در گفت وگوی اختصاصی با تی آرتی

ظریف: پمپئو مرتكب جنایت جنگی مقابل مردم ایران شده است، آماده مذاكره با عربستان هستیم

ظریف: پمپئو مرتكب جنایت جنگی مقابل مردم ایران شده است، آماده مذاكره با عربستان هستیم خبرگزاری نفت و گاز: وزیر امور خارجه در گفت و گو با تلویزیون تی آرتی اظهار نمود كه ایران همیشه آماده مذاكره مستقیم با عربستان سعودی است.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، محمدجواد ظریف، در گفت وگویی اختصاصی با تی آرتی كه روز جمعه انتشار یافته است، اظهار داشت: ما همیشه آماده مذاكره درباره تمامی مسائل با عربستان سعودی بوده ایم. عربستان همسایه ماست و مقرر است تا ابد در كنار یكدیگر بمانیم. ما چاره ای جز گفتگو با یكدیگر نداریم. ما می توانیم مستقیم یا از راه میانجی گری با عربستان مذاكره نماییم. ما هیچگاه میانجی گری را رد نمی نماییم.

او اضافه كرد: ما هیمشه آماده مذاكره مستقیم با عربستان سعودی بوده ایم. رئیس جمهور حسن روحانی در نشست اخیر مجمع عمومی سازمان ملل با درخواست از هر هشت كشور خاورمیانه برای پیوستن به طرح ائتلاف امید این مساله را نشان داد. امیدواریم كه این طرح ادامه یابد و با همسایگانمان بر سر این مساله گفتگو نماییم.

ظریف درباره سوریه اظهار داشت: شش سال پیش كه من وزیر امور خارجه شدم، در ساحل رودخانه ایست با وزیر امور خارجه پیشین تركیه، احمد داووداوغلو قدم زدم و طرحی را برای صلح عرضه كردم. من در طرحم خواستار آتش بس فوری، برقراری مذاكرات داخلی در سوریه و انتخابات شدم. حال هم معتقدم به مذاكرات داخلی در سوریه و قانون اساسی در سوریه نیاز است. ما باید برای انتخابات آتی سوریه كه در سال ۲۰۲۱ برگزار می گردد آماده شویم. به نظر من در وهله اول تبیین قانون اساسی سوریه حائز اهمیت می باشد.

او در ادامه اظهار داشت: ما باید تلاش نماییم كه تنش ها را كاهش دهیم. ما هرچند خواسته تركیه در خصوص برقراری امنیت را می پذیریم، باور داریم كه امنیت با هجوم به سوریه حاصل نخواهد شد. گزینه های بهتری همانند توافق آدانا برای تركیه وجود دارد. ما می توانیم كمك نماییم كه دولت سوریه و تركیه گردهم بیایند تا نیروهایشان بتوانند از مرزهایشان دفاع كنند. این گزینه بهتری برای تركیه است.

وزیر امور خارجه با انتقاد از عدم پایبندی اروپا به توافقات هسته ایش اظهار داشت: از نظر من ایران می تواند بدون توافق هسته ای سر كند اما آیا اروپا هم می تواند با این ادراك كه شریك قابل اعتمادی در توافق نیست، سر كند؛ چونكه تمامی توافقاتی كه مقرر است با اروپا حاصل شود باید با آمریكا هم عقد گردد؟ دولت آمریكا سایر جهان را مجبور كرده است كه زورگویی های این كشور را بپذیرند. آیا اروپایی ها می توانند بپذیرند كه سایر كشورها نیازی به عقد قرارداد با اروپا ندارند؟ چون كشورها اگر با آمریكا به توافق برسند، اروپا هم تنها از توافق حاصله پیروی خواهد نمود. آمریكا هر كاری انجام دهد، اروپا توانایی تغییر آنرا نخواهد داشت.

او در ادامه اظهار نمود: اگر منافع ملی كسی در حفظ توافق هسته ای باشد، آن شخص بطور قطع اروپا است و باید نشان دهد شریكی مستقل از آمریكا در توافقات بین المللی است.

محمدجواد ظریف همینطور با اشاره به تحریم های یكجانبه آمریكا اظهار داشت: آمریكا تحریم های سنگینی را ضد مردم ایران اعمال كرده است. ما اعمال تحریم ها را اعلان جنگ می دانیم. آمریكا جنگی را ضد ایران شروع كرد. از فشار حداكثری همان تروریسم اقتصادی تعبیر می شود.

او خاطرنشان كرد: وزیر امور خارجه، پمپئو، صریحا اعلام نمود كه اگر ایران می خواهد مردمش غذا بخورند، باید از آمریكا پیروی كند. این جمله حتی تیتر پایگاه «نیوزویك» هم شد. حال شما در هر كتاب حقوقی كه می خواهید، به دنبال معنای تروریسم بگردید یا حتی در گوگل جست وجو كنید. معنایش در همه جا می شود استفاده از زورگویی یا اعمال ستم ضد شهروندان عادی برای دستیابی به اهداف سیاسی. همین كه پمپئو گفته ایران برای غذا خوردن مردمش باید سیاست هایش را تغییر دهد، زورگویی به حساب می آید. این كار آمریكا اجبار و زورگویی ضد شهروندان عادی برای تغییر یك سیاست است. این معنای تروریسم است. حال چون این تروریسم شامل گرسنگی دادن می شود، جنایت جنگی هم محسوب شده و وزیر امور خارجه پمپئو باید وكیل خوبی را برای خودش استخدام كند!

منبع:

1398/07/23
15:06:49
5.0 / 5
4920
تگهای خبر: برق , تحریم , حقوق , خاورمیانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز