ارزانترین منابع تولید برق جهان كدامند؟

ارزانترین منابع تولید برق جهان كدامند؟ به گزارش خبرگزاری نفت و گاز انرژی خورشیدی و نیروی بادی در خشكی، حالا ارزانترین منابع جدید تولید برق در حداقل دو سوم از جمعیت جهان هستند و تهدید جدی تری برای زغال سنگ و گاز طبیعی محسوب می شوند.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، بررسی جدید بلومبرگ نیوانرژی فاینانس نشان داد که هزینه برق تولید شده از پروژه های بادی از نیمه دوم سال ۲۰۱۹ به میزان ۹ درصد کاهش پیدا کرده و به ۴۴ دلار در هر مگاوات ساعت رسیده است. هزینه برق تولید شده از نیروی خورشیدی هم چهار درصد کاهش داشته و به ۵۰ دلار در هر مگاوات ساعت رسیده است.

این قیمتها در کشورهایی شامل آمریکا، چین و برزیل از این هم کمتر هستند. هزینه تجهیزات کاهش پیدا کرده، فناوریها بهبود یافته اند و دولتهای سراسر جهان در جهت مبارزه با تغییرات جوی، اهداف انرژی پاک را با جدیت بیشتری دنبال می کنند. این امر زغال سنگ و گاز طبیعی را هنگامی که نیروگاههای جدید ساخته شوند، تحت فشار قرار خواهد داد.

به گفته تیفن برندیلی، تحلیلگر بلومبرگ نیوانرژی فاینانس، نوآوریهای زیادی در حال طراحی هستند که هزینه های تولید برق از منابع انرژی پاک را به میزان بیشتری کاهش خواهند داد و به پایین ۲۰ دلار به ازای هر مگاوات ساعت می رسانند.

با این حال سب هن بست، اقتصاددان ارشد بلومبرگ نیوانرژی فاینانس تصریح کرد که هنوز مشخص نیست تأثیر پاندمی کرونا روی قیمتهای زغال سنگ و گاز آیا به توان رقابت پذیری نیروی بادی و خورشیدی لطمه خواهد زد. اگر روند فعلی ادامه پیدا کند، تولید سوخت فسیلی برای مدتی در مقابل رقابت منابع تجدیدپذیر حمایت خواهد شد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، تا یک دهه پیش انرژی خورشیدی بیشتر از ۳۰۰ دلار در هر مگاوات ساعت و نیروی بادی در خشکی بیشتر از ۱۰۰ دلار در هر مگاوات ساعت هزینه داشت. حالا هزینه نیروی بادی در خشکی در آمریکا ۳۷ دلار و در برزیل ۳۰ دلار است در حالیکه هزینه انرژی خورشیدی در چین ۳۰ دلار است که ارزانترین منابع تولید برق در این کشورها محسوب می شوند.
1399/02/10
23:49:28
5.0 / 5
2897
تگهای خبر: انرژی , برق , تولید , سوخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز