ایران به ابرقدرت جدید در بازار گاز طبیعی تبدیل می شود؟

ایران به ابرقدرت جدید در بازار گاز طبیعی تبدیل می شود؟ به گزارش خبرگزاری نفت و گاز بعد از كنار كشیدن چین از مشاركت در توسعه فاز ۱۱ میدان گازی بزرگ پارس جنوبی، وزارت نفت ایران درصدد استفاده از شركتهای داخلی برای ادامه كار برآمده است.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، با در نظر گرفتن محدودیتهای تكنیكی و مالی شركتهای داخلی برای انجام پروژه های بزرگی مانند هر كدام از ۲۴ فاز پارس جنوبی، بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران سه فاز ۱۱، ۱۵ و ۲۱ را تقسیم كرده و سه فاز دیگر شامل ۲۵، ۲۶ و ۲۷ اضافه شده اند. از آنجائیكه عمده كار فازهای جدید زمانی كه بخشی از فازهای اصلی بودند، انجام شده بود اظهارات اخیر زنگنه در خصوص این كه بخشهای فراساحلی تمامی فازهای پارس جنوبی در نیمه اول سال ۲۰۲۰ به صورت كامل ساخته خواهند شد، كاملا واقع گرایانه است.

حتی علیرغم این كه تحریم های آمریكا همچنان به قوت خود باقی هستند، میدان گاز طبیعی پارس جنوبی در قلب استراتژی ایران برای تولید هر چه سریعتر حداقل یك میلیارد متر مكعب در روز در مقایسه با ۸۷۵ میلیون متر مكعب در روز فعلی قرار دارد. این بخش ۳۷۰۰ كیلومتر مربعی از حوزه گازی به مساحت ۹۷۰۰ كیلومتر مربع كه ایران با قطر در آن سهیم است، ۱۴.۲ تریلیون متر مكعب ذخایر گاز (معادل هشت درصد از كل ذخایر گاز جهان) به علاوه ۱۸ میلیارد بشكه میعانات گازی دارد. همینطور برای برنامه ایران برای تبدیل شدن به یكی از بزرگترین بازیگران بازار گاز طبیعی مایع (LNG) كلیدی به حساب می آید. در واقع پارس جنوبی حدود ۶۰ درصد از كل تولید گاز ایران را تشكیل می دهد.

عمده كار فازهای اصلی پروژه توسعه پارس جنوبی نزدیك به تكمیل است و تنها تعداد انگشت شماری هنوز به نرخ تكمیل ۹۰ درصد نرسیده اند. از میان فازهایی كه هنوز كاملا توسعه پیدا نكرده اند زنگنه تاكید كرده كه فاز ۱۴ تا آخر سال ۱۳۹۸ (۲۰ مارس سال ۲۰۲۰) به مرحله بهره برداری می رسد. این اظهارات بعد از اعلام آماده شدن نصب سومین سكوی این میدان فراساحلی در نقطه تعیین شده از جانب شركت نفت و گاز پارس مطرح گردیده است. این سكو زمانی كه به مرحله بهره برداری برسد، ۱۴.۱ میلیون متر مكعب در روز گاز طبیعی تولید خواهد نمود. دو سكوی بی و دی فاز ۱۳ كه تولید ۵۷ میلیون متر مكعب در روز گاز طبیعی را هدف گرفته است، درست قبل از توسعه فاز ۱۴ برای فعالیت آماده می شوند.

به این ترتیب در زمان راه اندازی، زمینه برای تولید حدود ۲۸ میلیون متر مكعب در روز گاز طبیعی بعلاوه ۷۵ هزار بشكه در روز میعانات و سایر محصولات مرتبط فراهم می شود. در بخش فراساحلی SP۱۳ كه در بخش شمال غربی این میدان گازی وجود دارد، ۳۸ چاه فراساحلی حفاری شده اند و تحویل گاز به پالایشگاههای واقع در ساحل مقرر است بعد از اینكه یك خط لوله فراساحلی آماده انتقال گاز برای تولید گاز شیرین، اتان، پروپان، بوتان، میعانات گازی و محصولات سولفور شد، آغاز شود. برای این منظور یك واحد چهارم حالا آماده است كه امكان فرآوری حداكثر ۵۷ میلیون متر مكعب در روز ظرفیت گاز را فراهم می آورد و این گاز به سیستم ایران گاز ترانك لاین تزریق می شود. تولید هدف گذاری فاز ۱۱ كه ۵۷ میلیون متر مكعب در روز گاز طبیعی و ۷۰ هزار بشكه در روز میعانات و سایر محصولات مرتبط می باشد، حالا با فاز ۲۵ تقسیم می شود كه هر دو تا زمان بازگشت چین، تا جای ممكن توسط شركتهای داخلی ساخته خواهند شد.

پیش از اعلام اخیر آمادگی این فازهای جدید، تاكید شده بود كه فازهای ۱۷، ۱۸، ۱۹، ۲۰ و ۲۱ تا آخر سال ۱۳۹۸ ( ۲۰ مارس سال ۲۰۲۰ ) به صورت كامل راه اندازی خواهند شد. توسعه این فازها در جریان بود تا این كه آمریكا در ماه مه سال میلادی گذشته از برجام خارج شد. قرار بود فاز ۲۱ به همراه فاز ۲۰ مشتركا ۵۱ میلیون متر مكعب در روز گاز تولید كنند و هم اكنون حدود ۳۰ میلیون متر مكعب در روز تولید می كنند. یك سوم از این میزان در تاسیسات پالایش فاز ۲۰ و ۲۱ فرآوری می شود و باقی در پالایشگاههای فاز ۱۵ و ۱۶ شیرین می شود. زمانی كه واحدهای دوم و سوم پالایشگاه فاز ۲۰ و ۲۱ راه اندازی شوند، در این صورت همه ۵۱ میلیون متر مكعب در روز گاز این دو فاز در این تاسیسات فرآوری می شود تا در سیستم ایران گاز ترانك لاین ۸ جهت استفاده توسط بخش نیرو تزریق شود و منابع دیگر نفت و گاز برای صادرات آزاد شود. با افزوده شدن پلت فرم ۱۹ بی، فاز ۱۹ حالا حدود ۴۵ میلیون متر مكعب در روز گاز طبیعی تولید می كند در حالیكه هدف كلی تولید، ۵۷ میلیون متر مكعب در روز گاز طبیعی به علاوه ۸۰ هزار بشكه در روز میعانات گازی، ۴۰۰ تن در روز سولفور، ۱.۵ میلیون تن گاز نفتی مایع (LPG) و یك میلیون تن اتان در سال تولید مانده است.

با این حال روند توسعه فازهای ۱۷، ۱۸ و ۲۰ علیرغم این كه بیشتر از ۹۵ درصد آنها آماده شده، آهسته بوده است. مجموع تولید فازهای ۱۷ و ۱۸ حدود ۳۹ تا ۴۱ میلیون متر مكعب در روز است و تولید آنها از تاسیسات فراساحلی به IGAT ۷ تزریق می شود كه برای بخش نیروی داخلی مورد استفاده قرار می گیرد. حدود ۶.۷۵ میلیارد دلار تابحال برای توسعه آنها صرف شده و افزودن شدن پلت فرم ۱۸ بی مجموع تولید روزانه پالایشگاه آنها را به میزان ۵۰۰ تن اتان و ۲۰ هزار بشكه میعانات گازی تقویت كرده است. زمانی كه ساخت فازهای ۱۷ و ۱۸ تكمیل شود، هدف تولید آنها ۵۱ میلیون متر مكعب در روز گاز طبیعی، ۸۰ هزار بشكه در روز میعانات گازی، ۴۰۰ تن در روز سولفور، ۱.۵ میلیون تن گاز نفتی مایع (LPG) و یك میلیون تن اتان در سال تولید خواهد بود.

در ابتدا قرار بود فازهای ۲۲ تا ۲۴ تا آخر سال ۱۳۹۸ مجموعا ۵۱ میلیون متر مكعب در روز گاز طبیعی تولید كنند اما به علت كمبود منابع ارزی كه در نتیجه تحریم های آمریكا به وجود آمد، سبب شد در میزان آماده برای تولید تا آن زمان تغییراتی داده شود. بعد از خروج آمریكا از برجام و ابهامات در زمینه مشاركت شركتهای غربی، استفاده بیشتر از فناوری روسیه و چین عنوان شد اما در زمانی كه خود روسیه هدف تحریمهای غربی قرار گرفته است، وضعیت مشاركت روسیه روشن نیست. چین برای حضور در فازهای مختلف وعده داده بود تا زمانی كه جزئیات میزان مشاركت این كشور مشخص شد و منابع ایرانی اظهار كرده اند با عنایت به محدودیت های جدید، فازهای ۲۲، ۲۳ و ۲۴ با ظرفیت كامل راه اندازی نخواهند شد بلكه ظرفیتشان حدود ۵۰ تا ۵۵ درصد خواهد بود. و سهم فاز ۲۴ با فاز جدید ۲۷ تقسیم شده است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، تابحال حدود ۳۳ میلیارد دلار برای فازهای پارس جنوبی كه راه اندازی شده اند، هزینه شده است و حداقل ۹۰ میلیارد دلار دیگری جهت راه اندازی فازهای باقی مانده و افزایش ظرفیت همه فازها به تولید هدف گذاری شده برای آنها لازم است.
1398/08/13
18:35:28
5.0 / 5
4391
تگهای خبر: برق , پالایشگاه , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز