وضعیت نیروگاه ها در سال ۹۸،

نیروگاه های كشور خوش درخشیدند

نیروگاه های كشور خوش درخشیدند خبرگزاری نفت و گاز: سال 1398 برای نیروگاه های كشور سال قدرت و افزایش تولید بود چونكه در این سال ظرفیت نیروگاه های كشور رشد قابل توجهی یافت.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، در اسفندماه ما امسال با اجرای پروژه تامین برق در كشور ظرفیت تولید برق به ۸۳ هزار و ۴۷۸ مگاوات افزایش یافت و این در حالیست كه در چهار دهه پیش ظرفیت نصب شده نیروگاهی ایران حدود ۷۰۰۰ مگاوات بود و در آغاز دولت تدبیر و امید یعنی شش سال پیش به حدود ۶۹ هزار مگاوات رسیده بود، در صنعت برق با تلاش بخش خصوصی فعال و پرتلاش، امروز كشور از حیث نیازهای زیرساختی و طرح های توسعه ای به بی نیاز دست پیدا كرده است.
در شش سال اخیر حدود ۱۳ هزار مگاوات نیروگاه جدید ساخته شده یعنی هر سال ۲۵ درصد نسبت به سال های پیش از این دولت افزایش ظرفیت نیروگاهی داشته ایم و آن طور كه مسئولان وعده داده اند تا سال ۱۴۰۰ حدود ۶۳۰۰ مگاوات ظرفیت جدید اضافه می شود.
همین طور پیش بینی شده است كه در دولت تدبیر و امید در ۸ سال فعالیت خود ۲۰ هزار مگاوات نیروگاه جدید به مدار بهره برداری وارد شود كه نسبت به سال های قبل ۳۸ درصد سالانه افزایش عملكرد را نشان میدهد و طبق گفته های رضا اردكانیان وزیر نیرو می تواند بعنوان نقطه اتصال و هاب انرژی در منطقه عمل كند.
بگفته وی باتوجه به سرمایه گذاری های انبوه، ایران قادر می باشد بعنوان یك نقطه اتصال یا هاب انرژی در منطقه عمل كرده و ظرفیت های وسیع تولید انرژی در بعضی مناطق آسیای میانه را به مناطق بسیار نیازمند در جنوب غرب آسیا متتقل كرده و جدای از بهره مندی از این تبادل و ارتباط خود هم بتواند به اتكای منابع انسانی وسیع و نیروهای تخصصی خوبی كه در كشور ما وجود دارند و منبع تجدید پذیر هستند از این ظرفیت برای حضور در بازارهای منطقه و برای كمك به توسعه و عمران منطقه كمك نماید كه مساوی صلح و آرامش است.
مصطفی رجبی مشهدی - سخنگوی صنعت برق - در مورد اقدامات انجام شده در بخش نیروگاهی كشور در سالی كه گذشته به ایسنا اظهار داشت: در سال ۱۳۹۸، هشت واحد نیروگاه گازی به ظرفیت ۱۶۱۷ مگاوات، پنج واحد نیروگاه سیكل تركیبی به ظرفیت ۸۰۰ مگاوات، واحد های تولید پراكنده به ظرفیت ۲۴۳ مگاوات، واحدهای تجدید پذیر به ظرفیت ۱۰۰ مگاوات و چهار واحد نیروگاه برق آبی به ظرفیت ۱۵۶ مگاوات به ظرفیت نیروگاهی كشور افزوده شد.
وی ادامه داد: به دنبال اقدامات انجام شده سرجمع ۳۰۱۱ مگاوات در سال ۱۳۹۸ به ظرفیت واحدهای نیروگاهی كشور افزوده شد كه این عدد نسبت به سال ۱۳۹۷معادل ۳.۷ درصد رشد داشته و در جمع ۸۳ هزار و ۴۷۸ مگاوات ظرفیت منصوبه در كشور داریم.
منبع:

1399/01/02
23:31:47
5.0 / 5
3671
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز