كشورهای شمالی، آسیای مركزی و اروپای شرقی و مركزی اهمیت دارد.
روحانی افزود: برغم فشار دشمنان و تحریم ها امروز یكی از بزرگترین پروژه های مربوط به انرژی را افتتاح می نماییم و 4 فاز پارس جنوبی با سرمایه گذاری 11 میلیارد دلاری افتتاح می شود.
رئیس جمهور هم چنین خاطرنشان كرد: اواخر فروردین ماه یك طرح بزرگ كشاورزی – آبی با حدود 10 میلیارد دلار هزینه به بهره برداری خواهد رسید كه برای بخش آب و كشاورزی استان و كشور اهمیت زیادی دارد.
روحانی تاكید كرد: برغم اینكه آمریكا، صهیونیست ها و برخی كشورهای مرتجع منطقه با همه توان به مردم ایران فشار وارد می كند، اما ما راه خویش را ادامه خواهیم داد و رابطه خود با همسایگان عزیزمان را روز به روز توسعه خواهیم داد.
رئیس جمهور در همین رابطه به سفر اخیر خود به كشور عراق اشاره نمود و اظهار داشت: روابط دو ملت و دو دولت ایران و عراق در منطقه و جهان نمونه و مثال زدنی است و در مسافرت به این كشور در كنار ملاقات هایی كه با مقام های عالیرتبه سیاسی، حزبی و سران عشایر در بغداد و كربلا انجام شد، به توافق های دوجانبه خوبی دست یافتیم.
روحانی با اشاره به توافق دو كشور برای مجانی شدن هزینه ویزا، اضافه كرد: در طول سال نزدیك 7 میلیون جمعیت بین دو كشور ایران و عراق رفت و آمد می كند و مجانی شدن هزینه ویزا، به تسهیل این رفت و آمد كمك بزرگی خواهد نمود.
رئیس جمهور با اشاره به ملاقات های خود با مراجع بزرگ كشور عراق همچون آیت الله سیستانی كه وی را افتخار شیعیان جهان معرفی نمود، اظهار داشت: سفر 3 روزه به عراق و توافق هایی كه با این كشور انجام شد به این معناست كه رابطه ما تنها رابطه دو دولت نیست بلكه رابطه تمام اقشار و گروه ها و شخصیت های سیاسی، اجتماعی و مذهبی است.
روحانی با اشاره به اینكه ما می خواهیم این رابطه صمیمی را با همه همسایگان خود داشته باشیم، اظهار داشت: ما علاقمندیم با همه همسایگان خود رابطه خوبی داشته باشیم، اگر با بعضی از همسایه ها هم مشكلی هست، این مشكل از سوی آنها شروع شده است ما با همسایگان خود همچون قطر، عمان، تركیه، آذربایجان، تركمنستان، افغانستان و پاكستان رابطه خوبی داریم و می خواهیم با همه همسایه ها وجود داشته باشد از نظر ما شیعه و سنی، شمال خلیج فارس یا جنوب خلیج فارس مهم نیست هدف ما باید توسعه و پیشرفت همه منطقه باشد.
رئیس جمهور با اشاره به تحقق وعده های دولت در مسافرت قبلی به استان بوشهر، اظهار داشت: خدا را شكر می نماییم كه آنچه در مسافرت قبلی به مردم بوشهر وعده دادم، تأمین اعتبار شد، 620 میلیارد تومان برای طرح ها و پروژه ها و توسعه استان وعده داده بودیم كه تا امروز 624 میلیارد تومان پرداخت شده است و هنوز مبلغی برای تكمیل برخی پروژه ها به میزان 29 میلیارد تومان نیاز است كه پرداخت آنرا تعهد می نماییم.
روحانی با اشاره به اینكه می دانیم استان از نظر جاده، آب، كشاورزی، برق، آب شیرین ها، سدها و گردشگری خواسته هایی دارد، اظهار داشت: ما هم مسئولیت سنگینی داریم و البته در كنار آن ظرفیت های خوبی هم در استان وجود دارد. مسأله آب از اهمیت بالایی برای استان برخوردار می باشد. در همین رابطه ساخت 5 سد برای استان در نظر گرفته شده كه همه تلاش خویش را بكار خواهیم بست تا 4 سد تا آخر دولت دوازدهم افتتاح شود.
رئیس جمهور با اشاره به اینكه امروز پس از ظهر پروژه های مهمی برای توسعه استان افتتاح می گردد، اظهار داشت: كنگان نیاز به توسعه اسكله دارد كه برای این منظور یكصد میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم كه ان شاء الله نیمی از این رقم را بنادر تقبل می كنند و بقیه را سازمان برنامه و بودجه خواهد داد.
روحانی با اشاره به اینكه توسعه راه های استان در افزایش گردشگری بسیار مؤثر خواهد بود، اظهار داشت: جذب توریست یك اصل برای استان است. چه توریست خارجی و چه توریست داخلی و بوم گردی ها هم باید در استان توسعه یابد. جذب توریست می تواند به رشد و توسعه استان و شهر كنگان كمك نماید.
رئیس جمهور سامانه های نوین آبیاری و كشت گلخانه را هم در توسعه كشاورزی استان با اهمیت توصیف كرد و اظهار داشت: ده ها طرح در زمینه كشت گلخانه ای امروز در استان افتتاح و به بهره برداری خواهد رسید.
روحانی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینكه استان بوشهر مركز انرژی كشور است، اظهار داشت: بیشترین گاز كشور در این استان است و در مقابل بهره برداری از منابع زیرزمینی غنی در استان مردم منطقه باید بهره مند شوند و به همین خاطر به وزارت نفت و دیگر دستگاه ها، سفارش می كنم در استخدام مهندسان، كارمندان و كارگران مورد نیاز خود نیروهای بومی استان را مد نظر قرار دهند.
رئیس جمهور با اشاره به اینكه می دانم برخی شهرستان های استان از نظر محیط زیست در رنج و مشكل قرار دارند، اظهار داشت: از همین جا به وزیران نفت، كشور، مسكن و رئیسان سازمان های محیط زیست و برنامه و بودجه و وزیر بهداشت، دستور می دهم كه پس از تعطیلات عید، كمیته ای را برای حل مشكل محیط زیست، استان تشكیل داده و ظرف 3 ماه طرح خویش را به دولت بیاورند.
روحانی با تاكید بر اینكه خواست مردم برای ما بسیار مهم می باشد، اظهار داشت: ان شاء الله همه طرح هایی كه به مردم استان قول داده شده و با مجموعه اعتباراتی كه معادل 1569 میلیارد تومان برای 51 طرح و پروژه در نظر گرفته شده به بهره برداری برسد و این طرح ها باعث سربلندی، آبادانی و سرافرازی بیشتر استان بوشهر باشد.1397/12/26
14:33:42
5.0 / 5
4476
تگهای خبر: انرژی , برق , بنزین , پالایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز