بازی قدرت پوتین چه بر سر توافق اوپك می آورد؟

بازی قدرت پوتین چه بر سر توافق اوپك می آورد؟ به گزارش خبرگزاری نفت و گاز رئیس جمهور روسیه در كوشش برای اجرای اصلاحاتی است كه موضع رئیس جمهور آینده را ضعیف كرده و در عوض به نخست وزیر قدرت بیشتری می بخشد.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، تصمیم رئیس جمهور روسیه به استعفای غیرمنتظره هیات دولت در هفته گذشته و انتخاب نخست وزیر جدیدی شد كه كسی پیش از این نامش را نشنیده بود.

برخی نگرانند كه استعفای فوری هیات دولت، در واقع پاكسازی بدون خونریزی همه كسانی بوده كه امكان دارد در تلاش پوتین برای حفظ قدرت، سر راه وی بایستند.

با این حال برخی نگرانند كه تغییر و تحولات اخیر كه شامل استعفای الكساندر نواك، وزیر انرژی روسیه بوده است، امكان دارد پیامدهایی برای اوپك و پیمان محدودیت عرضه این گروه داشته باشد.

تغییر وزیر انرژی روسیه به چه معنا خواهد بود؟

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه مدت ها از توافق كاهش تولید اوپك و ادامه همكاری با این گروه حمایت كرده است. از آنجائیكه پوتین تصمیم گیرنده نهایی در مسكو است و موضع وی در این خصوص تغییر نكرده است، ازاین رو هر كسی كه بعنوان وزیر انرژی به دولت جدید بپیوندد، تاثیری در تصمیمات انرژی روسیه نخواهد داشت.

قرار است تا زمانی كه دولت جدید تشكیل گردد، نواك علیرغم این كه از سمت خود استعفا داده است همچنان وزارت انرژی را هدایت كند و برخی تصور می كنند كه الكساندر نواك تحت نخست وزیری میخائیل میشوستین، همچنان موقعیت خود بعنوان وزیر انرژی را حفظ خواهد نمود.

ایگور یوشكوف، یك تحلیلگر صندوق امنیت انرژی ملی روسیه اظهار نمود: پوتین بر این باور است كه توافق اوپك پلاس برای اقتصاد روسیه مثبت است و نواك می تواند روی حفظ جایگاه خود در سیستم سیاسی روسیه حساب كند.

احتمال افزایش ضدیت روس نفت با اوپك

با این حال با كنار رفتن دیمیتری مدودف از سمت نخست وزیری، می توان انتظار داشت كه نفوذ ایگور سچین، مدیرعامل روس نفت در كرملین حداقل به صورت موقت افزایش پیدا كند. سچین مخالف صریح توافق كاهش تولید اوپك پلاس بوده است اما تاكنون از تعهدات روسیه تبعیت كرده است.

دیمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه چهارشنبه بعد از اینكه ولادیمیر پوتین اعلام نمود می خواهد در قانون اساسی روسیه اصلاحاتی صورت دهد و قدرت بیشتری به پارلمان ببخشد، به شكل ناگهانی استعفا كرد.

پوتین پیشتر در سخنرانی در پارلمان اعلام نموده بود می خواهد تغییرات پیشنهادی در قانون اساسی را به همه پرسی عمومی بگذارد چونكه این اصلاحات موازنه قدرت و سیستم سیاسی و همینطور شاخه های اجرایی، قانون گذاری و قضایی را در روسیه تغییر می دهد.

در حالی كه فضا برای گمانه زنی به وجود آمده است هم اكنون روابط روسیه و اوپك، منافع دو طرفه داشته است با این وجود برخی در اوپك نگران هستند كه روسیه در زمینه كنترل عرضه نفت قدرت اظهارنظر زیادی پیدا كرده است و روسیه و عربستان سعودی می توانند عمللا درباره سیاستهای اوپك به تنهایی تصمیم بگیرند چونكه در بین سه تولیدكننده بزرگ جهان هستند.

موضوع دیگری كه برای اعضای اوپك نگران كننده است این است كه روسیه بعنوان یك تولیدكننده بزرگ می تواند توافقهای تولید نفت را شكسته یا صورت دهد. ازاین رو این نگرانی كه تغییر قدرت در روسیه امكان دارد روی اوپك تأثیر بگذارد یك نگرانی مشروع است. حتی برخی روسیه را رئیس جدید اوپك می دانند. و حركت قیمت نفت از زمان منعقد شدن اولین توافق كاهش تولید اوپك در سال ۲۰۱۶، از این دیدگاه پشتیبانی می كند.

روسیه كه الكساندر نواك نماینده آن بوده است همواره تا آخرین دقیقه از متعهد شدن برای كاهش تولید نفت سرباز زده است. نواك بارها علنا لزوم تداوم محدودیت عرضه نفت را زیر سوال برده و سبب شده است قیمتها بلافاصله نزول كنند. این مساله روشن می كند كه بطور قطع بیشتر از آنچه كه روسیه به اوپك نیاز داشته باشد، اوپك به روسیه نیاز دارد.

درآمد صادرات نفت روسیه بخش اعظمی از درآمدهای بودجه را تشكیل می دهد و بر اساس گزارش "اس اند پی گلوبال پلاتس، سهم ۴۰ درصدی در سال ۲۰۱۹ داشته است. اما دولت روسیه از زمان بحران سال ۲۰۱۴ كوشیده است وابستگی به درآمدهای نفتی را كمتر كند و در نتیجه روسیه در مقایسه با شركایش در اوپك در مقابل نوسان قیمتها انعطاف پذیری بیشتری دارد.

در این زمینه اگر نواك همچنان وزیر انرژی بماند كه محتمل ترین سناریو است اوپك با خیال راحت و با علم به این كه روسیه هم چنین خواهد كرد، می تواند به محدودیت عرضه ادامه دهد. با این همه روسیه برخلاف اوپك پایبندی بالایی به سهمیه تولید خود نداشته است.

از سوی دیگر اگر میشوستین به دلایلی تصمیم بگیرد فردی نزدیك به تفكرات ایگور سچین، مدیرعامل روس نفت را به سمت وزیر انرژی بگمارد، امكان دارد اوپك را گرفتار مشكل كند. سچین علاوه بر این كه مخالف كاهش تولید است، شخص قدرتمندی در سیاست روسیه به حساب می آید و امكان دارد به حد كافی قدرت داشته باشد تا نظر پوتین را درباره كاهش تولید نفت تغییر دهد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، این سناریو نسبت به سناریو ماندن نواك در جایگاه خود ضعیف تر است. گذشته از این ها نخست وزیر تنها كسی است كه رسما وزیران جدید را انتخاب می كند اما این رئیس جمهور است كه به شكل غیررسمی در انتصاب وزیران تصمیم می گیرد. صحبت این است كه اغلب اعضای دولت جدید، انتخاب خود پوتین هستند و میشوستین تنها چند نفر را انتخاب خواهد نمود. با عنایت به سوابق نواك، وی احیانا در دولت جدید همچنان حضور پیدا خواهد نمود و در سیاستهای انرژی مسكو تغییر چندانی روی نخواهد داد.

منبع:

1398/10/28
14:52:22
5.0 / 5
4216
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز