حسینی: زمان مناسبی برای خروج از برجام نیست، خسارت تحریم نفتی ایران متوجه یك كشور نخواهد بود

حسینی: زمان مناسبی برای خروج از برجام نیست، خسارت تحریم نفتی ایران متوجه یك كشور نخواهد بود به گزارش خبرگزاری نفت و گاز سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه با اشاره به واكنش احتمالی ایران برای خروج از برجام در واكنش به اقدامات اخیر آمریكا تصریح كرد: برای خروج یا عدم خروج از برجام و زمان اجرای آن باید جوانب مختلفی بر مبنای منافع ملی و مصالح كشور سنجیده شود، معتقدم حالا، زمان مناسب و مساعدی برای اجرای چنین تصمیمی نیست.


سید محمد علی حسینی، سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه و سفیر سابق ایران در ایتالیا در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به لغو معافیت های نفتی برای خریداران نفت ایران از طرف آمریكا اظهار داشت: ایران سابقه فروش نفت خودرا در گذشته و هنگامی كه هم زمان با تحریم های شورای امنیت سازمان ملل، تحریم های یك جانبه و به اصطلاح فلج كننده آمریكا و همین طور تحریم های اتحادیه اروپا مواجه بود را دارد. این تجربه ثابت كرد، ایران به سبب موقعیت راهبردی كه دارد، در مقابل تحریم های غیرقانونی و ظالمانه، كشوری دست بسته و منفعل نیست. جمهوری اسلامی راه های مناسبی برای دور زدن تحریم ها یافته و ابداع كرده كه طی چند سال اخیر آنرا حفظ نموده، تكمیل و متنوع ساخته است.
وی افزود: هم چنین جایگزینی نفت ایران به سبب مختصاتی كه دارد برای مشتریانش كار ساده ای نیست و آنان تحت هر شرایطی طالب نفت كشورمان هستند و آنرا به نفت سایر كشورها ترجیح می دهند، علاوه بر این انگیزه مقاومت و همین طور عنصر وحدت و همگرایی ملی كه حماقت های دشمن آنرا تشدید و تقویت می كند، قدرت تاب آوری كشور و مسئولین را بیشتر می كند.
سفیر سابق ایران در ایتالیا اشاره كرد: شرایط كنونی كشورمان در عرصه بین المللی بهتر از دوره زمانی تحریم های به اصطلاح فلج كننده گذشته است و خیلی از كشورها، حتی هم پیمانان آمریكا، علاقه ای به همراهی با تصمیم یك جانبه واشنگتن ندارند. بنا بر این امكان ندارد رژیم آمریكا و رئیس جمهور آن كه لاف زنی حرفه ای است، توان آنرا داشته باشند كه صادرات نفت ایران را به صفر برسانند.
وی درباره همراهی برخی كشورهای نفتی در حوزه خلیج فارس با این تصمیم آمریكا برای جبران سهمیه تولید نفت ایران اظهار نمود: این تلاش آمریكا احتمالاً تأثیراتی در بازار نفت خواهد داشت اما نه آن چنان كه غافلگیرانه باشد چونكه خیلی از كشورها تردیدی در عدم موفقیت این اقدام نابخردانه آمریكا ندارند. سابقه سران دو كشور عربستان و امارات طی سال های اخیر نشان داده است كه جز همراهی حداكثری با این اقدام خباثت آمیز رژیم آمریكا، نمی توان انتظار دیگری از آنان داشت. در حقیقت از اظهارات طرف آمریكایی باز بر می آید كه روی ظرفیت و وعده این دو، حساب جداگانه و خاصی باز كرده است؛ گرچه همانطور كه گفتم مجموعه این اقدامات راه به جایی نخواهد برد.
سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه در ادامه درباره واكنش احتمالی ایران به این تصمیم آمریكا و باز همراهی برخی كشورهای منطقه با آن اظهار داشت: همانطور كه ناامنی و بی ثباتی در یك منطقه نمی تواند در یك دایره و صرفاً در مرزهای یك كشور محدود بماند و طبعاً سایر كشورها از آن تأثیر می پذیرند، ایجاد ناامنی اقتصادی و تجاری برای یك كشور باز روند اقتصادی سایر كشورها را تحت تأثیر قرار خواهد داد و هزینه هایی را بر آنان تحمیل خواهدنمود. كشورهایی در منطقه كه در اردوگاه دشمن آمریكایی بازی می خورند و دوشیده می شوند باید متوجه باشند كه همراهی با شرارت های رژیم آمریكا در اعمال فشار به ملت ایران می تواند واكنشی به دنبال داشته باشد كه برای آنان به شدت نامطلوب باشد.
حسینی در مورد تبعات سیاسی و اقتصادی این تصمیم اشاره كرد: ببینید جز رژیم صهیونیستی و یكی دو كشور مرتجع منطقه هیچ كشوری از این تصمیم كاخ سفید استقبال نكرده و برخی از كشورها هم ضمن تقبیح این سیاست آنرا مردود شمرده و عدم همراهی خودرا با واشنگتن اعلام نموده اند. به لحاظ اقتصادی اگر تلاطمی در بازار نفت ایجاد شود، مجموعه ای از كشورها ضرر خواهند كرد و خسارت آن متوجه یك كشور نخواهد بود. در این میان بالقطع رژیم آمریكا از این آخرین ترفندهای شیطانی خود باز طرفی نخواهد بست و روسیاهی را بر تارك كاخ سفید خواهد نشاند.
وی درباب احتمال خروج ایران از برجام با عنایت به این كه ایران دیگر از منافع اقتصادی این توافق بهره ای نمی برد و در مقابل تحریم های كم سابقه ای از طرف آمریكا اعمال شده و خواسته یا ناخواسته كشورهای دیگر مجبور به تبعیت از این فشارها هستند؟ اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران هنوز در قالب برجام می تواند فعالیت هایی را در زمینه هسته ای به انجام رساند؛ گرچه در حوزه اقتصادی، مشكلات و موانع، همچنان باقی است و طرف های اروپایی نشان داده اند كه نه شریكی قابل اعتمادند و نه همراهی قابل اتكاء.1398/02/10
13:32:24
5.0 / 5
4499
تگهای خبر: تحریم , تولید , خرید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز