كاخ الیزه: برای موافقت تمام طرف های برجام با مذاكرات تلاش می نماییم

كاخ الیزه: برای موافقت تمام طرف های برجام با مذاكرات تلاش می نماییم به گزارش خبرگزاری نفت و گاز كاخ الیزه با اشاره به گفت وگوی تلفنی روسای جمهور ایران و فرانسه تصریح كرد: این وظیفه فرانسه است كه برای موافقت تمام طرف های برجام با یك مذاكرات باز تلاش كند.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از دیلی تلگراف، كاخ ریاست جمهوری فرانسه (الیزه) با انتشار اطلاعیه ای اعلام نمود كه امانوئل مكرون رئیس جمهور فرانسه سه شنبه شب در یك تماس تلفنی با حسن روحانی همتای ایرانی اش به گفتگو و رایزنی پرداخته و بر خواست خود برای كاهش تنش میان ایران و آمریكا تاكید كرده است.
در ادامه این بیانیه آمده است: این وظیفه فرانسه است كه تمام تلاش خویش را برای اطمینان از موافقت تمام طرف ها با یك مذاكرات باز به كار گیرد.
كاخ الیزه اضافه كرد: آقای مكرون گفت وگویی طولانی با رئیس جمهوری ایران حین گذراندن تعطیلات سالانه سران فرانسه داشته و در صحبت هایش بر ضرورت ابتكاری برای كاهش تنش ها تاكید كرده است.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، حسن روحانی رئیس جمهوری كشورمان در تماس تلفنی همتای فرانسوی اش با وی، نتایج سفر نماینده ویژه خود به فرانسه را مثبت ارزیابی و بر ادامه گفت و گوها در راه اجرای كامل تعهدات طرفین در برجام تصریح كرد.
رئیس جمهوری با اشاره به اینكه هدف برجام نرمال سازی روابط اقتصادی ایران با دیگر كشورها بوده است، اضافه كرد: متاسفانه علیرغم پایبندی كامل ایران به تعهدات، تنها بخشی اندك از منافع اقتصادی ایران تامین شد و بعد از خروج آمریكا از برجام نه تنها شاهد اقدام جدی از جانب اروپا در این زمینه نبودیم، بلكه بعضی از شركت های اروپایی هم در پیروی از تحریم یكجانبه آمریكا، از ایران خارج شدند.
روحانی با اشاره به اینكه تروریسم اقتصادی آمریكا اقدامی ضد انسانی همچون در زمینه تامین نیازها و كالاهای اساسی مردم بوده، اظهار داشت: پایبندی كامل به تعهدات برجام از جانب ایران در شرایطی كه طرف مقابل به حداقل تعهدات خود عمل نمی كند، برای ملت ایران پذیرفتنی نیست.
ایشان در ادامه سیاست های تنش آفرین آمریكا در منطقه را دربردارنده آثار منفی در امنیت و ثبات روابط فرا منطقه ای و بین المللی خواند و تصریح كرد: جمهوری اسلامی ایران همواره اصلی ترین تامین كننده امنیت و آزادی كشتیرانی در منطقه خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان بوده و خواهد بود.
رئیس جمهوری اضافه كرد: ایران آغازكننده هیچ تنشی در منطقه نبوده و نخواهد بود اما در مقابل هرگونه تنش آفرینی با قدرت از منافع خود دفاع می كند.
او همینطور با استقبال و قدردانی از تلاش های رئیس جمهور فرانسه در جهت حل و فصل مسائل و مشكلات، تصریح كرد: ایران همواره از هرگونه ابتكار در جهت دستیابی به راهكارهای عادلانه و گفتگوهای سازنده استقبال می كند.
مكرون هم خاطرنشان كرد: همه تلاش خویش را برای تامین منافع ایران در برجام به كار خواهیم گرفت
وی در این تماس تلفنی، سفر نماینده ویژه رئیس جمهور كشورمان به فرانسه را مثبت ارزیابی كرد و اظهار داشت: فرانسه همه تلاش خویش را در جهت تامین منافع ایران در برجام و نرمال سازی روابط اقتصادی تهران با دیگر كشورها به كارخواهد گرفت.
مكرون در ادامه تحریم های آمریكا ضد ایران را یكجانبه و غیرقابل قبول دانست و خاطرنشان كرد: باید برای كاهش تنش ها در منطقه و رسیدن به نتیجه مثبت، همكاری و شتاب بیشتری در راه انتخاب چاره مناسب و عادلانه داشته باشیم.1398/05/13
19:50:14
5.0 / 5
4223
تگهای خبر: ارزیابی , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز