در گزیده اخبار سیاسی ۲۲ مرداد بخوانید؛

موجودی اورانیوم غنی شده ایران، دستورالعمل مجتمع رسیدگی به جرایم اقتصادی، مجلس پیگیر مذاكرات حج

موجودی اورانیوم غنی شده ایران، دستورالعمل مجتمع رسیدگی به جرایم اقتصادی، مجلس پیگیر مذاكرات حج به گزارش خبرگزاری نفت و گاز آغاز راه اندازی مركز توسعه كاربرد ایزوتوپ های پایدار در فردو/ رایزنی ریابكوف و نماینده اتحادیه اروپا در روسیه درباره برجام/ تلاش پمپئو برای هم سو كردن متحدان آمریكا با سیاست های ضدایرانی/ ابلاغ دستورالعمل «تشكیل مجتمع تخصصی ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی تهران»/ درخواست سخنگوی وزارت خارجه از مسؤلان هند در ارتباط با كشمیر و... همچون گزیده اخبار سیاسی ایسنا در روز سه شنبه، بیست و دوم مرداد ماه ۱۳۹۸ است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، در آستانه ۳۱ مرداد سالروز صنعت دفاعی، در مراسمی با حضور وزیر دفاع، فرمانده نیروی زمینی ارتش، نمایندگان ستاد كل، معاونین سپاه پاسداران و نیروی انتظامی در اصفهان انبوه خودرو های تاكتیكی ارس ۲ تحویل نیروهای مسلح شد و به همین مناسبت از خودرو پیشرفته زرهی ضد مین و ضدكمین "رعد" هم در سازمان صنایع دفاع در اصفهان رونمایی گردید.


فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران با تاكید بر اینكه امنیت خلیج فارس از موارد مهم برای ایران است، اشاره كرد: نیروی دریایی سپاه مسئول امنیت تنگه هرمز و خلیج فارس بوده و هیچ نیازی به غریبه ها نیست.
یك عضو كمیسیون انرژی مجلس: امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز سال هاست كه توسط ایران تامین شده است
رئیس كمیته بین الملل كمیسیون حقوقی و قضایی مجلس: حضور نیروهای خارجی در خلیج فارس چیزی جز مصیبت برای كشورها به دنبال ندارد
یك عضو كمیسیون حقوقی و قضایی مجلس: پیوستن رژیم صهیونیستی به ائتلاف نظامی، بشكه باروت خلیج فارس را مشتعل می كند


یك عضو شورای مركزی حزب كارگزاران سازندگی با تاكید بر اینكه موضع كارگزاران در انتخابات، مشاركت بدون قید و شرط است، اظهار داشت: باید با شورای نگهبان وارد رایزنی برای تایید صلاحیت نامزدهای اصلاح طلبان شد؛ چونكه تجربه نشان داده كه پیگیری و رایزنی بی نتیجه نمی ماند.
حجت الاسلام والمسلمین رهامی، فعال سیاسی اصلاح طلب هم با اشاره به اینكه جریان مستقل حاصل ریزش و انشعاب از دو جریان اصلی كشور است، اظهار داشت: جریان مستقل بعنوان جریان سیاسی سوم در بعضی موارد به اصلاح طلبان نزدیك می شود و در موارد دیگر به اصولگرایان، اما حركت كلی آنها به اصولگرایان نزدیك تر است.
سخنگوی حزب اتحاد ملت در تحلیلی از اظهارات اخیر كرباسچی و انتشار خبری در فضای مجازی در خصوص خروج حزب كارگزاران از جبهه اصلاحات، اظهار داشت: انتقادات اخیر كرباسچی به جریان اصلاح طلبی از درون جبهه اصلاحات است و نظر وی و حزب كارگزاران در جهت تقویت جبهه اصلاحات است.
همچنین معاون سیاسی وزارت كشور در دیدار با نماینده ولی فقیه استان خراسان شمالی با اشاره به اینكه هراندازه رقابت در انتخابات بیشتر باشد، مشاركت هم افزایش خواهد داشت، اظهار داشت: به انتخابات نگاه حزبی و جناحی نداریم.


محمد مهدی زاهدی، رئیس كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تاكید بر ضرورت حذف كنكور اظهار داشت: مجلس در حال آماده كردن طرحی برای حذف كنكور است چون تا زمانی كه بساط كنكور جمع نشود بساط موسسات و آموزشگاه های كنكور هم جمع نخواهد شد. وی در بخش دیگری از صحبت هایش اشاره كرد: مدارس دولتی به مراتب خیلی بهتر از مدارس غیرانتفاعی هستند. این مورد بر اساس گزارش ها از بازدیدهای صورت گرفته از برخی مدارس خیلی معروف در تهران بدست آمده كه شهریه های بیشتر از ۲۰ میلیون تومان می گیرند. این مدارس تنها زرق و برق دارند اما از نظر محتوایی و كیفیت آموزشی به مراتب از یك مدرسه معمولی دولتی پایین تر هستند.
همچنین احمد مرادی، نماینده بندرعباس در مجلس با بیان اینكه اهرم های قدرت مانع از واگذاری سهام سایپا و ایران خودرو می شوند، اظهار داشت: علیرغم تمامی سنگ اندازی ها و لابی گری ها برای حفظ شرایط فعلی، باید واگذاری سهام دو كارخانه ایران خودرو و ساپیا عملی شود.
یك عضو كمیسیون انرژی مجلس هم با اشاره به آغاز سوخت گیری با استفاده از كارت سوخت بیان كرد: از امروز سوخت گیری با استفاده از كارت سوخت در جایگاه های سوخت شروع شده و حق كسی ضایع نمی گردد. استفاده از كارت سوخت محدودیتی ندارد و نه بحث سهمیه بندی و نه بحث افزایش قیمت در بین است فلذا حق كسی ضایع نخواهد شد.


حشمت الله فلاحت پیشه هم در واكنش به اظهارات اخیر مرتضی ركن آبادی برادر شهید ركن آبادی در خصوص این كه ایران مسئولیت فاجعه منا را به صورت مكتوب برعهده گرفته تا مسؤلان راه حج را باز كنند، اظهار داشت: سیاست خارجی كشور در مبحث حج به صورت مشترك توسط وزارت خارجه و بعثه مقام معظم رهبری پیش برده می شد كه پس از فاجعه منا سلسله اختلافات بین ایران و عربستان پیش آمد و دو طرف را به این سمت برد كه از حج سیاست زدایی كنند. در نهایت توافق شد كه سازوكارها و مذاكرات حج در حوزه جدایی تحت عنوان حوزه حج صورت گیرد.


معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهور اظهار داشت: اجلاس سران ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان در زمان مناسب تری انجام خواهد شد. وی ادامه داد: اجلاس سه جانبه سران ایران، روسیه و آذربایجان كه قرار بود فردا (چهارشنبه ۲۳ مرداد ماه) در بندر سوچی روسیه برگزار شود، به علل فنی و با توافق سه كشور به تعویق افتاد.
در همین رابطه سخنگوی كرملین اعلام نمود نشست سه جانبه روسای جمهور ایران، روسیه و آذربایجان زمانی برگزار می شود كه برنامه كاری سران هر سه كشور با یكدیگر هماهنگ شود.
همچنین حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در تماس تلفنی «الهام علی اف» رئیس جمهوری آذربایجان، با تبریك متقابل عید سعید قربان به دولت و ملت جمهوری آذربایجان، اظهار نمود: خوشبختانه شاهد روند پیشرفت مثبت در همكاریهای فی درخلال ایران و جمهوری آذربایجان با تلاش مسؤلان دو كشور هستیم.
وزیر امور خارجه ایران هم با اشاره به عوامل بی ثباتی خاورمیانه بر ضرورت همكاری و اتحاد همسایگان در منطقه تاكید كرده و موضع ایران را راجع به كاهش تنش های موجود اعلام نمود. محمدجواد ظریف در این گفت‎وگو اشاره كرد: آمریكایی ها در جایگاهی نیستند تا برای كارهایی كه ما برای دفاع از خودمان انجام می دهیم، خطوط قرمز تعیین كنند.


صبح امروز با حضور علی اكبر صالحی احداث مركز تحقیقات ملی جداسازی توسعه كاربرد ایزوتوپ های پایدار در مركز مجاورت مركز ملی فناوری خلاء ایران در تأسیسات هسته ای فردو شروع شد. همزمان با كلنگ زنی این مركز سه آزمایشگاه تست پمپ های خلاء، تست شیر خلاء و فشارسنج های خازنی هم راه اندازی شد.
رئیس سازمان انرژی اتمی دراین مراسم اعلام نمود: برخی قدم های بلند در ارتباط با اراك برداشته شده كه البته لزوم اعلام جزئیاتش نیست اما باید بگویم كه به مرحله ساخت تجهیزات راكتور بازطراحی شده رسیده ایم یعنی ما از مرحله طراحی ها عبور كرده ایم و وارد مرحله بعد شدیم و كار به خوبی پیش می رود. وی در واكنش به مطلبی كه از جانب آیت الله یزدی مطرح گردیده است، اشاره كرد: ظاهرا سوء تفاهمی پیش آمده است. من از جانب آیت الله یزدی شنیدم كه گویا اجازه داده شده است كه كشورهای استكباری سوخت مصرف شده شان را در ایران دفع كنند. تصور این كه چنین كاری صورت گیرد حكم به نادانی ما است. من انتظار دارم آقای یزدی كه استاد بنده در علوم قرآنی هستند و از اعضای برجسته شورای نگبهان، این مسئله را اصلاح كنند.
همچنین بهروز كمالوندی در جمع خبرنگاران درباره میزان اورانیوم غنی شده كشور بالاتر از ۳.۶۷ درصد اظهار نمود: وقتی تصمیم گرفتیم غنی سازی خویش را بالاتر از ۳.۶۷ درصد انجام دهیم این كار با عنایت به لزوم و نیازمان به سوخت نیروگاهی انجام شد كه ۴.۲ درصد است اما ما تا ۴.۵ بالا رفتیم. وی اعلام نمود: در حال حاضر موجودی اورانیوم غنی شده ۴.۵ درصد كشورمان حدود ۳۷۰ كیلوگرم است.


دولت منطقه ای جبل الطارق اعلام نمود كه به دنبال كاهش تنش با تهران از زمان توقیف نفتكش حامل نفت ایران در این منطقه است. سخنگوی دولت منطقه ای جبل الطارق با ادعای اینكه توقیف نفتكش حامل نفت ایران در این منطقه در ماه ژوئیه قانونی بوده است، اظهار داشت: ما به كوشش برای كاهش تنش با ایران به دنبال توقیف نفتكش گریس۱ ادامه می دهیم.


سید حسین موسویان دیپلمات پیشین كشورمان در مقاله ای در پولتیكو نوشت: از زمان انتخاب ترامپ به ریاست جمهوری آمریكا در سال ۲۰۱۶، او با اتخاذ سیاست بیمارگونه «فشار حداكثری» فشارهای همه جانبه و سخت ترین تحریم ها را ضد ایران اعمال كرده تا در مورد توافق جدید هسته ای، ایران را به میز مذاكره بكشاند كه تابحال موفق نبوده است. وی ادامه داد: فوری ترین اقدام برای ترامپ این است كه كانال های معتبر ارتباطی با ایران داشته باشد و یك تیم جدید در مورد ایران منصوب كند كه شناخت درستی از واقعیت های ایران و سراسر منطقه داشته باشند.
وزارت امور خارجه روسیه در اطلاعیه ای اعلام نمود كه سرگئی ریابكوف معاون وزیر امور خارجه روسیه و ماركوس ادرر نماینده اتحادیه اروپا در روسیه درباره مسائلی همچون كنترل تسلیحاتی و برجام رایزنی كردند.
همچنین مایك پمپئو وزیر امور خارجه آمریكا در پیامی توییتری با انتشار یك شمارش معكوس، تلاش كرد متحدان واشنگتن را برای پیروی از سیاست آن در مقابل تهران، ترغیب كند.
سخنگوی وزارت امور خارجه كشورمان هم با عنایت به اخبار انتشار یافته درباره شرایط امنیتی حاكم بر مناطق مختلف كشمیر از شرایط سخت امنیتی كه برای شهروندان عادی پیش آمده و هم محدودیت مسلمانان منطقه برای اعمال دینی خود، اظهار نگرانی كرد و از مقامات هند خواست ترتیباتی اتخاذ نمایند تا هرچه سریعتر زندگی مردم به حالت عادی در آمده و بتوانند از كلیه حقوق طبیعی و شناخته شده خود بهره مند شوند.هشتمین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه
رییس قوه قضاییه بنای شكایت شخصی نداشته و ندارد
توضیح درباره دادگاه سیف و عراقچی
خبر فیلتر اینستاگرام صحت ندارد
سالار آقاخان احضار شد، نیامد
صدور حكم زیباحالت منفرد در انتظار پاسخ وزارت نفت به استعلام دادگاه

***
از سوی آیت الله رئیسی رئیس قوه قضاییه دستورالعمل «تشكیل مجتمع تخصصی ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی تهران» ابلاغ گردید.
1398/05/23
14:54:22
5.0 / 5
4149
تگهای خبر: آموزش , انرژی , برق , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز