توییت جنجالی ترامپ روی نفت جواب نداد

توییت جنجالی ترامپ روی نفت جواب نداد خبرگزاری نفت و گاز: رئیس جمهور آمریكا همیشه با بیان تصمیماتش بوسیله توییتر، به تنشهای ژئوپلیتیكی به خصوص در منطقه خاورمیانه دامن زده و موجب صعود قیمتهای نفت شده است.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، توییت دونالد ترامپ موجب شد روز پنج شنبه بهای معاملات نفت به طرز شایان توجهی افزایش پیدا کند و شاخص نفت آمریکا ۲۰ درصد صعود کرد. رئیس جمهور آمریکا در این توییت نوشته بود: به نیروی دریایی اجازه داده ام به قایقهای ایرانی که مزاحم کشتیهای آمریکایی می شوند، شلیک کنند.

اما این افزایش قیمت دوامی نیافت. بازارهای نفت که روزهای پرالتهابی را سپری کرده و با معاملات پرنوسان روبرو بوده اند، به دنبال هر اتفاق و تحولی برای ایجاد امید جدید هستند و حتی یک بهبود قیمت موقتی هم برای آنها خوب بنظر می رسد.

قیمتهای نفت امسال که شیوع ویروس کرونا تقاضا برای نفت و سوختها به خصوص سوخت جت و بنزین را کاهش داده و مخازن ذخیره سازی نفت جهان را با محدودیت ظرفیت مواجه کرده، بیش از ۷۰ درصد سقوط کرده اند. روند نزولی قیمتها به سبب نگرانی از اشباع عظیم عرضه موجب شد دوشنبه گذشته وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در ماه مه به منفی ۴۰ دلار و ۳۲ سنت در هر بشکه سقوط کند و فاکتور های قیمت بازار جهانی هفته گذشته برای سومین هفته متوالی کاهش پیدا کردند.

در حالی که تقاضای جهانی به سبب قرنطینه خیلی از کشورها برای مقابله با شیوع ویروس کرونا از بین رفته است، نگرانیها نسبت به نفت بدون مشتری که فضایی برای نگهداری آن وجود ندارد موجب فروش دیوانه وار شده است. گروه اوپک پلاس با کاهش تولید حدود ۱۰ میلیون بشکه در روز در ماههای مه و ژوئن موافقت کرده است اما این کاهش تا ماه مه آغاز نخواهد شد و حتی هنگامی که اجرایی شود، برای متعادل کردن بازار کافی نخواهد بود چونکه ویروس کرونا موجب سقوط ۳۰ میلیون بشکه در روز تقاضا برای نفت شده است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، تحولاتی که بازار نفت در هفته جاری به نظاره آنها خواهد نشست، احتمال ممنوعیت واردات نفت عربستان به آمریکا و رای گیری رگولاتور نفت تگزاس درباره کاهش تولید شرکتهای نفتی در این منطقه، کمکهای مالی دولت آمریکا برای صنعت نفت و احتمال کاهش بیشتر تولید از طرف اعضای گروه اوپک پلاس است.

مقامات آمریکایی در ایام اخیر اظهار کرده اند که واشنگتن در حال بررسی ممنوعیت واردات نفت عربستان سعودی یا وضع تعرفه روی واردات است. این اظهارات به مشکلات برای محموله هایی که در راه رسیدن به مقصد قرار دارند، افزوده است. منابع کشتیرانی اظهار کرده اند که عربستان سعودی ماه گذشته هنگامی که این کشتیها را کرایه کرد، کوشش کرد گزینه استفاده از آنها بعنوان مخازن نگهداری را از صاحبان نفتکشها دریافت کند اما باتوجه به رونق بازار کرایه، خیلی از آنها این پیشنهاد را نپذیرفتند.

منبع:

1399/02/07
13:23:38
5.0 / 5
3221
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز