وزیر نفت در پاسخ به خبرگزاری نفت و گاز:

عدم افزایش قیمت بنزین

عدم افزایش قیمت بنزین به گزارش خبرگزاری نفت و گاز وزیر نفت اظهار داشت: هیچ برنامه ای برای افزایش قیمت بنزین نداریم و قانون هم اجازه انجام این كار را نداده است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، بیژن زنگنه امروز در حاشیه سیزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوال ایسنا درباره صحت صحبت های جایگاهداران در خصوص افزایش قیمت بنزین و دریافت مبلغی بعنوان حق الزحمه برای جایگاهداران از مردم، اظهار نمود: هیچ قراری برای افزایش قیمت بنزین گذاشته نشده است و برداشتی كه در اینباره شده درست نیست.
او همینطور درباره مصوبه روز گذشته شورای اقتصاد درباره افزایش قیمت حامل های انرژی اظهار داشت: هنوز هیچ تصمیمی نهایی نشده است.
وزیر نفت با اشاره به اهمیت تقویت صنایع پایین دستی اظهار داشت: اگر بخواهیم مواد پایین دستی تولید نماییم، باید به مسائل بین المللی و صادرات توجه داشته باشیم.
وی درباره اتفاقات اخیر در مورد آرامكو و افزایش تقاضا برای خرید نفت از ایران، اظهار نمود: درباره تحریم و برنامه ها در این عرصه صحبتی نخواهم كرد.
وزیر نفت با اشاره به برنامه های وزارت نفت برای توسعه شركت های دانش بنیان اظهار داشت: با عنایت به تجاربی كه در این عرصه توسط معاونت علمی و فرهنگی ریاست جمهوری و سایر حوزه ها دریافت كرده ایم، از این شركت ها استفاده خواهیم كرد اما نباید شرایط بگونه ای باشد كه این شركت ها به منابع مالی معتاد شوند.
زنگنه اضافه كرد: با عنایت به تجارب دنیا این شركت ها را تنها در دوران جنینی با روش های گوناگونی كه تعریف شده، حمایت مالی خواهیم كرد اما در مجموع این شركت ها مورد حمایت ما هستند و برنامه هایی را برای آنها در نظر داریم.
او درباره صحبت های اخیر در مورد افزایش گوگرد بنزین كه توسط سازمان محیط زیست اعلام می شود، واكنش نشان داد و خاطرنشان كرد: من تا كنون این صحبت ها را از سازمان محیط زیست نشنیده ام و بخش های دیگری این صحبت ها را مطرح می كنند.
وی تصریح كرد: تابحال هیچ گزارشی در اینباره اعلام نشده است اما با این وجود امروز با آقای كلانتری در مورد این مسئله صحبت خواهم كرد.
وزیر نفت اضافه كرد: زمانی كه وضعیت وزارت نفت در افكار عمومی جایگاه مطلوبی پیدا می كند، عده ای تلاش در بهم زدن این شرایط دارند تا وزارت نفت را مورد آزار و اذیت قرار دهند.
او با اشاره به رویكرد وزارت نفت برای توسعه پتروپالایشگاه ها، اظهار داشت: حتما از این سیاست حمایت خواهیم كرد و اگر شخصی تمایل به سرمایه گذاری داشته باشد و منابع مالی طرح را تامین كند از آن حمایت خواهیم كرد.

وی با بیان این كه قانونی در همین راستا در مجلس تصویب شده است، اظهار نمود: آئین نامه اجرایی این مسئله را هم روز گذشته برای دولت ارسال كردیم؛ حتی زودتر از زمانی كه متعهد بودیم و تسهیلاتی را هم برای پتروپالایشگاه ها در نظر گرفته اند كه دولت هم جهت راه اندازی به آنها كمك خواهد كرد؛ ما هم در همین قالب كمك هایی را خواهیم داشت.
وزیر نفت درباره مصوبه روز گذشته شورای اقتصاد درباره افزایش قیمت حامل های انرژی اظهار داشت: هنوز تصمیمی در اینباره نهایی نشده است.
وی درباره شایعات اخیر هپكو اظهاركرد: عده ای دروغ هایی را می گویند و من هم نمی دانم، چرا این دروغ ها را می گویند و چه نیتی دارند؛ بالاخره دروغ خوب نیست، اگر دولت برای دروغ گفتن مالیات می گرفت، درآمد آن بیشتر از درآمدهای نفتی بود.
وزیر نفت در پاسخ به این پرسش كه آیا طی دو روز اخیر اتفاق خاصی در تاسیسات نفتی ایران رخ داده است و به تاسیسات نفتی ایران حمله سایبری شده است، اضافه كرد: این اخبار را دروغگوها منتشر می كنند، همه این خبرها دروغ است و ما آمادگی خوبی داریم.
وی با اشاره به شایعه هپكو، اظهار داشت: یكسری دروغ هایی توسط برخی افراد مطرح می شود و بنده هم از نیت افراد بی اطلاع هستم اما یقین دارم اگر روی دروغ گفتن مالیات می گرفتند بطور قطع درامد حاصل از این راه بیشتر از درامد های نفتی بود.
زنگنه در پاسخ به سوالی در خصوص این كه آیا وزارت نفت در تولید بنزین سوپر مشكلی دارد یا خیر، تصریح كرد: ما در تولید بنزین هیچگونه مشكلی نداریم.
وی درباره طرح فراگیر پالایشی سیراف هم اظهار نمود: الان مهم ترین اولویت ما تكمیل طرح فراگیر پالایشی سیراف با ظرفیت روزانه ۳۶۰ هزار بشكه است كه به معنای واقعی زنجیره پتروپالایشگاهی هستند، مراحل اولیه آنها پالایشگاه هایی هستند كه ۸ میلیون تن نفتا تولید می كنند، نفتا هم خوراك الفینی بسیار باارزشی است.
وزیر نفت در پاسخ به این پرسش كه چرا باید خوراك مجتمع‎های تولیدی كه در داخل تولید می شود، فروش آن برپایه نرخ دلار محاسبه شود، اضافه كرد: این قانون است. قانون درستی هم هست، ما یك قاعده بازی گذاشته ایم. حالا می آییم می گوییم سرمایه گذاری زیاد است و یقه او را بگیریم كه اینها جواب نمی دهد.
زنگنه افزود: قدیم ها مثلی بود كه می گفتند آدم خوش معامله شریك مال مردم است، حال اگر ما می خواهیم مردم سرمایه گذاری كنند و برای آن قاعده یا قراری می گذاریم و این كه دولت تعهدی می گذارد و قانونی نوشته می شود، باید تا آخر به آن وفادار باشیم. نمی گردد وسط آن یادمان برود و بگوییم اینها پول زیادی بردند و باید از آنها بگیریم یا این كه جلو آنها را بگیریم و نگذاریم بفروشند.
وی ادامه داد: قانون می گوید اگر واحدهای خصوصی یا غیردولتی محصولی را تولید می كنند و دولت دستور می دهد یارانه ای بفروشند، باید مابه التفاوت آنرا به آنها بدهند. اینها قانون است، حالا گاهی قیمت جهانی آن كالاها بالا می رود.
وزیر نفت تصریح كرد: برای همه اینها قانون گذاشته شده است، اما این كه چرا به جای بخش خصوصی، بخش خصولتی زیاد است، ربطی به من ندارد. یك نحوه خصوصی سازی اتفاق افتاده كه آن خصوصی سازی را هم ما انجام ندادیم؛ من هم با آن نوع خصوصی سازی موافق نبودم، اما حالا دیگر كار زیادی نمی توانیم بكنیم، مگر برای توسعه های آتی برنامه ای صورت گیرد.
او درباره وضعیت نارنجی كه در عسلویه بوجود آمده است، اظهار داشت: ما همیشه با این مسایل مواجه بوده ایم، گاهی نارنجی، گاهی قرمز و در كل همیشه یك رنگی هستیم.
وی با بیان این كه به شكل جدی به دنبال صفر شدن فلر هستیم، اظهار داشت: روشی را در پیش گرفتیم كه عمده خوراك آن منجر به تولید پتروشیمی می شود.
زنگنه با بیان این كه تحریم های آمریكا، ضد بشریت و ضد محیط زیست است، اظهار داشت: به ما اجازه نمی دهند دستگاه هایی كه از سوزاندن گوگرد و گازهای غیر استاندارد جلوگیری می كنند را وارد كشور نماییم. این در شرایطی است كه ما این دستگاه ها را خریداری و پول آنرا هم پرداخت كرده ایم اما اجازه حمل آنها را به ما نمی دهند.
وزیر نفت افزود: به این علت است كه می گوییم این تحریم ها، هم ملت ایران را هدف قرار داده و هم ضد بشری است و به جنایت ضد بشریت منجر می شود.
وی درباره صحبت هایی كه درباره حملات سایبری می شود اظهار داشت: اینگونه نیست، اگر هم باشد، ما آمادگی داریم و سیستم های كشور آنقدر هوشیار است كه بتواند جلوی این حملات را بگیرد و كارهایی كه باید برای مقابله با این حملات صورت گیرد صورت گرفته است.
او با اشاره به آخرین وضعیت صادرات گاز كشور نفت: صادرات گاز به عراق تركیه و ارمنستان كمی به آذربایجان در حال انجام می باشد.
وی در پاسخ به این سؤال كه در شورای هماهنگی اقتصادی روز گذشته مبحث فاز ۱۱ عنوان شد، اظهار داشت: مسئله فاز ۱۱ به اتمام رسید و بحث آن مطرح گردیده است و نیازی به دریافت كمك از صندوق توسعه نیست و مجوز شورای اقتصاد كافی بود كه آن هم مشكلی وجود ندارد.
زنگنه درباره مذاكره با CNPC هم اظهار داشت: مذاكراتی با این شركت چینی داشته ایم اما نتیجه آنرا نمی دانم. وی هم چنین درباره سازو كار جدید مالی با چین و روسیه هم اظهار نمود: بحث سرمایه گذاری مطرح نیست، بیش تر عملیات جاری و طرح های خاص مثل نیروگاه و راهسازی است كه فعلا باید صبر نماییم.


 

1398/06/31
15:29:54
5.0 / 5
4173
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز