دست رد ترك ها به تقاضای آمریكا درباره نقض تحریم های ایران

دست رد ترك ها به تقاضای آمریكا درباره نقض تحریم های ایران به گزارش خبرگزاری نفت و گاز ایسنا به نقل از بلومبرگ نوشت: هالك بانك اعلام نمود رسیدگی به ادعای نقض تحریم های ایران را در حوزه اختیارات دادستانی نیویورك نمی داند.


یكی از بزرگ ترین بانكهای دولتی تركیه كه از سوی دادستانی نیویورك آمریكا به نقض تحریم های مالی ایران متهم شده است، اعلام نمود كه قصدی برای حضور در دادگاه آمریكا و پاسخگویی به آن درباره این پرونده ندارد. وكیل این بانك با عرضه دادخواستی به دادگاه فدرال، درخواست مجوز مخصوص برای حضور نیافتن در دادگاه را عرضه كرده است. هالك بانك هم چنین خواهان تجدید نظر در این پرونده از جانب ریچارد برمان- قاضی منطقه نیویورك - شده است. مقامات آمریكایی در پرونده فوق، ۹ نفر همچون مهمت هاكان آتیلا- معاون سابق این بانك - را متهم به نقض تحریم ها كرده اند. آتیلا سال قبل هم به علت آنچه واشنگتن "كمك به تهران برای فروش نفت" خواند، در نیویورك محاكمه شده بود. وی در ماه ژوئیه از زندان آزاد شده بود. این اولین بار نیست كه هالك بانك به نقض تحریم های ایران متهم می شود. پیشتر و در جریان رسیدگی به پرونده رضا ضراب، نام هالك بانك مطرح شده بود. ضراب در سال ۲۰۱۶ و در جریان سفرش به فلوریدا به افترا نقض تحریم ها بازداشت شد.
پرونده جدید مربوط به اتهامات این بانك در فاصله زمانی ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ است و دادستانی منهتن، هالك بانك را متهم به ایجاد شبكه ای در تركیه، ایران و امارات برای دور زدن تحریم ها كرده است. طبق ادعای آمریكایی ها، طی این مدت هالك بانك ۲۰ میلیارد دلار از وجوه ایران را منتقل كرده است. هالك بانك مدعی شده است كه رسیدگی به این ادعاها در حوزه اختیارات دادگاه آمریكا نیست. اندرو هروشكا - وكیل این بانك - گفته است از آنجائیكه هالك بانك حضور فیزیكی و یا عملیاتی در آمریكا ندارد، آمریكا صلاحیت رسیدگی قضایی به این پرونده را ندارد. هالك بانك هم چنین آمریكا را متهم كرده است كه این پرونده را با غرض ورزی های سیاسی مطرح كرده است: از آنجایی كه این پرونده به صورت گسترده ای رسانه ای شده و جو سنگینی را در فضای روابط بین تركیه و آمریكا پدید آورده است، باید به ابهامات درمورد بی طرفی و بی غرض بودن دادگاه پاسخ مناسب داده شود. ۲۲۳۲۲۳

1398/08/26
15:50:36
5.0 / 5
4507
تگهای خبر: تحریم , عملیات , فروش , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز