ذاكریان: هرگونه تلاش دیپلماتیك جدید درباره برجام باید نتیجه عملی برای ایران داشته باشد

ذاكریان: هرگونه تلاش دیپلماتیك جدید درباره برجام باید نتیجه عملی برای ایران داشته باشد به گزارش خبرگزاری نفت و گاز یك كارشناس مسایل بین الملل اظهار داشت: اروپایی ها نباید از شروع باردیگر مذاكرات به دنبال توجیه ایران باشند تا اقداماتش را متوقف نماید بلكه باید اقدام عملی قابل توجه انجام دهند تا ایران به ادامه برجام قانع شود.


مهدی ذاكریان در گفتگو با ایسنا با اشاره به گفت وگوی رؤسای جمهور ایران و فرانسه و تلاش اروپایی ها برای متوقف كردن روند افرایش تنش میان ایران و آمریكا بخصوص پس از این كه ایران گام دوم خود در كاهش تعهدات برجامی اش را اجرایی كرد اظهار داشت: ایران احتیاج به گشایش فضای دیپلماتیك و سیاسی ندارد چون كه ایران در یك سال قبل همواره از این سیاست حمایت كرده و در مقابل اقدامات تهدیدآمیز و تحریمی آمریكا و همراهی كشورهای اروپایی با آن صبر كرده است. آمریكا نه از می ۲۰۱۸ بلكه از وقتی كه ترامپ روی كار آمد و حتی پیش از آن برجام را به خوبی اجرا نمی كرد و به شكل جدی بر سر اجرای درست و بموقع آن سنگ اندازی كرد و با آمدن ترامپ این روند تشدید شد تا جایی كه از برجام خارج شد.
وی افزود: اما ترامپ فقط تحریم های هسته ای ضد ایران را برنگرداند بلكه تحریم های اقتصادی زیادی را علاوه بر تحریم های قبلی اعمال كرد و همین طور كشورهای مختلف را برای همراهی با این تحریم ها و عدم همكاری با ایران بر خلاف مقررات بین المللی وادار ساخت.
این كارشناس مسائل بین الملل تصریح كرد: بدون آنكه بدانیم جزئیات ابتكار عمل یا پیشنهاد آقای مكرون چه بوده است باید گفت این پیشنهاد هر چه باشد باید نتیجه عملی برای ایران داشته باشد. این كه بخواهیم یك مرتبه دیگر میز مذاكره را با حضور آمریكا یا بدون حضور وی در سطوح بالا تشكیل بدهیم اما فقط درباره این كه چه باید كرد حرف بزنیم كافی نیست. ایران از ابتدا اعلام نموده است تا وقتی اجرای تحریم ها متوقف نشود ایران به تعهداتش بر نخواهد گشت بنا بر این اگر فرانسه و دیگر كشورهای اروپایی تمایل دارند روند فعلی را كنترل كنند باید خواسته های ایران تأمین شود.
ذاكریان اقدام ایران در كاهش تعهدات برجامی را كاملاً دقیق و حساب شده عنوان نمود و اظهار داشت: متن برجام به صورت صریح می گوید تعهدات باید به صورت متقابل صورت گیرد اما الان یك سال است كه آمریكا تعهداتش را اجرا نمی كند و اروپا هم به واسطه آمریكا آنها را اجرا نمی كند بنا بر این جای گلایه نمی تواند برای اروپایی ها باشد. اروپایی ها فقط حرف می زنند در حالیكه الان وقت عمل كردن است.
این استاد دانشگاه اظهار داشت: هر گونه تلاش دیپلماتیك و سیاسی می تواند به نتیجه عملی منجر شود ازاین رو پیشنهادات مطرح از جانب رؤسای جمهور فرانسه و ایران می تواند پیگیری شود اما باید طرف اروپایی و آمریكایی با جدیت وارد شوند و نشانه ای از این جدیت را نشان دهند كه بدون شك این نشانه باید توقف تحریم ها به صورت فوری باشد. خواسته ایران كاملاً روشن است؛ ایران می خواهد فعالیت هسته ای صلح آمیز داشته باشد و دستیابی به سلاح هسته ای را هم حرام می داند. ایران برای دادن ضمانت به جامعه بین المللی درباره صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای خود در برجام تعهد داد كه غنی سازی را در سطح مشخص و ذخایرش را محدود نگه می دارد در مقابل اما خواهان آن شد كه تحریم های مرتبط هسته ای برداشته شوند. هم اكنون آمریكا این تعهد متقابل را نقض كرده است و اروپا در یك سال قبل هیچ كاری در ارتباط با جبران تعهدات آمریكا یا حتی اجرای تعهدات خود انجام نداده است.
وی با اشاره به درخواست آمریكا از شورای حكام برای برگزاری جلسه ویژه درباره ایران و افزایش ذخایر اورانیوم آن اظهار نمود: برگزاری این نشست نشان داده است كه تعهدات ایران مهم و خوب بوده است ولی تعهدات آنها مهم نیست. تعهدات ایران مورد رصد نهاد نظارتی هسته ای بین المللی قرار دارد و در صورت انجام نشدن جلسه ویژه تشكیل داده می شود اما انجام نشدن تعهدات اروپا و آمریكا هیچ اهمیتی برای جامعه بین الملل ندارد.1398/04/19
14:41:45
5.0 / 5
4340
تگهای خبر: تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز