برنامه 099 روی میز وزارت نیرو قرار گرفت

برنامه 099 روی میز وزارت نیرو قرار گرفت به گزارش خبرگزاری نفت و گاز تابستان سال جاری درحالی سپری شد كه با عنایت به خاموشی های برنامه ریزی شده تابستان سال ۱۳۹۷، كم تر كسی گمان می كرد در تابستان سال ۱۳۹۸ خاموشی رخ ندهد، اتفاقی كه با طراحی پرونده ۰۹۸ به وقوع پیوست و به نظر می آید پرونده مشابه تحت عنوان ۰۹۹ برای گذر از تابستان سال آینده بدون خاموشی روی میز وزارت نیرو قرار دارد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، خاموشی در تابستان سال قبل بر ایران سایه انداخت و كشور به علت وجود بحران آب، با خاموشی های برنامه ریزی شده مواجه گردید. اتفاقی كه با طراحی برنامه ۰۹۸ برای گذر از تابستان سال ۱۳۹۸ بدون خاموشی، رخ نداد بلكه شاهد سه ركورد بهره برداری از ۳۲۵۰ مگاوات نیروگاه جدید، صرفه جویی ۳۸۷۴ مگاواتی در مصرف برق پیك و صادرات ۲.۳ میلیارد كیلووات ساعت انرژی به كشورهای همسایه در فصول گرم در این زمینه هم بودیم.
برپایه پیشبینی هایی كه سال قبل صورت گرفته بود، اوج بار مصرف برق امسال در كشور، حدود ۶۱ هزار مگاوات تخمین زده شده بود ولی امسال بیشتر از ۳۸۰۰ مگاوات در مصرف برق صرفه جویی گرفته تا پیك مصرف امسال به ۵۷ هزار مگاوات برسد. برای تولید علمی ۳۳۰۰ مگاوات باید ۵۰۰۰ مگاوات نیروگاه ساخته شود كه این امر نیازمند سرمایه گذاری پنج میلیارد دلاری بیش تر برای پاسخگویی به مصرف است ولی همراهی مردم در سازگاری با وضعیت دما و استفاده درست از سیستم های سرمایشی باعث صرفه جویی ۳۳۰۰ مگاواتی در مصرف برق شده است.
به صورت كلی میزان پیك در تابستان امسال نسبت به سال قبل حدود یك درصد رشد داشت. میزان رشد مصرف طی ۱۰ سال قبل حدود ۴.۷ درصد و در ۴۰ سال گذشته ۷.۲ درصد بوده است. كارشناسان اعتقاد دارند كه كاهش رشد مصرف نشان دهنده این است كه اقدامات مدیریت مصرف به خوبی جواب داده است.
اما كار عمده ای كه صورت گرفته، ناشی از انجام اقدامات تشویقی است، چونكه نرخ برق به صورتی نیست كه مشتركان تشویق شوند مصرف خویش را در ساعات پیك كاهش دهند. در حالیكه در سایر كشورها قیمت ها در ساعات اوج تا ۱۰ برابر قیمت پایه افزایش می یابد و سبب می شود مردم رعایت نمایند.
به صورت كلی وزارت نیرو برای ۰۹۸، ۱۱ محور تعیین كرده كه شامل تشویق كشاورزان و صاحبان صنایع برای كم مصرفی در زمان اوج مصرف برق، اتصال مولدهای خود تامین به شبكه سراسری برق، مدیریت روشنایی ادارات، معابر عمومی و پارك ها و... می شد. محورهایی كه به قول رضا اردكانیان- وزیر نیرو - در پرونده ۰۹۹ هم تكرار شده اند. به قول وی وزارت نیرو در نظر دارد تابستان پیش رو مانند تابستان گذشته بی خاموشی سپری شود. در این راستا برنامه ۰۹۹ در وزارت نیرو كلید خورده است تا ضمن افزایش تولید و صادرات برق، در تابستان سال ۱۳۹۹خاموشی برنامه ریزی شده نداشته باشیم.1398/08/21
14:41:23
5.0 / 5
4378
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز