با حضور صالحی انجام شد

گازدهی زنجیره ماشین های میانی IR6 در سایت نظنز

گازدهی زنجیره ماشین های میانی IR6 در سایت نظنز به گزارش خبرگزاری نفت و گاز در مراسمی با حضور علی اكبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی از طریق اندازی و گازدهی زنجیره ماشین های میانی IR6 در سایت هسته ای نظنر رونمایی گردید.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، علی اكبر صالحی در مراسم راه اندازی و رونمایی زنجیره 30 تایی ماشین های IR6 در سایت هسته ای نطنز اظهار نمود: تقارن افتتاحیه با روز مبارزه با استكبار را به فال نیك می گیریم و این نشان داده است خون شهدای ما پایمال نشده و متخصصان غیور و شجاع سازمان انرژی اتمی در این فرایند پر چالشی كه حالا با دنیای غرب و استكبار داریم به زیبایی شاهد خواهید بود كه نشان دادند راه بزرگان و شهدای هسته ای را ادامه دادند و هیچ گاه این حركت با كندی و ایستایی رو به رو نبوده است.
وی در تشریح فعالیت زنجیره 30 تایی ماشین های IR6 اظهار داشت: اینجا مجموعه ای تحت عنوان S8 است كه سانتریفیوژهایی را كه تحت تست قرار می گیرند را ابتدا در این محل می آورند و تثبیت های مكانیكی و تست های فرآیندی را انجام می دهند در واقع اینجا محل تست آزمایش و تحقیق و توسعه است.
صالحی اضافه كرد: تعداد سانتریفیوژهایی كه در دو ماه در این محل نصب كردند 15 سانتریفیوژ نسل جدید است كه یك دستاورد عظیمی است و ملت بزرگوار ایران بدین سان متوجه می شوند كه عزیزان ما در سازمان انرژی اتمی همواره فعال بوده اند، هیچ گاه فعالیت های سازمان انرژی اتمی با كندی رو به رو نبوده و متوقف نشده بود، اگر چنین بود كه نمی توانستیم در عرض دو ماه بیشتر از 2660 سو به ظرفیت سویی كه الان داریم یعنی 6 هزار سو اضافه نماییم، در واقع الان مقدار سو ما به 8660 سو رسیده است.
رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه اظهار نمود: تولید اورانیوم ما هم كه پیش از گام سوم 450 گرم در روز بوده حالا به بیشتر از 5 هزار گرم در روز رسیده یعنی 10 برابر شده است. این فقط در فاصله دو ماه بوده، عزیزان ما شبانه روز كار كردند در روزهای محرم و صفر فعال بودند، عاشورا و اربعین شان اینجا بود و این ها ادامه دهنده راه ابا عبدالله در برگزاری پرچم اسلام بودند در كشوری كه ام القرای اسلام است در این چالش علمی به این زیبایی درخشیدند.
صالحی ابراز كرد: وظیفه خود می دانم از تك تك عزیزانی كه در سازمان انرژی اتمی مشغول به كار هستند كه حدود 15 هزا ر پرسنل از دربان تا مهندسین و این هایی كه سربازان گمنام هستند تشكر و قدردانی كنم كه چقدر زیبا توانستند كار بزرگی را انجام دهند.
وی همینطور بیان كرد: امروز سه افتتاحیه به صورت نمادین داریم كه یكی از آنها زنجیره میانی 30 تایی IR6 است كه قبل از این زنجیره 20 تایی را در 20 فروردین نصب كرده بودیم و یك زنجیره 10 تایی هم داشتیم، ازاین رو الان تعداد ماشین های IR6 به 60 تا ماشین رسیده كه هر كدام 10 سو و در مجموع 600 سو به تنهایی به ظرفیت موجود اضافه كردند.
رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح كرد: قرار نبود زنجیره 30 تایی را حالا راه اندازی نماییم، قرار بود پس از این كه كارها را در زنجیره 20 تایی به سرانجام میرسانیم سه چهار سال بعد این كار صورت گیرد، اما در یك چالش سیاسی قرار گرفتیم و دستور مقامات ارشد كشور این بود كه این چالش را حتما به نمایش بگذاریم، كه توان و اراده جمهوری اسلامی ایران آن چنان است كه اراده كنند به فوریت آنها را عملیاتی می كنند و این كاری كه همكاران ما انجام دادند را بزرگان این فناوری و نخبگان می دانند كه چه كار بزرگی انجام شده است.
صالحی خاطرنشان كرد: راه اندازی ماشین های دیگر هم داریم كه در پرسش و پاسخ درباره آنها خواهم گفت.
قرار است صالحی پس از ظهر امروز(دوشنبه) در نشستی خبری در نطنز به سوالات خبرنگاران پاسخ دهد.1398/08/13
23:57:23
5.0 / 5
4358
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز