غریب آبادی:

آژانس مانع دستیابی عربستان به رآكتورهای هسته ای شود، آمانو تمام جوانب واقعیت را منعكس كند

آژانس مانع دستیابی عربستان به رآكتورهای هسته ای شود، آمانو تمام جوانب واقعیت را منعكس كند به گزارش خبرگزاری نفت و گاز سفیر و نماینده دائم كشورمان نزد سازمان های بین الملی در وین، در مصاحبه ای، خصوصیت های نشست شورای حكام در مورد بررسی گزارش آژانس در مورد راستی آزمایی اجرای برجام در ایران را شرح داد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، كاظم غریب آبادی اظهار نمود: نشست هفته جاری شورای حكام، در سایه تصمیم اخیر جمهوری اسلامی ایران برای كاهش برخی اقدامات داوطلبانه خود تحت برجام اجرا شد. از ین جهت، ضمن اینكه پانزدهمین گزارش آژانس اجرای تعهدات ایران را تأیید می كند، مدیركل آژانس در گزارش شفاهی خود به تصمیم اخیر شورای عالی امنیت ملی كشورمان اشاره نمود.
وی ادامه داد: آمانو علت اینكه در گزارش شفاهی خود جمله «ایران در حال اجرای تعهدات مرتبط هسته ای خود تحت برجام است» را در نشست شورای حكام تكرار نكرد؛ این گونه اعلام نمود كه در پرتو تصمیم اخیر ایران، تكرار این موضع سابق وی منطبق با واقعیت نخواهد بود.
نماینده ایران در آژانس در پاسخ به این اظهارنظر آمانو اظهار داشت: ما هم به آمانو بیان كردیم كه به هنگام انعكاس واقعیت های صحنه، باید بی طرفانه عمل كرده و تمامی جوانب واقعیت را منعكس كند، نه به شكلی كه صرفاً قسمتی از واقعیت برجسته شود.
وی افزود: در این جلسه، پشتیبانی از برجام و چندجانبه گرایی بعنوان محور اصلی بیانیه های كشورهای مختلف (به جز چند كشور و رژیم محدود) بود. عموم كشورها بر لزوم اجرای تعهدات تمامی اعضای برجام تاكید نمودند. همانگونه كه آمانو هم از برجام بعنوان یك دستاورد مهم راستی آزمایی یاد كرد، خیلی از كشورها هم برجام را بعنوان یك دستاورد مهم دیپلماسی چندجانبه قلمداد كردند و شكست آنرا خسارت جبران ناپذیر برای جامعه بین المللی خواندند.
غریب آبادی با اشاره به اینكه برخی معدود كشورها و همین طور اتحادیه اروپا در بیانیه های خود از ایران خواستند تا اجرای تصمیم اخیر خودرا متوقف نماید، اضافه كرد: در بیانیه ملی كشورمان كه از طرف معاون حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه قرائت شد، ضمن تشریح مبانی تصمیم اخیر ایران، این مساله هم صراحتاً مورد تاكید قرار گرفت كه تداوم برجام صرفاً با هزینه ایران امكان پذیر نیست و این وظیفه كشورهای باقیمانده در برجام، خصوصاً اتحادیه اروپا و سه كشور اروپایی است تا حسن نیت خودرا نشان داده و گام های عملی و جدی برای حفظ برجام در ظرف مدت باقیمانده بردارند.
سفیر كشورمان همین طور با اشاره به اینكه آمریكا در این جلسه ادعا كرد كه ایران با تصمیم اخیر خود برجام را نقض كرده است، اضافه كرد: به این ادعا هم در سخنان هیأت كشورمان پاسخ لازم داده شد و همچون ضمن اشاره به عدم پایبندی دولت آمریكا به تعهدات بین المللی و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و محكومیت اقدامات یكجانبه این كشور، تصریح شد كه اقدام اخیر ایران كاملاً در امتداد اعمال حقوق خود تحت برجام و بر طبق برجام صورت گرفته است و در این راه هم تابحال خویشتن داری بالایی از خود نشان داده است.
غریب آبادی درباره ادعای طرح مذاكره بدون پیش شرط با ایران برای دستیابی به یك توافق بهتر كه از طرف نماینده این كشور در آژانس هم تكرار شد، اظهار نمود: در بیانیه كشورمان در این خصوص آمده است كه با توجه به این ادعا، چند روزی از تحمیل تحریم های یكجانبه غیرقانونی آمریكا بر صنایع پتروشیمی ایران نمی گذرد و چنین موردی حاكی از بی مفهوم بودن لفاظی های دولت كنونی آمریكا در وعده خود در مذاكره با ایران است.
وی ادامه داد: در این زمینه همین طور تاكید شد كه اعمال فشار به اصطلاح حداكثری بر ایران توسط آمریكا و در همان زمان تظاهر به آمادگی مذاكره بدون پیش شرط، چیزی جز نمایش كاذب و غیرصادقانه برای جذب توجه عمومی و گمراهی جامعه بین المللی نیست. در بخش دیگری از موضع كشورمان در این زمینه، اعلام شد، اگر بنا است روابط بین دولت ها صلح آمیز باشد، باید فقط حول احترام و برابری ملت های مستقل باشد و نه سیاست چماق و هویج و بلوف های سیاسی.
وی افزود: دولت آمریكا بارها ثابت كرده است كه یك طرف قابل اعتماد برای مذاكره نیست، چه برسد به اجرای یك مذاكره‌ی به سرانجام رسیده. اگر آمریكا در مورد وعده هایش صادق است و می خواهد عزم و آمادگی خودرا نشان دهد، مسیر شفاف است، و اساسا مسیر صحیح، اعمال تحریم های جدید نیست.
این دیپلمات ایرانی اظهار داشت: آمریكا باید بعنوان یك بازیگر عادی در سیاست بین الملل رفتار كند، و از جایی شروع كند كه خاتمه داده است، یعنی شروع پایبندی به تعهداتش تحت برجام، این، مفهوم مذاكره بدون پیش شرط است.
غریب آبادی با اشاره به اینكه در این جلسه، نماینده رژیم صهیونیستی مواضع انحرافی و ادعاهای خودرا تكرار نمود، گفت: در پاسخ به ادعاهای این رژیم، تاكید كردیم كه چنین تلاش های بیهوده ای نمی تواند سابقه مخفی و شرم آور این رژیم را در عدم پایبندی به تمامی هنجارها و استانداردهای بین المللی در حوزه عدم اشاعه و خلع سلاح، منحرف كند. همین طور این واقعیت هم مورد تاكید قرار گرفت كه نماینده رژیمی كه در حال ساخت سلاح های هسته ای بوده و فعالیت های هسته ای آن تحت پادمان های آژانس نبوده، در موقعیتی نیست تا دیگران را در مورد تعهداتشان نصیحت كند كه خود به آن عمل نمی كند.
نماینده دائم كشورمان با اشاره به اینكه عربستان و امارات تلاش كردند تا با طرح برخی مسائل بی ربط با مبحث این نشست در حوزه منطقه ای و موشكی، اجلاس را منحرف كنند، ضمن اینكه انزوای آنان كاملاً مشهود بود، در پاسخ به این ادعاها اشاره كرد: برابر گزارش برخی نمایندگان كنگره آمریكا، تلاش های عربستان برای دستیابی به سلاح هسته ای و همین طور عدم دسترسی این كشور به بازرسان آژانس در بازرسی از رآكتور در دست ساخت این كشور، باعث نگرانی جدی است. بدین جهت از آژانس خواستیم تا از كشورهایی كه مقرر است عربستان را در ساخت نیروگاه های احتمالی كمك كنند، بخواهد تا از عرضه رآكتورهای هسته ای به عربستان تا زمانی كه پادمان های هسته ای مرتبط آژانس را نپذیرفته، اجتناب كنند.
غریب آبادی اضافه كرد: همین طور در پاسخ به این اظهارات غیرمرتبط، به اقدامات بی رحمانه عربستان و امارات در یمن و كشتار مردم مظلوم و بی گناه این كشور پرداختیم و به این دو كشور سفارش كردیم تا از حاشیه ها جهت ایجاد انحراف در راه كاركرد آژانس و دولت های عضو آن دست بردارند و بجای آن، از تقویت بی ثباتی در منطقه بوسیله تأمین مالی، تجهیزاتی و ایدئولوژیك گروه های تروریستی كه هزاران بی گناه را كشته اند، دست بردارند.
او گفت در این چارچوب، با اشاره به دعوت چند هفته قبل وزیر امور خارجه كشورمان، از همه كشورهای منطقه جهت پیوستن به مذاكرات ایجاد چارچوب امنیت منطقه ای كه به واسطه آن امنیت تمامی كشورهای منطقه خلیج فارس تأمین می شود اعلام كردیم كه ما با آغوش باز، حاضریم با همه كشورهای منطقه خلیج فارس جهت رسیدن به این هدف، گفت و گو و همكاری نماییم.1398/03/26
14:49:08
5.0 / 5
4950
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز