تمدید تعهد كاهش تولید نفت

تمدید تعهد كاهش تولید نفت به گزارش خبرگزاری نفت و گاز ابراز حمایت از تمدید ۹ ماهه توافق كاهش میزان تولید نفت از جانب اوپكی ها و غیراوپكی ها كه از جانب عربستان و روسیه صورت گرفته، مهر اطمینانی بر تمدید این توافق زده است. محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان از تمدید توافق تا آخر سال ۲۰۱۸ حمایت كرده و ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه هم در چهارم اكتبر اظهار نمود كه توافق می تواند تا آخر سال میلادی آینده تمدید شود.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، شمارش معكوس برای نشست ۱۷۳ وزیران كشورهای صادركننده نفت (اوپك) آغاز شده و خیلی از كارشناسان بازار نفت بر این باورند كه اوپكی ها در كنار غیراوپكی ها باز هم درمورد كاهش میزان تولید برای متعادل كردن عرضه و تقاضا به توافق می رسند و بار دیگر توافق نوامبر ۲۰۱۶ را برای شش یا ۹ ماه تمدید می كنند.
اظهار نظر اخیر سران كشورهای تولید كننده نفت از آن حكایت می كند كه با تمدید توافق كاهش تولید موافق هستند و به نظر می رسد مبحث محوری در جلسه آتی اوپك مدت زمان تمدید است. تحلیل گران درمورد این مورد هم می گویند چنانچه مدت زمان تمدید توافق طولانی تر باشد این سیگنال به بازار نفت داده می گردد كه اوپكی ها و غیر اوپكی به انسجام رسیدند. همینطور سبب می گردد میزان عرضه و تقاضا متوازن شده و قیمت های جهانی نفت سقوط نكند.
از سوی دیگر تمایل عربستان و روسیه، دو تولید كننده بزرگ اوپك و غیر اوپك، برای تمدید كاهش تولید، مهر اطمینان بر این تمدید زده است. به طوری كه به قول منابع آگاه اوپك و روسیه طرح كلی توافق برای تمدید مدت كاهش تولید نفت تا آخر سال میلادی آینده را طرح ریزی كرده اند و دوطرف همچنان سرگرم كار روی جزئیات مهم هستند.
همچنین گفته می گردد مسكو و ریاض بعد از روزها مذاكره، به توافق رسیده اند كه باید مدت بیشتری كاهش تولید را در نشست ۳۰ نوامبر اعلام كنند. الكساندر نواك، وزیر انرژی روسیه در آخرین اظهار نظر خود اعلام كرده است: هدف متعادل شدن مجدد بازار در سال ۲۰۱۷ محقق نشده است ازاین رو همه موافق تمدید توافق برای رسیدن به اهداف نهایی هستند. روسیه هم از این پیشنهادها حمایت می كند. گزینه های مختلف اكنون مورد بررسی قرار دارند و جزئیات آنها در نشست ۳۰ نوامبر مورد بحث قرار خواهند گرفت.
همچنین ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه هفته گذشته با سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان تماس تلفنی داشت و در این گفت وگو، دو طرف بر اهمیت همكاری بیشتر میان روسیه و عربستان سعودی در بازارهای هیدروكربن جهانی تاكید نمودند.
این درحالی است كه گفته می گردد عربستان در حال لابی با وزیران نفت برای موافقت با تمدید ۹ ماهه توافق كاهش تولید نفت در نشست هفته آینده این سازمان است. رویترز ماه گذشته به نقل از منابع اوپك گزارش كرد كه تولیدكنندگان برای تمدید ۹ ماهه توافق تمایل دارند اما با عنایت به افزایش قیمت ها، ممكن است تصمیم در این باره را تا اوایل سال میلادی آینده به تاخیر بیاندازند
محمد باركیندو، دبیركل سازمان كشورهای صادركننده نفت (اوپك) هم در آخرین اظهار نظر خود اعلام كرده است: انتظار دارد همه ۲۴ كشور حاضر در توافق كاهش تولید، در نشست آینده اوپك شركت نمایند، روشن كرد. همفكری گسترده ای اكنون در جریان است تا پیش از ۳۰ نوامبر، درباره میزان تمدید بعد از موعد مارس ۲۰۱۸ به اجماع برسیم. تابحال نشنیده ام هیچ كدام از كشورهای امضا كننده با تمدید توافق مخالفت كنند.
بر اساس این گزارش، اعضای سازمان كشورهای صادركننده نفت (اوپك) در نشست ۳۰ نوامبر ۲۰۱۶ (۱۰ آذرماه ۹۵ (برای تثبیت بازار نفت و جلوگیری از كاهش بیشتر قیمت تصمیم گرفتند عرضه نفت خویش را به ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشكه در روز برسانند و این به معنای كاستن روزانه یك میلیون و ۲۰۰ هزار بشكه از تولید این كشورهای عضو این سازمان بود. توافق مقدماتی این تصمیم (۲۸ سپتامبر، هفتم مهرماه ۱۳۹۵) در نشست فوق العاده الجزیره صورت گرفته شد.
۱۰ روز بعد از نشست نوامبر ۲۰۱۶ وزیران نفت و انرژی اوپك، تولیدكنندگان عضو و غیراوپك در وین گردهم آمدند و سر كاهش حدود ۶۰۰ هزار بشكه ای از جانب كشورهای غیرعضو این سازمان توافق شد، روسیه با تعهد كاهش روزانه ۳۰۰ هزار بشكه ای، بزرگترین تولید كننده غیرعضو اوپك است.
توافق كشورهای عضو و غیرعضو اوپك از یكم ژانویه ۲۰۱۷ اجرایی شد و در نشست ۱۷۲ این سازمان، وزیران نفت و انرژی اوپك بار دیگر تصمیم گرفتند توافق كاهش عرضه را تا مارس ۲۰۱۸ تمدیدكنند و بعد از آن كشورهای غیرعضو اوپك در نشستی مشترك با اعضای این سازمان دوباره متعهد به مشاركت در برنامه جهانی كاهش عرضه شدند.
بررسی های كارشناسی نشان داده است اعضای اوپك به توافق ماه نوامبر ۲۰۱۶ كه از یكم ژانویه ۲۰۱۷ اجرایی شده است بیش از ۱۰۰ درصد عمل كردند، این در شرایطی است كه این میزان برای غیر اوپك ها كمتر بوده است.


 

1396/09/06
20:00:44
5.0 / 5
4748
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز