جنجال سازی آمریكا و اتحادیه اروپا مقابل ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی

جنجال سازی آمریكا و اتحادیه اروپا مقابل ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی خبرگزاری نفت و گاز: آمریكا و اتحادیه اروپا در امتداد سیاست های ایران هراسی خود در جلسه شورای حكام نگرانی خودرا نسبت به لغو پذیرش یك بازرس آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران ابراز كردند.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از رویترز، جكی وولكات، سفیر آمریكا در آژانس بین المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه در امتداد سیاست ایران ستیزی و ایران هراسی این كشور با اشاره به درخواست ایران برای جایگزین شدن یكی از بازرسان آژانس این رویكرد ایران را تحریك كننده و بیدادگرایانه خواند و در اظهاراتی تحریك آمیز اظهار داشت: تمامی اعضای شورای حكام همین حالا باید شفاف سازند كه چنین اقداماتی غیرقابل قبول بوده، با آن مدارا نمی گردد و عواقبی را به دنبال دارد.
همین طور نماینده اتحادیه اروپا نیز در این نشست در پشتیبانی از آمریكا این رویكرد ایران را «عمیقا نگران كننده» خواند.
وی با اذعان به این كه «ما می دانیم كه این مساله حل شده است» در اظهاراتی مداخله جویانه اظهار داشت: با این وجود از ایران می خواهیم كه از وقوع چنین حوادثی در آینده جلوگیری كند.
رویترز به نقل از نماینده ایران در آژانس به خبرنگاران اشاره كرد كه این بازرس سریعا به كشورخود بازگردانده شده و تهران خواسته كه این بازرس از فهرست بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران خط بخورد.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، هفته گذشته مسئولین سازمان انرژی اتمی ایران از ورود یكی از بازرسان آژانس به سایت غنی سازی نطنز جلوگیری كردند كه علت این اقدام ایران، نگرانی از احتمال همراه داشتن مواد مشكوك بوده است.
سازمان انرژی اتمی در اطلاعیه ای اعلام نمود: بطور معمول كلیه بازرسان، وسائل همراه آنان در بدو ورود به هر یك از سایت های هسته ای مورد تفتیش و كنترل قرار می گیرد. برمبنای اعلام بخش حفاظت سایت، هنگام ورود این خانم بازرس، تجهیزات كنترلی علامت آگهی را نشان داده است و بنا بر این ضمن كنترل وسایل همراه بازرس، از ورود او به سایت جلوگیری شده و مراتب امر به آژانس بین المللی انرژی اتمی منعكس شد و از جانب جمهوری اسلامی ایران به آژانس اعلام می شود كه پذیرش قبلی این بازرس لغو شده تلقی می گردد.
در ادامه این بیانیه آمده است: ایران همین طور خواهان همكاری آژانس برای ادامه تحقیقات در این خصوص شده است كه آژانس نیز در پاسخی كتبی این مساله را می پذیرد. در نتیجه ی لغو پذیرش بازرس، وی با ناتمام گذاشتن ماموریت خود ایران را به مقصد وین ترك كرده است. تحقیقات در این خصوص ادامه داشته و مقرر است فردا نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش كاملی در این رابطه به اعضای شورای حكام ارائه نماید.
آژانس بین المللی انرژی اتمی تا كنون ۱۴ بار پایبندی كامل ایران به برجام را تایید كرده است.
منبع:

1398/08/16
20:57:10
5.0 / 5
4212
تگهای خبر: انرژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز