ظریف در نشست خبری مشترك با هایكو ماس:

جنگ اقتصادی آمریكا مقابل ایران باید متوقف شود، شروع كننده جنگ با ایران اختتام دهنده آن نخواهد بود

جنگ اقتصادی آمریكا مقابل ایران باید متوقف شود، شروع كننده جنگ با ایران اختتام دهنده آن نخواهد بود خبرگزاری نفت و گاز: وزیر امور خارجه كشورمان اظهار داشت: هدف ایران، اتحادیه اروپا و آلمان حفظ برجام و جلوگیری از تنش و درگیری در منطقه است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، محمدجواد ظریف بعد از مذاكره با هایكو ماس، وزیر خارجه آلمان در نشست خبری مشترك، گفت وگوهای خود با همتای آلمانی اش را جدی، صریح و طولانی عنوان نمود.
وزیر امور خارجه در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به پایبندی ایران به برجام اظهار نمود: آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش های خود بارها پایبندی ایران به تعهداتش را اعلام نموده و ما به همان میزان كه به تعهدات خود در برجام پایبند هستیم از حقوق مردم خود نیز دفاع می نماییم و یكی از این حقوق حقوقی است كه در ماده ۳۶ برجام ذكر شده است و اقدامات ایران منطبق بر حقوق شناخته شده خود طبق ماده ۳۶ برجام است.
وی افزود: ما آمادگی داریم كه متناسب با اقداماتی كه از طرف كشورهای عضو برجام انجام می شود اقداماتی را كه آغااز كرده ایم متوقف نماییم یا به عقب برگردیم یا این اقدامات را ادامه دهیم. عملكرد ما در این زمینه متناسب با عملكردی است كه طرف های عضو برجام در امتداد انجام تعهداتشان انجام می دهند.
ظریف اشاره كرد: ما امروز در مورد مسائل منطقه و بین الملل نیز گفت و گو كردیم. دیدگاه های خودرا به صراحت با یكدیگر مطرح كردیم.
این دیپلمات عالی رتبه كشورمان اضافه كرد: امیدواریم كه تلاش دوستان و شركای ما در برجام برای حفظ این توافق بین المللی به نتیجه برسد و برای به نتیجه رسیدن این تلاش ها آماده ایم كه با آنها همكاری نماییم.
ظریف در ادامه در پاسخ به سوالی اظهار داشت: گفت وگوی بسیار خوبی با آقای ماس در مورد نحوه كاهش تنش در منطقه داشتیم. گفت وگوهای منطقه ای پیشنهاد همیشگی ایران بوده است و خوشحالیم كه ایشان هم از آنها حمایت می كنند. ما همواره به همسایگان خود اعلام نموده ایم كه برای گفت و گو آماده هستیم و پیشنهاد ما برای تشكیل مجمع گفت وگوهای منطقه ای به قوت خود باقی است. اما تنش جدید در منطقه ما نتیجه جنگ اقتصادی آمریكا مقابل ایران است كه شخص آقای ترامپ آنرا اعلام نمود و اظهار داشت كه در جنگ اقتصادی با ایران هستیم.
وی اشاره كرد: تنها راه كاهش تنش در منطقه توقف این جنگ اقتصادی می باشد. نمی توان توقع داشت جنگ اقتصادی مقابل مردم عادی در جریان باشد و كسانی كه از آن حمایت می كنند یا آنرا به راه انداختند در امان باشند.
رئیس دستگاه دیپلماسی كشورمان اشاره كرد: معتقدیم آلمان و اتحادیه اروپا نقش مهمی درانتها دادن به این تنش می توانند داشته باشند و از نقش آفرینی آنها در این حوزه استقبال می نماییم.
وزیر امور خارجه كشورمان در ادامه نشست خبری مشترك با هایكو ماس در پاسخ به سوال خبرنگار آلمانی در ارتباط با مشكلات موجود در خاورمیانه و بعضی از اظهارنظرها در مورد نقش ایران دراین ارتباط اظهار داشت: مشكل خاورمیانه سیاست های تجاوزكارانه رژیم صهیونیستی و حمایت بدون حد و مرز ایالات متحده از این جنایت هاست.
وی افزود: مشكل این است كه برخلاف تمام قواعد حقوق بین الملل اشغالگری های رژیم صهیونیستی توسط آمریكایی ها به رسمیت شناخته شده است همچون اشغال قدس و بلندی های جولان.
وی افزود: متأسفانه سیاست های ضد حقوق بشری رژیم صهیونیستی مقابل مردم فلسطین به فراموشی سپرده شده است و مشكل منطقه ما این است كه ایالات متحده تلاش نموده با جنایت جدیدی به نام معامله قرن حقوق مردم فلسطین را به زور زیر پا بگذارد و این ها موجب خطر در منطقه ما شده است.
وی خطاب به خبرنگار سوال كننده افزود: شما باید در مورد این مساله از رژیمی سوال كنید كه دارای سلاح هسته ای است و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر آن در كنار نیروگاه دیمونا می ایستد و می گوید ایران را نابود خواهیم كرد. آنها باید این سوالات را پاسخ دهند.
ظریف تاكید كرد: البته هیچ كسی نمی تواند اقدامی مقابل ایران انجام دهد چونكه در مقابل هر اقدامی پاسخ قاطعی را دریافت خواهدنمود.
وزیر امور خارجه كشورمان هم چنین در پاسخ به سوالی دیگر اظهار نمود: جامعه ما اصول اخلاقی دارد كه برمبنای آن مردم و اكثریت آن به حیات خود ادامه می دهند.
ظریف افزود: اصول اخلاق و مقررات قانونی ما حاكم بر رفتار افراد در اماكن عمومی است و رعایت قانون و اخلاق عمومی لزوم دارد.
وزیر خارجه كشورمان اصرار كرد كه "ما صرفاً بر اجرای برجام تاكید داریم" و افزود: توجه دوستان اروپایی را بر مواد ۱ تا ۳ ضمیمه ۲ برجام جلب می كنم و همین طور بیانیه های كمیسیون مشترك برجام و تعهداتی كه از طرف كشورهای ۱+۴ در آنها شكل گرفت.
وزیر امور خارجه كشورمان در پاسخ به سوال خبرنگار اشپیگل در خصوص این كه از طرف آمریكا و اروپا درخواست شده كه خارج از برجام درباره مسائل موشكی ایران و نقش ایران در منطقه گفت و گو شود آیا امكان شكل گیری این مذاكرات وجود دارد اظهار داشت: درباره این بحث هایی كه آمریكا و اروپا مطرح می كنند دو نكته مهم می باشد. اول این كه یك توافق داریم كه حاصل دو سال مذاكرات فشرده و ۱۲ سال كار دیپلماسی است، آیا این توافق را اجرا كردند كه توقع گفت و گو درباره مسائل دیگر دارند؟ آنها اول باید نشان دهند كه توافق با آمریكا فایده دارد یا نه بعد درخواست گفت و گو برای یك توافق دیگر كنند.
ظریف درباره ادعاهای آمریكا و اروپا در مورد آنچه "نقش بی ثبات كننده" ایران در منطقه می خوانند اظهار نمود: چه كسی موجب بی ثباتی در منطقه است آیا ما بودیم كه به صدام حسین سلاح دادیم؟ آیا ما بودیم كه از القاعده حمایت كردیم؟ ما بودیم كه نخست وزیر لبنان را زندانی كردیم؟ ما هستیم كه هر روز غیرنظامیان یمنی را بمباران می كنیم؟ ما از داعش و جبهه النصره در سوریه حمایت می نماییم یا سلاح های آمریكایی بود كه از جانب عربستان در اختیار آنها قرار داده شد؟ آیا ما مناطق (قدس و جولان) اشغالی كشور دیگری را به دیگری بخشیدیم؟ ما هستیم كه در لیبی و سودان شر به پا می كنیم؟
وی افزود: اگر قرار باشد درباره رفتار تشنج آفرین در منطقه صحبت شود دیگران باید پاسخ دهند، ضمن این كه ما یك تفاوت دیگری هم با دیگران داریم و آن این است كه ما هفت هزار سال است كه در این منطقه هستیم دیگران از كجا آمده اند؟
وزیر خارجه كشورمان در جریان كنفرانس خبری مشترك با همتای آلمانی خود در پاسخ به سوال خبرنگار بلومبرگ در ارتباط با اهداف سفر شینزو آبه به تهران و بعضی از مطالب مطرح شده در این زمینه، اظهار نمود: آقای شینزو آبه بعنوان نخست وزیر ژاپن و نماینده این كشور به ایران می آید. دهه هاست كه تعامل دوستانه ای بین دو كشور ایران و ژاپن وجود دارد، انتظار داریم در جریان سفر آقای شینزو آبه به تهران مذاكرات خوبی بین مقامات دو كشور صورت بگیرد در ارتباط با موضوعات مختلف همچون مسائل اقتصادی.
وی افزود: آمریكا یك جنگ اقتصادی را مقابل ایران آغاز نموده و باید این مساله متوقف شود.
منبع:

1398/03/21
14:11:30
5.0 / 5
4813
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز