گام سوم

برجام در راه بی بازگشت

برجام در راه بی بازگشت خبرگزاری نفت و گاز: گام سوم كاهش تعهدات ایران روز جمعه 15 شهریور اجرایی شد و سازمان انرژی اتمی موظف شد كه برمبنای نیازهای فنی، بدون در نظر گرفتن تعهدات برجامی، فعالیت های تحقیق و توسعه ای كشور را گسترش داده و به پروسه آن شتاب بخشد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، حسن روحانی رئیس جمهور كشورمان چهارشنبه شب درانتها جلسه سران قوا اعلام نمود: گام سوم كاهش تعهدات برجامی ایران از روز جمعه اجرا می شود و سازمان انرژی اتمی هر آنچه كشور در زمینه تحقیق و توسعه فناوری هسته ای نیاز دارد را انجام می دهد.
گام سوم ایران در حالی روز جمعه 15 شهریور اجرایی شد كه ایران و فرانسه از مدتی پیش در مذاكراتی فشرده و جدی بر سر یافتن چاره ای برای دستیابی ایران به منافع برجامی اش هستند.
با وجود درخواست كشورهای اروپایی از ایران برای متوقف كردن تصمیم خود در كاهش تعهدات برجامی خود، تهران مصمم به اجرای این تصمیم است و در همین چارچوب سازمان انرژی اتمی برمبنای نیازهای فنی، بدون در نظر گرفتن تعهدات برجامی، فعالیت های تحقیق و توسعه ای كشور را گسترش داده و به پروسه آن شتاب بخشید.
در گام نخست ایران در 18 اردیبهشت، عدم پایبندی خود به تولید اورانیوم غنی شده 3.67 تا سقف 300 كیلوگرم و تولید آب سنگین تا سقف 130 تن را لغو نمود.
در گام دوم ایران در 16 تیرماه، تعهداتش در خصوص این كه میزان درصد و غلظت غنی سازی خودرا فراتر از 3.67 افزایش ندهد را لغو نمود و عدم پایبندی خود به انجام غنی سازی كمتر از 3.67 را اعلام نمود.
حالا در گام سوم سازمان انرژی اتمی مسئولیت یافت تا بدون در نظر گرفتن تعهدات برجامی، فعالیت های تحقیق و توسعه ای كشور را گسترش داده و به پروسه آن شتاب بخشد.
بهروز كمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی روز شنبه 16 شهریور در نشستی خبری اعلام نمود كه اقدامات ایران در گام سوم در حوزه تحقیق و توسعه هشت مورد است و به تفضیل درباره این اقدامات توضیح داد كه در جدول زیر آمده است.
او در این جلسه با اشاره به فعالیت های هسته ای ایران كه شامل محدودیت هایی در قالب برجام شده است (راكتور آب سنگین، كارخانه تولید آب سنگین، بازفرآوری سوخت مصرف شده، غنی سازی در ظرفیت و سطح، تحقیق و توسعه، فردو، میزان ذخایر و نظارت و دسترسی آژانس) اعلام نمود كه تمامی محدودیت ها به جز حوزه شفاف سازی و نظارت، بازطراحی راكتور اراك و بازفراوری سوخت مصرف شده، در قالب گام هایی كه ایران طراحی نموده است، برداشته خواهد شد.
او گفت كه با اجرایی شدن گام سوم عملا بخش زیادی از محدودیت های برجامی در حوزه فنی برداشته شده و فعالیت های هسته ای ایران به حالت پیش از برجام و البته گسترده تر از قبل باز خواهد گشت.
كمالوندی اظهار نمود كه تنها سایت فردو و ساخت سانتریفیوژهای بیشتر برای افزودن بر تعداد ماشین ها در نطنز و فردو هم چنان مشمول محدودیت های برجامی هستند كه اگر طرف های اروپایی تا دو ماه آینده به نتیجه ای برای اجرای تعهداتشان در قبال ایران دست نیابند این مراكز و فعالیت ها نیز از دایره محدودیت ها خارج خواهند شد.
وی در ارتباط با انتقادات فراوان در خصوص این كه چرا ایران به سراغ غنی سازی 20 درصدی نمی رود با بیان این كه "فعلا نیازی به تولید این سطح از اورانیوم غنی شده نیست" اظهار داشت: ترجیح سازمان انرژی اتمی این است كه بر ذخایر اورانیوم 4.5 درصدی اش بیافزاید.
نكته قابل تامل در گام سوم این است كه بر خلاف نظر برخی منتقدان كه می گویند، این اقدامات بطور كل در پاسخ به اقدامات آمریكا و متحدان اروپایی اش موثر نیست، برداشته شدن محدودیت ها از تحقیق و توسعه، می تواند كمك نماید تا بدون آنكه بر تعداد سانتریفیوژها در نطنز و فردو افزوده شود، ظرفیت تولید اورانیوم غنی شده كشور را افزایش دهد.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی نیز روز شنبه به این مساله اشاره نمود و اظهار داشت: راه اندازی زنجیره های شاهد 164 تایی IR4 و راه اندازی زنجیره های شاهد IR2m تا دوماه دیگر كمك می نماید تا با این تعداد ماشین و با عنایت به این كه ظرفیت این ماشین ها 4 تا 5 سو است بتوانیم تولیدات خودرا افزایش دهیم.
به عبارت دیگر اگر قرار بود این میزان سو با سانتریفیوژهای نسل اول دریافت نماییم باید 1500 ماشین اضافه می كردیم اما با نسل ماشین های IR4 و IR2m و در مجموع با 328 ماشین 1500 سو را تولید می نماییم.
توانمندی ایران در توسعه سانتریفیوژهای پیشرفته كه حالا پس از سال ها آزمایش و تست به نقطه قابل قبولی رسیده و توانسته است امتحان خودرا پس دهد از آن حكایت می كند كه وعده مسئولان سازمان انرژی اتمی در مورد جهش یك باره ایران با نسل های پیشرفته امری قابل اتكا و حقیقی است. چنانكه بگفته سخنگوی سازمان انرژی اتمی، نسل IR6 قادر می باشد در همین مرحله تست 10 و 20 تایی بطور مستمر برای فعالیت و تولید اورانیوم به نطنز منتقل شود.
بنا بر این گزارش، با اجرای گام سوم رفته رفته بازگشت به عقب سخت تر و زمان بر تر خواهد شد. مقامات كشورمان این آگهی را به طرف های مقابل خصوصاً اروپایی ها می دهند كه تا دیر نشده است نسبت به اجرای تعهداتشان در قبال ایران اقدام نمایند.
شاید گام های اول، دوم و سوم ایران قابل بازگشت در یك زمان بندی مشخص باشد اما به طور قطع با وارد شدن به گام چهارم و احیانا اتخاذ تصمیمات سیاسی دیگر این امكان بسیار دور از دسترس خواهد شد و در عمل ایران در توسعه توانمندی هسته ای خود به مسیر بی بازگشت خواهد رسید.
منبع:

1398/06/18
12:51:39
5.0 / 5
4898
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز