انتقاد اوپك گازی از تحریم های آمریكا

انتقاد اوپك گازی از تحریم های آمریكا به گزارش خبرگزاری نفت و گاز نمایندگان كشورهای صادركننده بزرگ گاز از تحریم های یكجانبه آمریكا علیه اعضای این گروه شامل ایران، روسیه و ونزوئلا انتقاد نمودند.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، مجمع كشورهای صادركننده گاز (GECF) كه كشورهایی شامل لیبی، گینه نو و نیجریه در آن حضور دارند، در بیانیه پایانی نشست اخیرشان در بولیوی، نسبت به تحریم هایی كه بر بخش گاز تاثیر عمیقی می گذارند و از جانب سازمان ملل متحد تایید نشده اند، عمیقا ابراز نگرانی كردند.

كنگره آمریكا علیه شماری از اعضای GECF تحریم های اقتصادی وضع كرده است. این تحریم ها شامل تدابیر اخیر علیه روسیه بوده كه هدف آنها جلوگیری از مشاركت شركت ها در پروژه های خط لوله روسیه است.

روسیه دومین تولیدكننده بزرگ گاز طبیعی جهان بعد از آمریكا است كه عضو GECF نیست و برای دسترسی به مشتریانش در اروپا به شدت به سیستم های خط لوله خود متكی است.

الكساندر نواك، وزیر انرژی روسیه گفت آمریكا نباید اجازه پیدا كند چنین تحریم هایی را بدون رای شورای امنیت سازمان ملل وضع كند.

روسیه هم یكی از اعضای شورای امنیت سازمان ملل است.

واشنگتن برای تحت فشار قرار دادن دولت نیكولاس مادورو، رییس جمهور ونزوئلا امسال تحریم هایی را علیه این كشور وضع كرده و تهدید كرده تحریم هایی را كه در جهت برجام علیه ایران رفع كرده بود، مجددا وضع می كند.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریكا اظهار كرده كه ایران روح برجام را نقض كرده است.

در حالیكه ایران و ونزوئلا تولید گاز دارند و از اعضای GECF به شمار می روند، هیچ یك صادرات گاز ندارند.

در بیانیه پایانی GECF آمده است اعضای این گروه با همكاری برای داشتن یك بازار گاز طبیعی جهانی پایدار و گسترش استفاده از گاز موافقت كرده اند.

این نشست در حالی برگزار گردید كه اعضای GECF با اُفت قیمت های جهانی گاز كه تا حد زیادی به علت افزایش عرضه از جانب آمریكا و كشورهای دیگر روی داده است، دست و پنجه نرم می كنند.

نواك اظهار نمود مازاد عرضه در بازار جهانی ممكن است بحران كاهش قیمت ها را مشابه آنچه در بازار نفت خام روی داده است باعث شود.

قیمت های گاز در یك دهه گذشته بیش از ۸۰ درصد كاهش یافته و به علت عرضه فزاینده گاز شیل و در دسترس بودن فزاینده گاز طبیعی مایع (LNG) كه با كشتی به بازارهای خارجی حمل می شود، تحت فشار منفی مانده است.

بر اساس گزارش رویترز، آمریكا با بهبود فناوری حفاری، موفق شده در سال های اخیر تولید نفت و گاز خویش را افزایش دهد.

گروه GECF از سازمان كشورهای صادركننده نفت (اوپك) الگوبرداری كرده كه اعضایش موفق شده اند برای كنترل قیمت ها، میزان عرضه را مدیریت كنند. باآنكه GECF خواهان همكاری بیشتر برای دفاع از بازار گاز شده اما مانند اوپك محدودیت های تولید را به كار نبسته است. 

1396/09/04
22:52:01
5.0 / 5
5304
تگهای خبر: اوپك , تحریم , تولید , گاز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز