گام جدید تحكیم روابط اقتصادی بین ایران و روسیه

گام جدید تحكیم روابط اقتصادی بین ایران و روسیه به گزارش خبرگزاری نفت و گاز اواخر خردادماه سال جاری بود كه اتفاقاتی كه در پانزدهمین اجلاس كمیسیون مشترك همكاریهای اقتصادی و تجاری جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه و همینطور دومین همایش چشم انداز همكاریهای تجاری و فرهنگی ایران و ناحیه فدرال قفقاز شمالی فدراسیون روسیه رخ داد و سبب شد رابطه دو كشور ایران و روسیه در همه زمینه ها همچون انرژی محكم تر شود.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، در مراسم مذكور كه به میزبانی ایران برگزار شد، در ابتدا هفت سند همكاری در قالب این اجلاس برنامه ریزی شده بود كه با علاقه مندی و سطح وسیع شركت كنندگان از دو طرف، در نهایت ۱۲ سند همكاری به امضا رسید كه همچون آنها تفاهم نامه ای برای بهینه سازی نیروگاه رامین اهواز، یادداشت تفاهم همكاری در زمینه های مختلف مربوط به انرژی الكتریسیته، در حوزه همكاریهای حمل و نقلی، شرایط خوبی برای آغاز عملیات اجرایی پروژه برقی سازی راه آهن گرمسار-اینچه برون فراهم گردید.
توافقات ایران و روسیه در زمینه حمل و نقل
همچنین در سایر زمینه های مربوط به حمل و نقل مذاكرات و توافقات خوبی در زمینه وضع تعرفه های رقابتی، برگزاری جلسات چهارجانبه شركت های راه آهن روسیه، قزاقستان و ایران، تهیه یك نقشه راه برای اقدامات مشترك در مورد پروژه برقی سازی راه آهن سرخس-بندرعباس، تهران-تبریز، خط دوم راه آهن بافق-تورگان-سنگان و ساخت راه آهن چابهار-زاهدان- بیرجند و اتصال به راه آهن بافق-مشهد و هم بررسی پروژه خط ریلی رشت-آستارا در ماه های پیش رو قابل ذكر است.
اما در زمینه فعالیت شركت های ایرانی متقاضی آبزیان پرورشی ازجمله میگو و خاویار، توافقات خوبی مبنی برافزایش تعداد این شركت ها صورت گرفت. همینطور در زمینه همكاریهای دارویی و بهداشتی بین دو كشور توافقات خوبی انجام شد. ثبت اقلام دارویی مربوط به بیماری های نادر ایران در روسیه و راه اندازی خط كشتیرانی تفریحی در دریای خزر توافق شد.
ایران و روسیه در كدام بخش های انرژی به توافق رسیدند؟
در زمینه مربوط به انرژی اجرای توافقات و قراردادهای مربوط به واحدهای دو و سه نیروگاه اتمی بوشهر مورد تاكید قرار گرفت و كار به نحو مناسبی درحال پیشرفت است. در زمینه نفت و گاز هم مذاكرات مثبت و خوبی بین وزارت نفت ایران و وزارت انرژی فدراسیون روسیه انجام شد. در آخر وزارت نیروی ایران و وزارت انرژی روسیه راه اندازی چهار واحد نیروگاه حرارتی در هرمزگان به ظرفیت مجموع ۱۴۰۰ مگاوات را مورد بررسی قرار دادند.
برگزاری جلسه بانكی بین ایران و روسیه
توافقات درحالی بین دو كشور انجام شد كه قرار شد جلسه بین بانكهای مركزی ایران و روسیه برای حل مسائل باقی مانده برگزار گردد. همینطور در این راستا تاكید شد كه با عنایت به تحریم های آمریكا ضد ایران و روسیه برای این كه دو كشور سریع تر از تحریم ها رهایی پیدا كنند هرچه سریع تر دلار را از مبادلات حذف كرده و به ارزهای ملی روی بیاورند.
گام جدید تحكیم روابط بین ایران و روسیه
بر اساس این گزارش، عصر روز دهم شهریورماه بود كه رضا اردكانیان - وزیر نیرو - بعنوان رئیس كمیسیون مشترك همكاریهای اقتصادی و تجاری ایران و فدراسیون روسیه به همراه وزیر امور خارجه راهی این كشور شد تا گام جدیدی را در جهت تحكیم روابط دو كشور بردارد. هدف از این سفر این بود كه اردكانیان ضمن دیدار و گفتگو با الكساندر نواك، وزیر انرژی روسیه به بررسی آخرین وضعیت پروژه های دوجانبه و توافقات حاصله در پانزدهمین اجلاس كمیسیون مشترك همكاریهای اقتصادی و تجاری دو كشور بپردازد.
طی سفر مذكور، روسای كمیسیون مشترك همكاریهای اقتصادی و تجاری دو كشور همینطور در مورد موضوعات مختلفی همچون پیگیری پروژه های دوجانبه و توافقات صورت گرفته در پانزدهمین كمیسیون مشترك اقتصادی ایران و روسیه كه خردادماه امسال در شهرهای تهران و اصفهان برگزار شده بود به مذاكره پرداختند.
در این سفر آخرین وضعیت ساخت نیروگاه 1400 مگاواتی سیریك استان هرمزگان با استفاده از وام دولت روسیه و پروژه برقی سازی راه آهن گرمسار- اینچه برون مورد بررسی قرار گرفت و دو طرف بر ضرورت تسریع در روند اجرای این دو پروژه مهم تاكید نمودند.
هم چنین بر اینكه طبق توافقات صورت گرفته مقرر شده كه از چهارم آبان ماه موافقتنامه موقت تجارت آزاد میان ایران و اوراسیا وارد فاز اجرایی و عملیاتی شود، تاكید شد.
طرف روس در دیدارهایی كه طی این سفر بین دو طرف برگزار شد، خواهان اجرایی شدن موافقتنامه سه جانبه ایران، روسیه و قزاقستان به منظور ورود موقت گندم، ترانزیت و سوآپ آن شد كه این مهم هم با قول مساعد اردكانیان و پیگیری جدی از جانب طرف ایرانی همراه بود.
وزیر نیرو انرژی روسیه همینطور با استقبال از همكاریهای طرفین در زمینه هوافضا خواهان همكاری دوجانبه در حوزه های انرژی دیجیتال شد كه این مهم مورد استقبال طرف ایرانی قرار گرفت. در انتها این دیدار هم رضا اردكانیان از وزیر انرژی روسیه جهت شركت در نوزدهمین نمایشگاه بین المللی برق ایران دعوت به عمل آورد كه این امر هم با استقبال طرف روسی همراه بود.1398/06/12
19:03:06
5.0 / 5
4635
تگهای خبر: انرژی , برق , تجارت , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز