رافائل گروسی:

كار بازرسی در ایران بدون مشكل ادامه دارد

كار بازرسی در ایران بدون مشكل ادامه دارد خبرگزاری نفت و گاز: مدیركل آژانس بین المللی انرژی اتمی با اشاره به اینكه كار بازرسی در ایران بدون مشكل ادامه دارد، بار دیگر خواهان دسترسی فوری آژانس به مكان هایی شد كه او ادعا دارد، ممكنست فعالیت ها و مواد هسته ای اعلام نشده در آنها وجود داشته باشد.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، رافائل گروسی مدیركل آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز (دوشنبه) در كنفرانس خبری خود بعد از نشست شورای حكام در وین به سوالاتی خبرنگاران پیرامون ایران، كره شمالی و سایر موضوعات پاسخ داد.

وی در پاسخ به سوالی درباره همزمان شدن گزارش فصلی آژانس به شورای حكام درباره اجرای برجام و گزارش دیگر او در ارتباط با ایران مدعی شد: این حقیقت كه ما بطور همزمان دو گزارش داشتیم به این علت است كه بر اساس واقعیات عمل می نماییم. من بارها تاكید كرده ام كه مسائل را همان گونه كه هست مطرح می كنم.

مدیركل آژانس اشاره كرد: بنابراین، این اتفاق هیچ گونه معنای سیاسی ندارد و تنها به سبب ماهیت كار بازرسی بوده است.

گروسی همین طور در پاسخ به سوالی درباره ادامه فعالیت بازرسان آژانس در ایران باتوجه به شیوع ویروس كرونا در این كشور گفت: این یك موضوع مهم برای ما در تمام كشورهای عضو است چونكه این ویروس در نقاط مختلفی در جهان در حال گسترش است. ما هشدارهایی را به بازرسان خود مطابق با اطلاعیه های سازمان بهداشت جهانی داده ایم كه شامل پرسنل ما در ایران نیز می شود. در اینجا باید بگویم كه كار نظیارت و بازرسی در ایران بدون هیچ مشكلی در حال انجام می باشد.

وی در پاسخ به سوالی درباره ادعای جدید خود در خصوص اینكه ایران اجازه دسترسی بازرسان به دو مكان مورد درخواست آژانس را نداده است، اظهار داشت: ما امیدواریم و انتظار داریم كه به زودی این دسترسی ارائه شود سپس می توانیم آغاز به جمع آوری اطلاعات و شفاف سازی نماییم و قادر خواهیم بود با كارشناسان و مقامات ایران به حل این مساله بپردازیم.

مدیركل دیده بان هسته ای آژانس در پاسخ به این پرسش كه نتایج گزارش او درباره توافقنامه پادمانی درباب ایران چه خواهد بود، بیان كرد: اساسا این گزارش قسمتی از وظیفه من بعنوان مدیركل آژانس است تا وضعیت را برای كشورهای عضو و شورای حكام شرح دهم. بنابراین، امیدوارم با ارائه این اطلاعات و همین طور همكاری بیشتر با ایران در ساعات و روزهای آینده بتوانیم وضعیت فعلی را حل و فصل نماییم. بدین جهت صریح بگویم، انتظار من این است كه پیامد این گزارش دسترسی مناسب (در ایران) باشد.

رافائل گروسی در پاسخ به اینكه ایران تاكید دارد آژانس با استناد به اطلاعات جعلی و ساختگی كه خصوصاً از طرف صهیونیست ها ارائه شده، ادعاهای جدید خود درباره ایران را مطرح كرده است، مدعی شد: باید بگویم كه اینها، اطلاعات آژانس است. ممكنست اطلاعات از منابع زیادی ارائه شود اما ما اطلاعات خودرا داریم. ما بوسیله یك رویه سیستماتیك، اصولی، علمی برای تایید اعتبار اطلاعات عمل می نماییم. ما هیچ گاه اطلاعات بدون اعتبار را قبول نمی نماییم. در این مورد هم من برمبنای اطلاعات خود آژانس سوالی را در بین كشورهای عضو مطرح كرده ام.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینكه موضوع مطرح شده از طرف او درباره ایران در واقع بازگشایی پرونده ابعاد احتمالی نظامی (PMD) است كه مدیركل قبلی آنرا مختومه اعلام نموده بود، گفت: ما در حال بازگشایی هیچ چیزی نیستیم. این مسئله از چیزی كه ممكنست سال ها قبل انجام شده باشد، كاملا جداگانه است. این مساله به اطلاعات جدید ما ربط دارد. ما به شكلی ساده اطلاعاتی در دست داریم كه معتبر هم هستند و آنها را جدی گرفته ایم، بدین سبب سوالاتی را مطرح كرده ایم. من امیدوارم و انتظار دارم كه خیلی زود با تهران وارد تعامل و گفت و گو شوم تا این مسئله را حل و فصل نماییم.

مدیركل آژانس اضافه كرد: ما خواستار اجازه دسترسی به این دو مكان هستیم و روی آن پافشاری می نماییم. ما آماده ایم تا درباره این مساله بحث و رایزنی نماییم. ما خصوصاً نیازمند گفت وگوهای فنی دراین زمینه هستیم. بدین سبب امیدوارم كه ایران موضع خودرا مورد بازنگری قرار دهد و هرچه سریعتر اجازه دسترسی را بدهد.

به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، بهروز كمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران پیش تر درباره گزارشات جدید آژانس اشاره كرد: یكی از این دو گزارش در رابطه با مسائل برجامی و دیگری درباره موضوعی بود كه مورد اختلاف بین ما و آژانس است و این را جدا از گزارش برجامی منتشر نمودند.

وی افزود: ما راجع به قسمتی از درخواست ها و دسترسی هایی كه آژانس داشته ملاحظه ای داشتیم كه این ملاحظات حقوقی بوده است و همیشه بر آنها پافشاری كرده ایم، همچون درخواست بعضی اطلاعات در مورد بعضی مكان ها. البته آنها گفته اند سایت، در صورتیكه سایت نیستند، چون سایت تعریف خودش را دارد. سایت هایی است كه در آن كارهای هسته ای انجام می شود. آنچه كه مسلم است این است كه كشور در پادمان و پروتكل وظایفی دارد كه این وظایف را به نحو دقیق انجام می دهد.

كمالوندی اشاره كرد: ما بر طبق حقوق خودمان بعنوان یك كشور عضو، وقتی مورد سؤال واقع می شویم، این سؤال باید یك مبانی مشروع و دقیق تعریف شده در اساسنامه آژانس، توافق پادمانی و متن پروتكل داشته باشد كه متأسفانه هیچ كدام از آنها نبود. در زمان مرحوم آمانو هم عنوان شد ما خیلی واضح و با تاكید می گفتیم كه نمی توانیم اطلاعات درباره موضوعاتی كه مبهم است و اصالت ندارد مطرح نماییم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی همین طور اشاره كرد: درخواست اطلاعات و دسترسی آژانس بین المللی انرژی اتمی باید مبانی حقوقی داشته باشد.

بهروز كمالوندی اظهار داشت: قسمتی از این اطلاعات تعریف شده توسط رژیم صهیونیستی در اختیار آژانش بین المللی انرژی اتمی قرار گرفته است و فشار زیادی هم از ناحیه این رژیم چه در دوره آقای یوكیا آمانو مدیركل سابق آژانس و چه در دوره آقای رافائل گروسی مدیر كل كنونی بوده است كه آژانس بین المللی انرژی اتمی این ها را بعنوان اسناد و مداركی كه اتقان دارد بپذیرد، اما این ها در تعاریف پروتكلی و پادمانی نمی گنجد.

منبع:

1398/12/23
15:17:42
5.0 / 5
3405
تگهای خبر: انرژی , حقوق , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز