80 درصد تاسیسات پتروشیمی قابل ساخت در كشور است

80 درصد تاسیسات پتروشیمی قابل ساخت در كشور است به گزارش خبرگزاری نفت و گاز مدیرعامل شركت هلدینگ خلیج فارس اظهار داشت: اگر بیشتر از ۸۵ تا ۹۰ درصد نیازهای صنعت پتروشیمی در داخل تامین گردد به نقطه مطلوب رسیده ایم اما هم اكنون هم بیشتر از ۷۵ تا ۸۰ درصد تجهیزات صنعت پتروشیمی در حال ساخت و قابل ساخت در داخل كشور است.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، جعفر ربیعی در افتتاح نمایشگاه حمایت ساخت داخل در صنعت پتروشیمی با بیان این كه این رویداد به این معنا نیست كه قبلا در پتروشیمی از توان داخل استفاده نمی شده است، اظهار نمود: خیلی از شركت های پتروشیمی تجربیات زیادی دارند و برگزاری این همایش هم با هدف رابطه بیشتر اعضای هلدینگ با سازندگان، شركت های دانش بنیان و استارتاپ هایی كه مدعی هستند می توانند مشكلات این صنعت را برطرف كنند، برگزار شده است تا در یك ارتباط مستقیم و بی واسطه این تعامل ها برقرار شود.

او با بیان این كه بسیاری از افراد ادعا دارند كه تحریم ها سبب شده تا صنعت پتروشیمی به سمت ساخت داخل برود، اظهار داشت: البته ما منكر این مسئله نیستیم و تحریم ها در تغییر رویكرد نسبت به این مورد اثرگذار بوده اما تنها این مسئله سبب این امر نشده است؛ چونكه در خیلی از سال هایی كه تحریم كمتر بوده و راه واردات بسته نبود، آن زمان هم صنعت پتروشیمی از سازندگان داخلی استفاده می كرد.

ربیعی خاطرنشان كرد: صنعت پتروشیمی همیشه منتظر این بود تا صنایع داخلی به كمك آنها بیاید. در بعضی از بخش ها میزان تأمین تجهیزات از خارج بیشتر است اما من امیدوارم به سطحی برسیم كه بتوانیم میزان تولید داخلی در صنعت پتروشیمی را افزایش دهیم.

او با بیان این كه صفر شدن واردات تجهیزات صنعت پتروشیمی یك شعار است و هیچ وقت اتفاق نمی افتد و از نظر اقتصادی هم درست نیست، اظهار داشت: اگر بیشتر از ۸۵ تا ۹۰ درصد نیازهای صنعت پتروشیمی را در داخل تأمین نماییم به نقطه مطلوب رسیده ایم بنابراین تقاضای من از سازندگان داخلی و مدیران پتروشیمی این است كه به دنبال این تعامل دوسویه بروند و از ظرفیت هایی كه در داخل كشور وجود دارد استفاده بیشتری نماییم تا بتوانیم كیفیت كالاها را افزایش دهیم و در زمان بندی تحویل كالا هم سرعت بیشتری داشته باشیم تا در این شرایط صنعت پتروشیمی بتواند رشد قابل توجهی بكند.

مدیرعامل شركت هلدینگ خلیج فارس با تاكید بر این كه زمانی كه صحبت از توانمندی داخلی می شود، منظور نتیجه كاركرد مهندسان و كارگران ایرانی است، اظهار داشت: یعنی باید در داخل ایران كالا تولید و اشتغال به وجود آید. گاها دیده شده كه كالای خارجی را به نام كالای ایرانی به ما تحویل می دهند كه این مسئله درست نیست.

وی با بیان این كه تنوع خوراك در صنعت پتروشیمی بسیار بالا است و هیچ كشوری حتی آمریكا هم تنوع خوراك ما را ندارد، اظهار نمود: ایران بازار خوب داخلی برای محصولات دارد بگونه ای كه سالانه پنج و نیم میلیارد دلار مواد اولیه به صنایع پایین دستی تحویل می دهیم و حتی اگر تقاضا هم بیشتر از این میزان باشد می توانیم آنرا پوشش دهیم.

وی با تاكید بر این كه بخش اعظم صادرات كشور روی دوش پتروشیمی است، خاطرنشان كرد: علیرغم این كه گفته می شود پتروشیمی اشتغال زا نیست اما در پایین دست اشتغال زیادی بوجود آورده است و پتروشیمی صنعتی است كه هیچ گاه در كشور ما گرفتار ركود نخواهد شد.

وی با اشاره به برنامه ریزی ۴۰ میلیارد دلاری طی ۱۰ سال آینده برای اتمام پروژه های موجود و جدید اظهار داشت: از پیش از انقلاب تابحال ۵۵ میلیارد دلار در صنعت پتروشیمی سرمایه گذاری شده و رقم سرمایه گذاری ۴۰ میلیارد دلار طی ۱۰ سال مبین بازار وسیع در این صنعت است.

ربیعی با اشاره به اهمیت تأمین مالی پروژه های پتروشیمی اظهار داشت: باید كاری نماییم تا این نقدینگی وحشتناكی كه در كشور وجود دارد وارد بحث تولید شود. هم اكنون رقم نقدینگی از دو هزار هزار میلیارد تومان هم فراتر رفته كه باید برای آن فكری كرد.

او با بیان این كه بورس با ابزارهای مختلفی كه تعریف كرده باید از این نقدینگی استفاده نماید و آنرا در اختیار تولید قرار دهد، اظهار داشت: بوروكراسی اداری سبب شده تا این روند طولانی شود؛ بگونه ای كه برخی شركت های بزرگ كه در بورس حضور دارند، پشیمان می شوند و باردیگر سراغ سیستم بانكی می روند. این در شرایطی است كه بورس می تواند وقت كمی از نقدینگی پتروشیمی ها را جذب و آنرا تبدیل به دارایی و سرمایه برای كشور كند.
1398/11/28
13:47:45
5.0 / 5
4344
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز