آمریكا مجوز فروش تكنولوژی هسته ای به عربستان را صادر كرد

آمریكا مجوز فروش تكنولوژی هسته ای به عربستان را صادر كرد خبرگزاری نفت و گاز: ریك پری وزیر انرژی آمریكا روز پنجشنبه تایید نمود كه چند مجوز برای فروش تكنولوژی هسته ای به عربستان سعودی صادر كرده است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، پِری كه در كمیته ای در سنای آمریكا صحبت می كرد، گفت، نمی داند این مجوزها را پیش از قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی صادر كرده و یا پس از آن.
به سبب گزارش بی بی سی، به دنبال اظهارات پری، وزارت خانه متبوع وی در اطلاعیه ای اعلام كرد، در مجموع هفت مجوز برای شركت های آمریكایی كه خواستار مشاركت در برنامه هسته ای غیرنظامی عربستان بوده اند، صادر گردیده است.
در این بیانیه آمده این مجوزها شامل "انتقال مواد هسته ای و تجهیزات" نمی گردد.
اوایل روز پنجشنبه و قبل از جلسه وزیر انرژی در سنای آمریكا، خبرگزاری رویترز اعلام كرد، اسنادی در دست دارد كه نشان می دهند پری مخفیانه، شش مجوز فروش تكنولوژی هسته ای به عربستان سعودی را صادر كرده است.
رویترز با استناد به یك منبع مطلع كه حاضر به افشای نامش نشد، نوشت، مجوزهای صادر شده توسط ریك پری این شركت ها را قادر می سازد تا پیش از امضای این قرارداد كار مقدماتی در زمینه انرژی هسته ای را انجام دهند اما فعلا هیچ تجهیزات نیروگاهی به عربستان ارسال نخواهد شد.
برمبنای سند مربوط به وزارت انرژی آمریكا كه به دست رویترز رسیده است، شركت های مربوطه از این وزارت خانه خواسته اند صدور این مجوزها را محرمانه نگه دارد.
این خبر ساعاتی زودتر توسط وب سایت دیلی بیست باز انتشار یافته بود. دیلی بیست به نقل از دو منبع باخبر از مسایلی از این دست گزارش داده بود كه هنوز روشن نیست شركت های آمریكایی در این زمینه تعهدی هم به ریاض داده اند یا نه.
بر طبق گزارش خبرگزاری رویترز، این مجوزها در جریان پروژه ای بزرگتر صادر شده اند كه در نهایت به ساخت دست كم دو نیروگاه هسته ای در عربستان منجر خواهند شد.
دریافت این مجوزها كه به بند ۸۱۰ مشهور است امر معمولی است و اسناد اعطای این مجوز به شركت های آمریكایی برای دسترسی عمومی در وزارت انرژی آزاد است.
با این وجود اسناد مربوط به مجوزهای مربوط به برنامه هسته ای عربستان سعودی در این میان قرار نگرفته اند.
آقای پری در توجیه این مساله گفته است، در این اسناد اطلاعات خصوصی مربوط به شركت ها وجود داشته كه هنوز علنی نشده اند.
وزیر انرژی آمریكا در پاسخ به پرسشی دیگر گفته از سال۲۰۱۷ در مجموع ۶۵ درخواست برای مجوز بند ۸۱۰ دریافت كرده و با ۳۷ درخواست موافقت كرده است.
بگفته او، در این میان، ۹ مجوز مربوط به خاورمیانه بوده همچون دو مجوز كه برای فروش به اردن صادر گردیده است.
سناتور اد ماركی، از دموكرات های این كمیته روز پنجشنبه خبر داد، طرحی را برای پیشگیری از انتقال تكنولوژی انرژی هسته ای به عربستان به سنا نمایش خواهدنمود.
كشورهای مختلفی همچون روسیه و كره جنوبی باز در حال رقابت با شركت های آمریكایی هستند تا بتوانند در زمینه ساخت نیروگاه هسته ای با عربستان قرارداد ببندند. انتظار می رود كه تا آخر سال ۲۰۱۹ میلادی مشخص شود كه برنامه هسته ای عربستان توسط چه كشوری اجرا خواهد شد.
این در شرایطی است كه محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی سال قبل میلادی گفت، اگر ایران به ساخت سلاح هسته ای دست بزند، عربستان هم سلاح هسته ای تولید خواهدنمود. محمد بن سلمان كه مدتی است كنترل امور بسیاری را در این كشور در دست دارد، سال قبل در مصاحبه ای با شبكه آمریكایی سی بی اس گفت، اگر ایران به ساخت سلاح هسته ای روی بیاورد، عربستان باز سلاح هسته ای خواهد ساخت.
بر طبق پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای، ساخت این گونه سلاح ها ممنوع می باشد.
بعضی از نمایندگان كنگره آمریكا با فروش تجهیزات هسته ای به عربستان مخالفند و می گویند كه چنین كاری می تواند به یك رقابت تسلیحات هسته ای در خاورمیانه دامن بزند.
به دنبال انتشار گزارش رویترز باز ماركو روبیو، سناتور ایالت فلوریدا از آغاز تحقیق و تفحص درباره مساله مجوزهای مخفیانه آگاهی داد.
روبیو در توییتر نوشت كه دفتر حسابرسی دولت، با درخواست او برای آغاز تحقیقات درباره مذاكرات دولت و عربستان درباره یك توافق هسته ای، موافقت كرده است.
نگرانی ها درباره فروش تكنولوژی هسته ای در كنگره آمریكا از جایی بالا گرفت كه جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد محمد بن سلمان در كنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید. این قتل در اكتبر سال ۲۰۱۸ رخ داد.
اما رویترز می گوید برمبنای اسنادی كه به دست آورده روشن است كه این مجوزها پس از نوامبر سال ۲۰۱۷ صادر شده اما روشن نیست كه این مجوز پس از قتل آقای خاشقجی صادر شده یا نه.
روز چهارشنبه و در جریان یك جلسه پرسش و پاسخ كنگره، برد شرمن، عضو دموكرات مجلس نمایندگان آمریكا از مایك پامپئو، وزیر خارجه آمریكا خواست تا اسامی شركت های دخیل در معامله هسته ای با عربستان را تا اواسط ماه آوریل منتشر كند. پامپئو در پاسخ اظهار داشت كه این درخواست را بررسی می كند.
شرمن در این نشست اظهار داشت كه دولت ترامپ اهتمام كرده كه گنگره آمریكا را در این معامله دور بزند.
در عین حال مایك پامپئو اظهار داشت كه دولت در تلاش است تا مطمئن شود كه هیچ قسمتی از تكنولوژی هسته ای كه در اختیار عربستان قرار می گیرد، برای ساخت سلاح هسته ای استفاده نشود.
ماه گذشته میلادی برخی از اعضای دموكرات مجلس نمایندگان آمریكا در گزارشی این احتمال را مطرح نمودند كه شاید دولت در جریان معاملات هسته ای در خاورمیانه، قانون را زیر پا گذاشته باشد.
آن گزارش درباره همكاری برخی از مقام های كنونی دولت با مقام های سابق در گروهی به نام "IP3 Inernational" بود كه در تلاش است به قراردادهایی چند میلیارد دلاری برای ساخت نیروگاه هسته ای در كشورهای خاورمیانه، همچون عربستان برسد.
هنوز روشن نیست كه این گروه همچون شركت هایی است كه از مجوز وزارت انرژی آمریكا برخوردار شده یا نه.1398/01/14
22:38:23
5.0 / 5
4352
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز