احتمال خروج غول نفتی آمریكایی از ونزوئلا

احتمال خروج غول نفتی آمریكایی از ونزوئلا خبرگزاری نفت و گاز: بنظر می رسد شركت شورون در حال چیدن مقدمات ترك ونزوئلا در صورت عدم تمدید معافیت از طرف دولت آمریكا برای ادامه فعالیت در این كشور آمریكای جنوبی است.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، منابع آگاه به بلومبرگ گفتند: طی یك سال قبل شورون بعضی از قراردادهایش با شركای خود در ونزوئلا را اصلاح كرده كه به این شركت آمریكایی اجازه می دهد به قراردادها زودتر از موعد خاتمه دهد. تحت شرایط جدید، شركت شورون برای خاتمه زودهنگام قراردادهایش جریمه نخواهد شد.

تمهیدات جدید در شرایطی صورت می گیرد كه آمریكا تحریمها مقابل ونزوئلا را با هدف براندازی دولت نیكلاس مادورو، رئیس جمهور این كشور تشدید كرده است. شورون آخرین شركت آمریكایی تولیدكننده نفت در ونزوئلا است كه با اتمام مهلت معافیت از تحریمها در ۲۵ اكتبر روبروست. بعضی از قراردادهای بلندمدت شورون در اواخر سال ۲۰۱۸ به روز شدند در صورتیكه سایر قراردادها بعد از دریافت معافیت از تحریمها توسط این شركت در ژوییه به روزرسانی شدند.

سخنگوی شورون ابراز امیدواری كرد كه مجوز فعالیت این شركت در اكتبر تمدید شود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، اگر دولت آمریكا حاضر نشود معافیت شورون را تمدید كند، تصمیم مذكور به ۱۰۰ سالت سابقه فعالیت این شركت در ونزوئلا اختتام خواهد شد. شورون در اوت آگهی داده بود كه تحولات در كشور بحران زده ونزوئلا امكان دارد به درآمدهایش لطمه بزند.

به گفته یك منبع آگاه، شورون حدود ۳۳۰ كارمند مستقیم در ونزوئلا دارد و ونزوئلا یك درصد از تولید جهانی نفت شورون در سال ۲۰۱۸ یا معادل ۴۲ هزار بشكه در روز را تشكیل داد.

سقوط صادرات نفت ونزوئلا

در این بین برمبنای آمار رفینیتیو آیكان، صادرات نفت ونزوئلا به سبب توقف خرید از طرف شركت ملی نفت چین به دنبال تشدید تحریمهای آمریكا، در اوت به پایین ترین سطح در سال ۲۰۱۹ سقوط كرده است.

بر مبنای آمار بازنگری شده، مجموع صادرات نفت خام و فرآورده های نفتی شركت PDVSA و جوینت ونچرهای این شركت ماه گذشته به ۷۷۰ هزار بشكه در روز در مقایسه با ۹۹۲ هزار و ۵۶۵ بشكه در روز در ژوییه و ۱.۱۳ میلیون بشكه در روز در ژوئن كاهش پیدا كرد.

ماه گذشته بعد از اینكه واشنگتن با صدور یك فرمان اجرایی، اموال متعلق به دولت ونزوئلا در خاك آمریكا را بلوك كرد و به شركتهای خارجی درباره خطر تحریم به سبب همكاری با شركت PDVSA آگهی داد، شركت ملی نفت چین (CNPC) بارگیری نفت ونزوئلا را كه برای اوت برنامه ریزی شده بود، لغو نمود.

بر اساس گزارش رویترز، شركت PDVSA برای بازپرداخت میلیاردها دلار وامی كه ونزوئلا از چین دریافت كرده است، مسئول تحویل نفت خام به شركتهای چینی است. در عوض خرید نفت ونزوئلا از طرف شركت روس نفت افزایش پیدا كرده و روس نفت ۶۵ درصد از صادرات نفت ونزوئلا را در اوت در مقایسه با ۴۹ درصد در ژوییه دریافت كرده است.

منبع:

1398/06/13
20:07:21
5.0 / 5
4347
تگهای خبر: تحریم , تولید , خرید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز