آخرین وضعیت ایران در ذخایر قابل استحصال

آخرین وضعیت ایران در ذخایر قابل استحصال خبرگزاری نفت و گاز: آمارها از آن حكایت می كند كه میزان ذخایر قابل برداشت هیدروكربور مایع ایران، طی ۴۰ سال قبل با وجود برداشت هایی كه صورت گرفته، افزایش یافته و به بیشتر از ۱۶۰.۱۲ میلیارد بشكه رسیده است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، ایران برمبنای اعلام سازمان زمین شناسی آمریكا (USGS)، از حیث برخورداری از ظرفیت های اكتشافی، سپس عراق و روسیه در رتبه سوم جهان قرار گرفته است. در این میان، سپس انقلاب اسلامی در مجموع ۶۵ میدان نفتی و گازی در ایران كشف شده و در تازه ترین خبر اكتشافی باز وزیر نفت اخیرا از كشف نفت در جزیره مینو برای اولین بار آگاهی داد و اعلام نمود كه نفت كشف شده از نوع سبك و شیرین است.
بیژن زنگنه، چندی پیش در یك نشست خبری از افزایش ذخایر قابل استحصال آگاهی داد و اظهار داشت: در سال ۱۳۵۷ مجموع ذخایر قابل استحصال ۸۸ میلیارد بشكه بوده و اگرچه طی ۴۰ سال، ۵۰ میلیارد بشكه برداشت داشته ایم، میزان ذخایر هم اكنون ۱۶۰ میلیارد بشكه نفت خام است. در این راستا، طبق آماری كه از طرف شركت ملی نفت ایران انتشار یافته، مقدار ذخایر قابل برداشت هیدروكربور مایع (نفت خام، میعانات و مایعات گازی) بالغ بر ۱۶۰.۱۲ میلیارد بشكه و ذخایر قابل برداشت گاز طبیعی ۳۳.۳۳ تریلیون مترمكعب است كه این میزان ذخایر، ایران را در جایگاه یكی از بزرگ ترین كشورهای تأمین كننده انرژی در جهان قرار داده است.
سرعت جایگزینی اكتشاف نسبت به نفت و گاز تولید شده در ایران، در دو دهه گذشته مطلوب بوده، بطوریكه در این مدت، در حوزه گاز، به ازای هر ۱۰۰ واحدی كه تولید شده، ۱۸۰ واحد جایگزین شده است. همین طور ۷۰ درصد نفت تولید شده در این ۲۰ سال باز با اكتشافات جایگزین شده است. تابحال حدود ۶۰ درصد پهنه ایران تحت مطالعات اكتشافی قرار گرفته و ضریب موفقیت چاه های اكتشافی (تعداد چاه های موفق نسبت به تعداد چاه های حفر شده) حدود ۶۰ درصد است.
البته این آمار در حالی اعلام شده است كه بگفته كارشناسان، اگر كشفیات جدید در لایه های ماسه ای برای نفت و گاز و هیدرات های گازی را به قسمتی از منابع اضافه نماییم، امكان دارد ایران در ذخایر نفتی هم در جایگاه نخست دنیا قرار بگیرد و بر آمار مذكور افزوده شود.1398/01/07
14:23:30
5.0 / 5
4983
تگهای خبر: انرژی , تولید , ذخایر نفتی , گاز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز