كمالوندی:

آژانس نمی تواند برمبنای ادعاهای جاسوسی رژیم صهیونیستی از ایران درخواستی داشته باشد

آژانس نمی تواند برمبنای ادعاهای جاسوسی رژیم صهیونیستی از ایران درخواستی داشته باشد به گزارش خبرگزاری نفت و گاز سخنگوی سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: ما درباره قسمتی از درخواست ها و دسترسی هایی كه آژانس داشته است ملاحظه ای داشتیم كه این ملاحظات حقوقی بوده و همیشه بر آنها پافشاری كرده ایم.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، بهروز كمالوندی در نشست خبری اظهار داشت: روز گذشته آژانس دو گزارش داد كه یكی در رابطه با مسائل برجامی و دیگری درباره موضوعی كه اختلاف بین ما و آژانس بود كه این را جدا از گزارش برجامی منتشر نمودند. كارهای ما بطور كامل مشخص شده است. غنی سازی انواع سانتریفیوژها، تحقیق و توسعه آب سنگین در واقع همان گزارش های دروغینی است كه هر سه ماه یك دفعه توسط آژانس بر طبق توافقی كه در برجام بوده صادر می شود اما در رابطه با موضوع دیگری كه مدت هاست بین ما و آژانس مطرح است از زمان مرحوم آمانو تا الان بوده است.
وی اضافه كرد: ما راجع به قسمتی از درخواست ها و دسترسی هایی كه آژانس داشته ملاحظه ای داشتیم كه این ملاحظات حقوقی بوده است و همیشه بر آنها پافشاری كرده ایم همچون درخواست بعضی اطلاعات در مورد بعضی مكان ها البته آنها گفته اند سایت، در صورتیكه سایت نیستند، چون سایت تعریف خودش را دارد. سایت هایی است كه در آن كارهای هسته ای انجام می شود آنچه كه مسلم است این است كه كشور در پادمان و پروتكل وظایفی دارد كه این وظایف را به نحو دقیق انجام می دهد كما این كه ۱۶ گزارشی كه در برجام بوده بطور كامل مؤید این امر است كه ما به خوبی تعهدات خودمان را انجام می دهیم.
وی افزود: اما در رابطه با موضوعی كه آژانس گزارش جداگانه داده است این كه ما بر طبق حقوق كشور خودمان بعنوان یك كشور عضو، وقتی مورد سؤال واقع می شویم، این سؤال باید یك مبانی مشروع و دقیق تعریف شده در اساسنامه آژانس، توافق پادمانی و متن پروتكل داشته باشد كه متأسفانه هیچ كدام از آنها نبود، در زمان مرحوم آمانو هم عنوان شد ما خیلی واضح و با تاكید می گفتیم كه نمی توانیم اطلاعات درباره موضوعاتی كه مبهم است و اصالت ندارد مطرح نماییم.
در خواست اطلاعات و دسترسی باید مبانی حقوقی داشته باشد
سخنگوی سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: درخواست اطلاعات و دسترسی آژانس بین المللی انرژی اتمی باید مبانی حقوقی داشته باشد.
بهروز كمالوندی در نشست خبری با اهالی رسانه اظهار داشت: قسمتی از این اطلاعات تعریف شده توسط رژیم صهیونیستی در اختیار آژانش بین المللی انرژی اتمی قرار گرفته است و فشار زیادی هم از ناحیه رژیم صهیونیستی چه در دوره مرحوم آقای یوكیو آمانو مدیركل سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی چه در دوره آقای رافائل گروسی مدیر كل كنونی آژانس بین المللی انرژی اتمی بوده است كه آژانس بین المللی انرژی اتمی این ها را بعنوان اسناد و مداركی كه اتقان دارد بپذیرد، اما این ها در تعاریف پروتكلی و پادمانی نمی گنجد.
وی اضافه كرد: آنچه مسلم است این كه سؤال آژانس بین المللی انرژی اتمی درخواست اطلاعات و دسترسی باید مبانی حقوقی داشته باشد، بدون مبانی حقوقی هیچ كشوری همچون جمهوری اسلامی ایران نباید اطلاعات و اجازه دسترسی بدهد، این ها تعریف شده است و چارچوب حقوقی دارد، برمبنای قرارداد پادمانی و پروتكل الحاقی حتی در توافقات برجامی كه یكسری تعهدات را برای پروتكل الحاقی و پادمان پذیرفته ایم مفهومش این نیست كه هر سؤالی دارند شما باید جواب دهید، رژیم صهیونیستی ادعا می كند كه ۵۵ هزار سند دارد و این سندها باید بررسی شود مفهوم دیگرش این است كه باید هر كدام از این سندها را كه ادعای رژیم صهیونیستی است جوابگو باشیم و این روش، روش درست و پسندیده ای نیست یك كشوری یا یك رژیمی ادعا بكند من از یك راه جاسوسی اطلاعاتی به دست آورده ام.
آقای كمالوندی اضافه كرد: آنها گفته اند اطلاعات به دست آمده به وسیله جاسوسی را حالا آژانس بین المللی انرژی اتمی بیاید و رسیدگی كند. آژانس سه نوع درخواست و دسترسی می تواند داشته باشد، مبانی پادمان برمبنای ماده ۶۹ پادمان كه بین ما و آژانس منعقد شده است، اطلاعاتی را به آژانس می دهیم كه در اصطلاح به آن REPORT یا همان گزارش می گویند كه آژانس پس از آن می آید و راستی آزمایی می كند، پس از راستی آزمایی اگر سؤالی داشته باشد مطرح می كند پس از آن هم اگر سؤالی داخل سایت داشته باشد مطرح می كند و ما به آن دسترسی می رسیم، سپس ما با پروتكل الحاقی مواجه هستیم، در حوزه اول سؤال درباره مواد هسته ای است ارتباطی هم با مسائل دیگر ندارد، اما در پروتكل الحاقی آمده است علاوه بر مواد برخی فعالیت ها را هم شامل می شود. اطلاعاتی ما باید بدهیم كه در اصطلاح به آن DECLERATION یا اظهاریه می گویند كه سالی یك دفعه باید از نو نوشته و به روز شود و گزارش هایی كه می دهیم می تواند مورد سؤال یا مورد بازرسی واقع شود و به اظهاراتی كه ما داده ایم دسترسی داشته باشند.
آقای كمالوندی اظهار داشت: مورد سومی هم هست كه در رابطه با آژانس می تواند دسترسی به هر مكانی كه آژانس مشخص كرده باشد داده شود، اما مبانی آن این است كه باید اسنادی كه به كشور عضو ارائه می شود متقن باشد، هر سؤالی نمی تواند مطرح شود، چون آژانس یك تشكیلات تحقیقاتی نیست بلكه نظارتی است، باید گزارشی یا اطلاعاتی داده شود، سپس بیاید و اطلاعات را بررسی كند.
مواضع جمهوری اسلامی ایران، محكم است
سخنگوی سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: مواضع جمهوری اسلامی ایران مواضع محكمی است و ما جواب داده ایم.
آقای بهروز كمالوندی در نشست خبری اضافه كرد: در پروتكل الحاقی آمده است علاوه بر برخی فعالیت ها ما باید اطلاعاتی بدهیم، یك اظهاریه از نو نوشته و به روز شود و گزارش هایی كه ما می دهیم می تواند مورد سوال واقع شود و یا مورد بازرسی قرارگیرد.

وی اشاره كرد: برخی موارد متاثر از كارهایی است كه خلاف مقررات بین المللی توسط رژیم صهیونیستی صورت می گیرد كه نباید تشویق شود اساسا نباید ما اجازه دهیم كه چنین اتفاقاتی رخ دهد یعنی هر سوال، ​هرمطلب و هر موضوعی اگر مطرح باشد كشورها مدام باید برای مطالبی كه دشمنان آنها مطرح می كنند در حال پاسخگویی باشند كه در واقع این مساله اصلی ما بوده است.
كمالوندی درباره این مساله كه مواضع جمهوری اسلامی ایران مواضع محكمی است اظهار داشت: در زمان آقای آمانو مدیركل سابق آژانس انرژی اتمی متوجه این مساله شده بودیم به نظرم می رسد كه فشارهای آمریكا و اسرائیل است كه می خواهند از آژانس بین المللی انرژی اتمی سوء استفاده كنند.
وی اظهار داشت: من باید بگویم كه هر سوال و هر دسترسی، دست آژانس نیست. مجموعه ای از سوالات باید بر طبق اظهاریه ها داده و یا مكانی مورد نظر باید مطابق آن سوال مطرح شود، برای اینكه بعضی از موارد و اطلاعات می تواند در دسترس عموم قرار گیرد مانند مقاله ها و كتاب ها و نه اطلاعات جاسوسی، نه اطلاعات تحریف شده توسط رژیم صهیونیستی.
كمالوندی افزود: ​قطعا اگر كشورهای دنیا بپذیرند كه جواب چنین سوالاتی را بدهند هزاران و میلیون ها سوال خواهد بود و هزاران دسترسی است كه هر كشور باید مدام درگیر این مسایل باشد.
وی با اشاره به اینكه من فكر می كنم قسمتی از این مطالب فضاسازی رسانه ای است اشاره كرد: بعید می دانم كه آقای رافائل گروسی مدیر كل آژانس بین المللی انرژی اتمی چنین مطالبی را بگوید، چون در جایگاه سیاسی نیستند و جایگاه حقوقی دارند و آنچه واقعیت است، این است كه ایران دلیلهای قوی برای پاسخ ندادن دارد و باید عقلا بررسی نمایند كه حق با چه كسی است ضمن این كه با فضاسازی رسانه ای فعالیت ها تیره و تار نشان داده می شود.
كمالوندی اظهار داشت: ​ همانطور كه امروز آقای غریب آبادی پاسخ داد مواضع ما روشن و مشخص است و دلیلهای این نكته را كه چرا نمی پذیریم كاملا مشخص است، چون اگر پاسخ گوی هر مطلب باشیم باید تمام عمر در حال پاسخگویی باشیم و من این را نمی پذیرم.
وی اشاره كرد: هیچ كشوری تا این حد با آژانس بین المللی انرژی اتمی همكاری نداشته است و چنین اطلاعات ریزی را به آژانس نداده است.
كمالوندی اضافه كرد: من به چند آمار اشاره می كنم، ۸۸ درصد بازرسی های كل در سال ۲۰۱۹ مختص ایران و ۶۵ درصد بازرسی ها و دسترسی بر اساس پروتكل الحاقی خاص ایران بوده، ۲۹ درصد فعالیت ایران در حوزه نظارتی بوده و ایران بیش از یك پنجم فعالیت آژانس را مختص كرده است. این یعنی موردی برای پنهان كاری نداریم و همه چیز صلح آمیز است و اصرار بر حقوق خود داریم.
منبع:

1398/12/15
22:28:42
5.0 / 5
3485
تگهای خبر: انرژی , حقوق , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز